"Miejscówka z Dwójką". Książek Piano Duo: co do repertuaru, jesteśmy dosyć zgodni

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 11:29
- Dobór utworów to zawsze jest jakiś kompromis między organizatorami koncertu a nami. Natomiast jeśli chodzi o to, co sami wybieramy, to chyba nigdy się o to nie spieraliśmy. Wcześniej podrzucamy sobie nawzajem nasze propozycje i raczej jesteśmy zgodni co do wyboru repertuaru - mówiła w "Poranku Dwójki" Agnieszka Zahaczewska-Książek przed występem w ramach "Miejscówki z Dwójką".
Gospodarzami Miejscówki z Dwójką w sobotę (27.11) będzie Książek Piano Duo
Gospodarzami "Miejscówki z Dwójką" w sobotę (27.11) będzie Książek Piano DuoFoto: Piotr Markowski

Są duetem na scenie i w życiu: Agnieszka Zahaczewska-Książek i Krzysztof Książek, czyli Książek Piano Duo. W najbliższą sobotę (27.11) będą oni gospodarzami kameralnego koncertu z cyklu "Miejscówka z Dwójką".

- Wspólne występy rozpoczęliśmy w 2012 roku jeszcze podczas studiów. Potem mieliśmy dwuletnią przerwę, w związku z moim występem na Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim, i powróciliśmy do wspólnego grania. Dobrze zaczynało nam się grać, więc postanowiliśmy, że wspaniale byłoby kontynuować naszą pracę - opowiadał Krzysztof Książek.

Gość Dwójki zwrócił uwagę na pewne ograniczenia repertuarowe, z którymi muszą mierzyć się duety fortepianowe. - Stosunkowo dużo jest muzyki z początku XX i z końca XIX wieku, a wcale nie tak dużo muzyki romantycznej. Biorąc to pod uwagę, mam wrażenie, że staraliśmy się zawsze zachować jakąś równowagę, żeby nie zagłębiać się przesadnie w jakąś jedną stylistykę - podkreślał pianista.

Posłuchaj
11:22 Poranek Dwójka 25.11.2021 piano duo.mp3 Agnieszka Zahaczewska-Książek i Krzysztof Książek, czyli Książek Piano Duo, przed "Miejscówką z Dwójką" (Poranek Dwójki)

Pierwszym kompozytorem, na którym bardziej skupiło się Książek Piano Duo, jest tworzący na przełomie XIX i XX wieku Rosjanin Anton Arienski. Jego utwory wypełniły wydaną przed rokiem płytę "Music For Two Pianos". Pierwsza jego twórczością zainteresowała się Agnieszka Zahaczewska-Książek.

Czytaj także:

- To był proces. Moje pierwsze spotkanie z tym kompozytorem nastąpiło, gdy usłyszałam jego Trio fortepianowe d-moll. Później na festiwalu w Dusznikach miałam okazję usłyszeć jego suitę na dwa fortepiany. Sprawdziłam, że tych suit na duet fortepianowy jest kilka, przy czym nie są szczególnie często wykonywane. Stwierdziłam, że to dobry pomysł, by dołączyć te utwory do naszego repertuarutłumaczyła pianistka.

Zobacz zapowiedź koncertu Książek Piano Duo w "Miejscówce z Dwójką":

Do słuchania i oglądania "Miejscówki z Dwójką" zapraszamy w sobotę (27.11) o godz. 19.00 – transmisja na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Agnieszka Zahaczewska-Książek i Krzysztof Książek (Książek Piano Duo)

Data emisji: 25.11.2021

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Dominik Bukowski, Dominik Kisiel i muzyczne konstelacje [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 19:30
Dominik Bukowski i Dominik Kisiel – to dwóch trójmiejskich muzyków młodego i średniego pokolenia. Artyści postanowili połączyć swoje doświadczenia i stworzyć duet pełen muzycznych kolorów i artystycznej wolności. Taka jest ich płyta "Delta Scuti", którą zaprezentowali w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ferajna Jastrzębskiego gra szlagiery międzywojnia [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 19:30
Ferajna Jastrzębskiego to powrót do muzyki czasów międzywojennych. To podróż w czasie do królujących wówczas fokstrotów, polek, tang i walczyków. Repertuar, który usłyszeliśmy podczas "Miejscówki z Dwójką", stanowią popularne przed laty szlagiery warszawskich salonów, ale również placów, podwórek i ulic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

D I D. Muzyka medytacyjna Hani Piosik [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 19:00
Hania Piosik – wokalistka, muzyk i eksperymentatorka – to kolejna artystka, którą usłyszeliśmy w "Miejscówce z Dwójką". W sobotę, 20 listopada zaprezentowała swój solowy projekt D I D.
rozwiń zwiń