Festiwal Szczecin Classic - zaraża muzyką klasyczną

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 11:10
- Wydarzenia w przestrzeni publicznej mają służyć propagowaniu muzyki klasycznej, mają ją przybliżać mieszkańcom i nią zarażać. Tym samym, mamy nadzieję, że z czasem przechodnie staną się bywalcami koncertów - mówiła o festiwalu Szczecin Classic jego dyrektor Emilia Goch Salvador.
Daniel Stabrawa
Daniel StabrawaFoto: Grzegorz Śledź/PR2
  • 26 kwietnia rozpocznie się 4. Szczecin Classic. 
  • W programie wydarzenia jest międzynarodowy kurs muzyczny Szczecin Classic Academy.
  • Festiwalowi towarzyszyć będą liczne atrakcje promujące muzykę klasyczną.

Koncertmistrz Filharmonii Berlińskiej - Daniel Stabrawa, liderka Szymanowski Quartet - Agata Szymczewska, Emanuel Salvador - koncertmistrz Baltic Neopolis Orchestra czy Adam Klocek - wiolonczelista i laureat Nagrody Grammy - te wszystkie osoby pojawią się na 4. Szczecin Classic. To największy festiwal muzyki klasycznej na Pomorzu Zachodnim.

Gratka dla zespołów kameralnych

Podczas festiwalu odbędzie się także międzynarodowy kurs muzyczny Szczecin Classic Academy. Adresowany jest on do uczniów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych z Polski, Niemiec i Europy. Dodatkowo przewidziano konkurs na rezydencję zespołu kameralnego. - Takich konkursów dla zespołów kameralnych jest ciągle bardzo niewiele, zgłoszeń dużo, a poziom jest bardzo wysoki - podkreśliła dyrektor festiwalu. 

Klasyka dla każdego

Obok wydarzeń koncertowych, warsztatowych, kursów mistrzowskich odbędzie się także Maltówka. - To seria wydarzeń towarzyszących, skierowanych do różnych odbiorców: nauka tańca, pokazy filmowe dla dzieci, a nawet... gimnastyka z klasyką. - To jest już czwarta edycja festiwalu, gimnastyka towarzyszy nam od samego początku, to są żywiołowe utwory na przykład Beethovena -  opowiadała nasza rozmówczyni. - W tym roku w parku Kasprowicza będziemy tańczyć polonezy i mazury z grupą folklorystyczną Szczecinianie.

Po polsku po raz pierwszy

Program festiwalu w znacznej mierze został poświęcony muzyce polskiej XX i XXI wieku. - Pierwszy raz sięgnęliśmy po twórczość Kazimierza Serockiego, którego znamy z historii muzyki, uczyliśmy się o nim, ale mnie osobiście nie udało się zagrać żadnej jego kompozycji, podobnie moim kolegom - podkreśliła dyrektor festiwalu. - Jesteśmy bardzo podekscytowani.

Na koncert inauguracyjny w wersji wideo zapraszamy na Dwójkowy Facebook 27 kwietnia 2022 o godz. 19.30.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.


Posłuchaj
09:30 Poranek Dwójki 21 kwiecień 2022 09_35_58.mp3 Zaproszenie na Festiwal Szczecin Classic (Poranek Dwójki)

 

***

W czwartej edycji Festiwalu, która odbędzie się w dniach 26 kwietnia – 3 maja 2022 roku na koncertach i kursach muzycznych będą gościć wybitni muzycy, w tym koncertmistrz Filharmonii Berlińskiej - Daniel Stabrawa, liderka Szymanowski Quartet - Agata Szymczewska, Emanuel Salvador - koncertmistrz Baltic Neopolis Orchestra; Tomasz Tomaszewski - Profesor skrzypiec UDK w Berlinie; Konstantin Heidrich - profesor wiolonczeli UDK w Berlinie; Adam Klocek - wiolonczelista, laureat Grammy; Andriy Viytovych - profesor altówki w Akademii Muzycznej w Londynie oraz Michał Francuz - wybitny polski pianista.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Emilia Goch Salvador (dyrektor festiwalu)

Data emisji: 21.04.2022

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

"Góra-dół – być jak Karłowicz" spektakl i premiera audiobooka

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 21:15
Tego jeszcze nie było! Filharmonia w Szczecinie prezentuje jedyne w swoim rodzaju wydawnictwo - audiobook "Góra-dół – być jak Karłowicz". Premiera już w niedzielę 21 października podczas koncertu familijnego - spektaklu, na podstawie którego powstał audiobook.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zygmunt Krauze i Lutosławski Piano Duo - jubileuszowy koncert

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 15:35
- "One Piano Eight Hands" to cudowny utwór, bardzo zimowy. Cztery osoby przy pianinie szukają ciepła i dźwięków. Są tam także założenia teatralne, dlatego razem z nami zagra prof. Krauze i przedstawiciel kwartetu Szymon Krzeszowiec - Wieczorem (godz. 19.30) wysłuchamy specjalnego koncertu na 60-lecie pracy twórczej Zygmunta Krauzego, o którym w Dwójce mówiła pianistka Emilia Karolina Sitarz.
rozwiń zwiń