"Białoszewski nieosobny". Wystawa w Muzeum Woli w 100-lecie urodzin poety

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 11:00
- Mamy do czynienia z twórcą osobnym, ale mocno obecnym w polskiej kulturze, zwłaszcza w Warszawie. To jest twórca pamiętany - tak o Mironie Białoszewskim mówiła w Dwójce Agnieszka Karpowicz, kuratorka wystawy "Białoszewski nieosobny".
Plakat wystawy Białoszewski nieosobny
Plakat wystawy "Białoszewski nieosobny"Foto: materiały prom.

Miron Białoszewski urodził się 100 lat temu, choć dokładna data nie jest znana - niektóre źródła podają datę 30 czerwca, niektóre - 30 lipca. To jeden z najbardziej znanych poetów XX wieku, był także prozaikiem, dramatopisarzem i aktorem teatralnym.

Z okazji okrągłej rocznicy warszawskie Muzeum Woli zaprasza na wystawę "Białoszewski nieosobny". Tytuł ekspozycji jest dość przewrotny, gdyż powszechnie Białoszewski nazywany jest właśnie "poetą osobnym" ze względu na swój charakterystyczny styl literacki opierający się na grach słownych i zabawie skojarzeniami.

- Inspiracją dla tej wystawy była wypowiedź prof. Hanny Kirchner, która w swojej książce "Miron. Wspomnienia o poecie" po pierwsze doszła do wniosku, że jeśli wspominać Białoszewskiego, to najlepszym wyjściem jest zebranie głosów przyjaciół, głosów innych ludzi, którzy opowiedzą o Białoszewskim. Z drugiej strony napisała, że bardzo ją ta fraza o Białoszewskim osobnym denerwowała i nie pasowała do postaci poety, którego poznała. Wg niej, on zawsze był wśród ludzi - wyjaśniała Agnieszka Karpowicz.

20 lat twórczości

W ramach wystawy poprzez współtwórców sztuk i przyjaciół artysty opowiedziane są ponad dwie dekady działań Mirona Białoszewskiego w teatrze okupacyjnym, Teatrze na Tarczyńskiej i wreszcie w Teatrze Osobnym. Ekspozycji towarzyszą również liczne wydarzenia, m.in. spotkania z osobami z otoczenia Mirona Białoszewskiego.

- Już w tę sobotę (1 lipca) będzie pierwszy taki wieczór, wyjątkowa okazja, by spotkać się z literackim Misiem Holendrem, bohaterem prozy Białoszewskiego, czyli Henkiem Proeme - mówiła Agnieszka Karpowicz.

Wystawę "Białoszewski nieosobny" będzie można oglądać w Muzeum Woli w Warszawie od 1 lipca aż do 11 grudnia.

W setną rocznicę urodzin Mirona Białoszewskiego swoją premierę ma również 15. tom "Utworów zebranych" pisarza. W swojej "domowej epopei" Białoszewski przygląda się ludziom, ale i sobie, odsłania bujne życie towarzyskie, artystyczne i prywatne.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Agnieszka Karpowicz (kuratorka wystawy "Białoszewski nieosobny")

Data emisji: 30.06.2022

Godzina emisji: 9.30

mg

Czytaj także

Miron Białoszewski. Posłuchaj głosu poety

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 05:50
Pisarz, który stworzył swój własny świat literacki. Rozległy, pociągający i tajemniczy świat mowy. "Ludzkie gadanie" podniósł do rangi wielkiej literatury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miron Białoszewski i "Pamiętnik z powstania warszawskiego"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 14:03
Wstrząsający zapis życia podczas wojennego zrywu powstańczej Warszawy, spisany kilkanaście lat po Wojnie. Białoszewski zaczął pisać "Pamiętnik..." w 1967 roku, a pierwsze wydanie książki - przypada na 1970 rok. 
rozwiń zwiń