REKLAMA

Jacek Cygan: Goethe był bardzo blisko muzyki

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2022 10:00
- To miejsce zobowiązuje, niezwykła jest ta Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Johann Wolfgang Goethe to największy poeta niemiecki i jeden z najważniejszych europejskich pisarzy i intelektualistów swoich czasów. A trochę o nim zapomnieliśmy - mówił na antenie Dwójki Jacek Cygan, który ze znakomitymi artystami zaprezentuje widowisko muzyczne "Goethe. Profil podwójny" w Teatrze Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. 
Jacek Cygan w Polskim Radiu
Jacek Cygan w Polskim RadiuFoto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio
  • Niezwykłe miejsce - Dolinę Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej - dwa razy odwiedził Johann Wolfgang Goethe.
  • I w tej scenerii, podczas Festiwalu dell'Arte, Jacek Cygan wraz ze znakomitymi artystami zaprezentuje widowisko muzyczne pt. "Goethe. Profil podwójny" w Teatrze Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze.
  • Szczegóły poznaliśmy w rozmowie z pisarzem, poetą, librecistą i tekściarzem, który był gościem Dwójki.

Goethe nie tylko jako pisarz

Jacek Cygan stwierdził, że nie do końca rozumie swoją fascynację Goethem. - 11 lat temu byłem po raz pierwszy w jego domu-muzeum w Weimarze. Nie chodzi tylko o to, co napisał, ale przecież był także geologiem, badał rośliny, światło. Był pierwszy w wielu dziedzinach i to spowodowało, że został w historii. Napisałem książkę "Z Goethem w Italii", mam nadzieję, że wkrótce się ona ukaże - mówił gość Dwójki.

Wyjątkowa tablica i kantatowy koncert

W Bukowcu zostanie odsłonięta szklana tablica poświęcona Goethemu. - Pomyślałem, że warto zrobić coś więcej. Wymyśliłem kantatowy koncert, w którym występuje Goethe w starszym wieku, mówiący swoim tekstem. Jest także poeta młody, który opowiada o swoim życiu, pełnym uczuć i miłości do kobiet - powiedział Jacek Cygan.

Powstało 11 pieśni, do których muzykę napisał Piotr Rubik. - On jest kompozytorem, który znakomicie pisze do tekstu, a jest to trudne i coraz rzadsze. Dziś przeważnie najpierw tworzy się muzykę, a potem zwraca do autora tekstu z prośbą o słowa - podkreślił poeta.


Posłuchaj
17:16 2022_08_11 09_31_40_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Jacek Cygan: Goethe był bardzo blisko muzyki (Poranek Dwójki)

 

Goethe cenił lapidarność piosenki

Jacek Cygan dodał, że Goethe był blisko muzyki, wraz z siostrą byli kształceni muzycznie przez ojca. - Mało kto wie, że Johann pisał sztuki muzyczne w rodzaju operetki do teatru w Weimarze. Goethe bardzo cenił lapidarność piosenki, był wielbicielem Jana Jakuba Rousseau, filozofa, który był także kompozytorem samoukiem - powiedział Jacek Cygan.

***

"Goethe. Profil podwójny"

Scenariusz, słowa piosenek oraz wybór tekstów Goethego: Jacek Cygan

Muzyka i kierownictwo muzyczne: Piotr Rubik

Wykonawcy: Andrzej Seweryn (stary Goethe), Marcin Januszkiewicz (młody Goethe), Anna Jurksztowicz (Charlotte von Stein), Marta Moszczyńska (Christiane Vulpius), Alicja Wojnowska (kobieta metafizyczna: połączenie postaci Małgorzaty z "Fausta" i Mignon z powieści "Lata nauki Wilhelma Meistra"), Mariusz Patyra, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej oraz sekcja rytmiczna

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Jacek Cygan (pisarz, poeta, librecista i tekściarz)

Data emisji: 11.08.2022

Godzina emisji: 9.30

mo

Czytaj także

"Chodzi o to, żeby cały czas uświadamiać". Cygan i Grott stworzyli "Psalm dla Ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 18:20
- Muzyka do tego utworu miała już swoją wymowę i duszę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o "Psalmie dla Ziemi" Jacek Cygan, który napisał tę piosenkę wspólnie z Michałem Grottem. Dlaczego walka o klimat i naszą planetę jest taka ważna?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczna podróż przez twórczość Jacka Cygana

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 13:14
6 lipca swoje urodziny świętował Jacek Cygan, jeden z najpopularniejszych tekściarzy w kraju. Na swoim koncie ma wiele wybitnych tekstów do wspaniałych utworów, których można posłuchać również na antenie Polskiego Radia Dzieciom, ponieważ Jacek Cygan chętnie współtworzy z artystami piosenki dla dzieci. Jest nie tylko autorem tekstów i piosenek, ale też poetą, prozaikiem, scenarzystą, autorem musicali oraz jurorem konkursów i festiwali muzycznych.
rozwiń zwiń