Millennium Docs Against Gravity. Festiwal w czasach wojny

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 12:00
- Moim zdaniem w czasach wojny festiwal filmowy powinien się wznieść ponad surmy bojowe, bardziej łączyć niż dzielić, zapraszać do pogłębionej analizy rzeczywistości, do pokazywania współzależności. I chyba nie do dalszego wyostrzania biało-czarnych obrazów świata - mówił w Dwójce Artur Liebhart, dyrektor Millennium Docs Against Gravity.
Terytorium, reż. Alex Pritz
"Terytorium", reż. Alex PritzFoto: mat. prasowe

19. edycja Millennium Docs Against Gravity rusza dziś (13.05), a odbywa się zaledwie siedem miesięcy po poprzedniej. To dlatego, że po pandemii organizatorzy postanowili powrócić do majowego terminu wydarzenia.

- Tego oczekiwała od nas publiczność. Bardziej czujemy się ptakami wiosny niż jesieni - przekonywał Artur Liebhart.

Świat do ponownego przemyślenia

Tegoroczne hasło festiwalu brzmi "Rethink Everything". Jak przekonują organizatorzy, dwa lata pandemii i agresja Rosji na Ukrainę wymuszają nowe podejście do świata dookoła nas, do czego zachęcają filmy dokumentalne. Filmem otwarcia, wyemitowanym podczas gali 12 maja, było "Terytorium". To historia walki plemienia Uru-eu-wau-wau z brazylijskiej Amazonii z osadnikami, farmerami i poszukiwaczami cennych minerałów.

- Broniąc swojego terytorium, bronią puszczy Amazońskiej, płuc całego świata, a więc walcząc o siebie, walczą o cały świat. Ten film wybraliśmy jako pewną analogię do tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą - mówił Artur Liebhart.

Filmy z Ukrainy, hity docenione w Sundance

Część kinowa 19. edycji festiwalu odbędzie się w dniach 13-22 maja w ośmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Katowice, Poznań, Łódź, Bydgoszcz, Lublin). Od 24 maja do 5 czerwca odbędzie się część online.

W tym roku w programie jest pięć filmów autorstwa reżyserów z Ukrainy, nie brakuje też hitów największych światowych festiwali. Polscy widzowie zobaczą m.in. nagrodzone w Sundance "Dom z drzazg", "Położne", "Bez miejsca", "Poznaliśmy się w wirtualnej rzeczywistości" i "Dziewczyny z kalendarza".

Pojawia się kilka nowych sekcji, m.in. Love Stories, Nauka nas uratuje, Zanim dorośniesz, Oblicza Dalekiego Wschodu. Po raz pierwszy na festiwalu odbędzie się Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Po raz kolejny - obok Konkursu Głównego - zostanie zorganizowany Konkurs Polski.

Posłuchaj
14:32 Dwojka_Poranek_Dwojki 2022_05_13-09-32-37.mp3 Artur Liebhart zaprasza na festiwal filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Artur Liebhart (dyrektor Millennium Docs Against Gravity)

Data emisji: 13.05.2022

Godzina emisji: 9.30

mg


Czytaj także

Lech Majewski: "Dolina Bogów" była moją obsesją

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 17:00
"Dolina Bogów" to polsko-amerykański film z Joshem Hartnettem i Johnem Malkovichem w rolach głównych. Światowa premiera obrazu odbyła się 17 września ubiegłego roku, ale w naszym kraju film pojawi się 21 sierpnia 2020.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ucieczka na srebrny glob" – historia nieukończonego arcydzieła

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 10:55
Przed nami kolejna światowa premiera na trwającym właśnie w wielu miastach Festiwalu Docs Against Gravity. W poniedziałek 6 września polscy widzowie jako pierwsi mają szansę zobaczyć pełnometrażowy dokument Kuby Mikurdy "Ucieczka na srebrny glob", opowiadający o szczególnym filmie w twórczości Andrzeja Żuławskiego. "Na srebrnym globie", który miał szansę stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii, nigdy nie został ukończony.
rozwiń zwiń