"Dzieci z Bullerbyn" w Teatrze Lalka. "To także opowieść o dzieciach w nas"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 09:54
- Szczególnie ciekawe jest podejście reżyserki Agnieszki Glińskiej, że tak naprawdę ta opowieść o dzieciństwie jest też opowieścią o dzieciach w nas; o ludziach dorosłych, którzy zachowali dziecko w sobie. Jest więc opowieścią nie tylko o dzieciach i dla dzieci, ale także opowieścią o dorosłych i dla dorosłych - mówiła w radiowej Dwójce Aleksandra Rembowska, kierowniczka literacka Teatru Lalka w Warszawie. W Dniu Dziecka na tej scenie odbędzie się premiera "Dzieci z Bullerbyn".
Przygody bohaterów Dzieci z Bullerbyn są pochwałą codzienności i zwykłego życia, małych-wielkich wyzwań
Przygody bohaterów "Dzieci z Bullerbyn" są pochwałą codzienności i zwykłego życia, małych-wielkich wyzwańFoto: Maria Sbytova/Shuttestock

Podróż do czasów dzieciństwa

Przygody bohaterów znanej wszystkim książki Astrid Lindgren opowiedziane w rytmie pór roku to pochwała codzienności, zwykłego życia, małych-wielkich wyzwań, a także przywołanie myśli o odnajdywaniu w sobie dziecka niezależnie od wieku. Przedstawienie w stołecznym Teatrze Lalka przygotowała Agnieszka Glińska.

- W spektaklu gram Brittę, czyli najstarszą dziewczynkę. Ona ma 9 lat, ja - 31. Nie spodziewałam się, że zagram kiedyś dziewięciolatkę, ale to jest właśnie wspaniałe w teatrze, że mamy taką możliwość, żeby cofnąć się trochę do lat dzieciństwa i przypomnieć sobie, co wtedy czuliśmy, jakie emocje nam towarzyszyły. Dajemy też jednak jakiś cudzysłów do tego wieku, bo to nie jest tak, że my odgrywamy kilkuletnie dzieci, tylko trochę stajemy się nimi w trakcie spektaklu, na bieżąco - tłumaczyła aktorka Hanna Turnau.

Wyzwanie dla aktorów

Twórcom spektaklu "Dzieci z Bullerbyn" w Teatrze Lalka zależało, żeby dziecięce postacie grane przez dorosłych nie wypadły infantylnie. - Nie chodzi o to, żeby stać się dzieckiem na scenie. Chodzi o to, żeby pokazać swoją psychikę i swoją tęsknotę za dzieciństwem, starając się nie infantylizować tego, nie udawać dzieci. Bo jak się udaje w teatrze, to się nie udaje sztuka - podkreślał aktor Roman Holc.

Premiera "Dzieci z Bullerbyn" w reżyserii Agnieszki Glińskiej w Dniu Dziecka, 1 czerwca, o godz. 18.00.

Posłuchaj
05:48 Poranek Dwójki 1.06.2022 bullerbyn.mp3 Premiera "Dzieci z Bullerbyn" w Teatrze Lalka w Warszawie (Poranek Dwójki) 

***

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Hanna Turnau i Roman Holc (aktorzy), Aleksandra Rembowska (kierowniczka literacka Teatru Lalka w Warszawie)

Data emisji: 1.06.2022

Godzina emisji: 8.05

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

pg

Czytaj także

Pani Stefa wychodzi z cienia Korczaka

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 14:00
- Problemem jest mit Korczaka, z którym on sam walczył, podkreślając że Dom Sierot to dzieło wielu osób, w tym Stefanii Wilczyńskiej - mówiła Magdalena Kicińska, autorka książki "Pani Stefa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literatura dla dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 13:00
W kolejnej odsłonie "Czytelni" nasi recenzenci Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta przedstawiali nowości z literatury dla dzieci i młodzieży.
rozwiń zwiń