Barbara Drazkov Drążkowska i Miejscówka w samym sercu Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 14:00
- Mój koncert odbędzie się w miejscu prezentacji alternatywnych sztuk. To miejsce w centrum Brukseli, nad kanałem Charleroi. Znajduje się tam bardzo stare pianino Gerhard Adam, a ponieważ bardzo lubię preparować stare instrumenty, to pianino dało mi naprawdę szerokie możliwości, zarówno preparacyjne, jak i kompozytorskie - opowiadała w Dwójce Barbara Drazkov Drążkowska, która w sobotę (18.09) zagra podczas kolejnej "Miejscówki z Dwójką".
Barbara Drazkov
Barbara DrazkovFoto: Jakub Hanisz

natura muzyka 1200.jpg
Miejscówka z Dwójką - zobacz wszystkie koncerty

Posłuchaj
10:57 Poranek Dwójki 13.09.2021 Drążkowska.mp3 Barbara Drazkov Drążkowska zaprasza na "Miejscówkę z Dwójką" (Poranek Dwójki)

Barbara Drazkov Drążkowska specjalizuje się w muzyce współczesnej. Słynie z niekonwencjonalnego podejścia do wykonywania muzyki. Grywała swoje koncerty w ciemności z noktowizorem czy z fonografami Edisona. Tym razem pianistka zagra projekt skomponowany na dziewięć palców. Jak wyznała, zrodził się on w wyniku niefortunnego wypadku na rowerze.

- Miałam wtedy zaplanowany koncert w Brukseli, a mój najmniejszy palec u lewej ręki był zupełnie wyłączony z grania. Jednak nie powstrzymało mnie to przed wykonaniem i tak powstał projekt na dziewięć palców - opowiadała artystka. 

Czytaj też:

Podczas sobotniej "Miejscówki z Dwójką" usłyszymy muzykę na fortepianie preparowanym. Jak zdradziła Barbara Drazkov Drążkowska, moment preparacji jest fascynujący, ale również bardzo męczący. - Polega na umieszczaniu odpowiednich przedmiotów między strunami bądź bezpośrednio na nich. Mniej więcej wiem, jakich dźwięków szukam i w jaki sposób chcę podzielić klawiaturę, by mieć, pośrodku, część brzmiącą w miarę tradycyjnie, a także nietypowe rejestry górne oraz bardzo perkusyjne basy. Szukając tych brzmień, umieszczam przedmioty w różnych miejscach i jeśli jestem niezadowolona, to je przesuwam. I tego przesuwania po strunach jest dosyć sporo.

Oprócz repertuaru stworzonego z myślą o Miejscówce posłuchamy także dwóch krótkich aranżacji Psalmów Mikołaja Gomółki. - W najbliższym czasie pojawi się moja płyta, nagrana z Maciejem Straburzyńskim. To płyta na bas-baryton i fortepian preparowany. Tym razem będzie to wykonanie bez głosu, jednak to jest ukłon w stronę Gomółki, brzmiący bardzo ciekawie.

Do słuchania i oglądania "Miejscówki z Dwójką" zapraszamy w sobotę (18.09) o godz. 19.00 – transmisja na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Dwójki.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Barbara Drazkov Drążkowska (pianistka)

Data emisji: 13.09.2021

Godzina emisji: 9.30

am

Czytaj także

"Miejscówka z Dwójką". Magdalena Cielecka: zaczynałam od śpiewania

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 19:14
- Moje pierwsze kroki na scenie to były "Spotkania zamkowe" i "Śpiewajmy poezję", a także konkursy recytatorskie w sekcji "poezja śpiewana". Tam złapałam bakcyla i dzięki tym bardzo młodzieńczym doświadczeniom i eksperymentom postanowiłam zdawać do szkoły teatralnej - mówiła w Dwójce znana aktorka, która wystąpi razem z wiolonczelistą Michałem Pepolem w najbliższej "Miejscówce z Dwójką" (7.08).
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Miejscówka z Dwójką" - muzyczna chemia na sopran i fortepian

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 12:45
- Umiejętność oddychania ze śpiewakiem, podążania za intuicją muzyczną. Do tego potrzebna jest pewnego rodzaju chemia między muzykami - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Aleksandra Olczyk, współgospodyni najbliższej (21.08) "Miejscówki z Dwójką".
rozwiń zwiń