Maria Konopnicka na imieninach Kochanowskiego. Czeka nas powrót do dzieciństwa!

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 13:52
Imieniny Jana Kochanowskiego, znane jako najhuczniej obchodzone imieniny w Warszawie, od 2012 roku organizowane są przez Bibliotekę Narodową w Ogrodzie Krasińskich. Twórcy tego wydarzenia jak zwykle zapraszają na mecz, slam poetycki, tańce, a w tym roku przede wszystkim na spotkanie z literaturą Marii Konopnickiej. 
Imieniny Jana Kochanowskiego w Roku Marii Konopnickiej
Imieniny Jana Kochanowskiego w Roku Marii KonopnickiejFoto: mat.pras./Biblioteka Narodowa

Dziesiąte imieniny Jana Kochanowskiego odbędą się tradycyjnie w ostatnią sobotę czerwca (25 czerwca) w Ogrodzie Krasińskich. Głównym bohaterem będzie w tym roku Maria Konopnicka. - W 2012 roku zorganizowaliśmy pierwsze imieniny, w 2021, gdy powinniśmy świętować jubileusz, bohaterem był covid, dlatego 10. odsłona wydarzenia odbywa się teraz - mówi Dominik Cieszkowski, zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej. - Pierwsze i drugie imieniny były poświęcone Janowi Kochanowskiemu. Później zaczęliśmy wprowadzać coś nowego, ale klasycznego, bohaterów, którzy są związani z literaturą i przy okazji których można rozmawiać na różne tematy - dodaje. - W tym roku naszą bohaterką jest Maria Konopnicka. 

Nie bez powodu pisarka kojarzy się większości z nas z literaturą dziecięcą, choć i dorośli czytelnicy znajdują w jej dorobku wiele dla siebie. - To będzie połączenie tego, co nas, osoby myślące o koncepcji tego wydarzenia, łączy ze wspomnieniami dziecięcymi, ale patrzymy z perspektywy ludzi dorosłych. Będzie można wrócić do czasów dzieciństwa, ale i poważnie rozmawiać o literaturze - dodaje gość Kasi Dydo. 

Konopnicka - nie tylko dla dzieci

Dominik Cieszkowski podkreśla, że w literaturze Konopnickiej każdy znajdzie coś dla siebie. Poza bajkami, poza wierszami dla dzieci mamy tam rzeczy poważniejsze, wiersze o poważnym wydźwięku patriotycznym, poematy, tłumaczenia, inne teksty, które pisała. Autorka "Stefka Burczymuchy" będzie też pretekstem do rozmowy o tym, co znaczy być pisarką, co znaczy być kobietą. 

- Zgodnie z koncepcją ma to być impreza i dla 80-latków, i dla 20-latków, i dla 40-latków, którzy przyjdą z kilkuletnimi dziećmi - podkreśla gość Czwórki. - Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Będą rozmowy z krytykami literatury, dziennikarzami, autorami, ale też inne atrakcje. To będzie bardzo fajny dzień utrzymany w piknikowej atmosferze. Będzie można spotkać się z autorami książek w parkowych okolicznościach - dodaje. 


Posłuchaj
15:17 czwórka stacja kultura 02.06.2022.mp3 Na 10. Imieniny Jana Kochanowskiego zaprasza Dominik Cieszkowski, zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Na imieninach nie zabraknie też wyjątkowych gości ze świata literatury czy teatru. Dominik Cieszkowski zdradza tylko, że jeden z paneli dotyczący twórczości Marii Konopnickiej poprowadzi dziennikarz Dwójki Jakub Kukla, a rozmowie tej będzie towarzyszyło czytanie listów Konopnickiej w wykonaniu Anny Seniuk. O pięknej stronie książki opowie też Maciej Szymanowicz, ilustrator. 

Stałe punkty: mecz i pieśń

Imieniny Kochanowskiego mają swoje stałe punkty programu. Jednym z nich jest poetycki mecz. - To już tradycja tych imienin. Mamy dwie grupy aktorów, skład tegorocznych drużyn wkrótce ogłosimy, każda ma swojego aktorskiego kierownika. To mistrzowie teatru, ale i aktorzy młodego pokolenia - zdradza gość Czwórki. - Każda drużyna losuje teksty literackie, które czyta na scenie. Publiczność przygląda się tej walce, leżąc na kocach czy leżakach. Warto dodać, że publiczność to w tym wypadku jedyne jury. To widzowie decydują, która drużyna jest lepsza w tej recytacji - dodaje. 

Imieniny Kochanowskiego nie mogą się też odbyć bez spektaklu teatru Klancyk. - Wiemy, że będzie spektakl - zdradza Dominik Cieszkowski. - Co roku wiemy to samo, a co to będzie za spektakl, dowiadujemy się dopiero na scenie. Ich niesie fantazja - dodaje. 

Tradycyjnie imprezę kończy odśpiewanie "Pieśni świętojańskiej o Sobótce", tym razem w interpretacji Tadeusza Woźniaka, z udziałem Jolanty Majchrzak, Asi Nawojskiej i Mikołaja Trzaski. Następnie rozpoczyna się koncert-dancing. W tym roku dla tańczących par Basia Wrońska zagra swoje aranżacje przebojów z lat 50. i 60. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Dominik Cieszkowski (zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 02.06.2022

Godzina emisji: 10.13

pj

Czytaj także

Paulina Holtz: książki czytam nieustannie

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 16:26
- Pomysł na akcję "Tu i teraz. Książka" przyszedł mi do głowy zupełnie znienacka. Sporo ostatnio pracuję z mikrofonem, na przykład nagrywając audiobooki, i dlatego wiele osób zwraca uwagę na mój głos. Mówią, że lubią mnie słuchać - opowiada w "Stacji Kultura" aktorka Paulina Holtz.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piękne czytanie. Książki naukowe i podręczniki spod ręki artystów

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 12:41
Czytanie i nauka mogą być piękne. Można się o tym przekonać w Pałacu Krzysztofory w Krakowie, gdzie trwa wystawa "Piękne czytanie", która prezentuje projekty graficzne i druki książek publikowanych przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. 
rozwiń zwiń