REKLAMA

Festiwal Teatralny Retroperspektywy. Wyciąganie wniosków z błędów ludzkości

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 10:30
- Mam nadzieję, że ten festiwal i te propozycje teatralne i muzyczne będą raczej mówiły o tym, że coś możemy zrobić. Przynajmniej my osobiście w takim naszym malutkim świecie, w jakim żyjemy - mówiła w "Poranku Dwójki" Anna Maszewska, główna koordynatorka 11. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy.
Plakat 11. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy
Plakat 11. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego RetroperspektywyFoto: materiały prom.

Początek nowego świata

Festiwal ma formę przeglądu i prezentuje najatrakcyjniejsze propozycje teatralne, taneczne i muzyczne z Polski i świata. Jego tegoroczna odsłona odbędzie się w Łodzi w dniach 19-28 sierpnia pod hasłem "Początek nowego świata". Program wydarzenia porusza - jak informują organizatorzy - trudne zagadnienia w obliczu tego, co nieodwracalne, jak wojna czy nieuchronna katastrofa ekologiczna.

- Ten temat powstał w głowie Tomasza Rodowicza, dyrektora artystycznego festiwalu, już kilka lat temu i niestety jest wciąż aktualny. Niestety, ponieważ właśnie dzieją się dramatyczne rzeczy związane z ekologią, katastrofą ekologiczną, wojną. To wszystko dzieje się na naszych oczach - stwierdziła Anna Maszewska.

Wyciąganie wniosków z przeszłości

Pomysł na ideę 11. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy ewoluował z czasem. - Jeszcze w tamtym roku chcieliśmy bardziej jakoś to sobie uściślić i stwierdziliśmy, że będziemy patrzeć tylko w przyszłość, że ta perspektywa nas interesuje; czyli nowe technologie, VR, co teatr w tym nowym świecie może powiedzieć. Przyglądając się jednak spektaklom, które powstawały w tym roku, jak i tym, które bardziej pasowały do naszego tematu, coraz bardziej poszerzaliśmy naszą perspektywę o retroperspektywę, czyli spojrzenie do tyłu: jak nasza historia wpływa na naszą przyszłość. Zauważyliśmy tutaj ogromną tendencję do wyciągania z przeszłości jakichś nauczek, rad, żeby tworzyć nową przyszłość - tłumaczyła koordynatorka.


Posłuchaj
11:18 Poranek Dwójki 17.08.2022 maszewska.mp3 Rozmowa z Anną Maszewską, koordynatorką 11. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy (Poranek Dwójki) 

Opisując program wydarzenia, Anna Maszewska sięgnęła po przykład jednego ze spektakli i koncertów, które odbędą się w zre­wi­ta­li­zo­wa­nych bu­dyn­kach Fa­bry­ki Sztu­ki w Łodzi.

- Spektakl "Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu" Teatru KANA opowiada o wybuchu w Czarnobylu. Historyczna sytuacja, ale przeżycia, traumy ludzkie są niesamowicie podobne do tego, co słyszymy teraz. Z kolei koncert stworzony przez Teatr Łesi Ukrainki ze Lwowa porusza tematy i wplata poezję wojenną po 24 lutego tego roku. To jest globalne spojrzenie indywidualnych historii - wymieniała.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Anna Maszewska (koordynatorka 11. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy)

Data emisji: 17.08.2022

Godzina emisji: 8.40

pg

Czytaj także

Spotkanie/Wspólnota/Święto. Festiwal Teatralny Retroperspektywy

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 09:30
- Jesteśmy w jakimś sponiewieraniu, odosobnieniu i rozdzieleniu, w niepewności jutra i tego, co się ma z nami wydarzyć. Ten festiwal ma nam dać nadzieję, otuchę, otworzyć perspektywy myślenia o tym, żeby jednak brać się za bary z tymi kłopotami i tworzyć rodzaj wspólnych przestrzeni, w której możemy wspólnie się z nimi zmierzyć - mówił w Dwójce Tomasz Rodowicz, dyrektor artystyczny Teatru CHOREA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Łódź filmowa". Różne atrakcje dla miłośników polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 10:00
- Gdy został studentem łódzkiej filmówki, Krzysztof Kieślowski był już dorosłą osobą o sprecyzowanych poglądach. Od początku wiedział, co chce pokazywać i czym dla niego jest film. Nasza kolekcja jest tworzona od 35 lat, przez ten czas udało się nam pozyskać unikalne dokumenty, np. scenariusz filmu "Eroica" z odręcznymi notatkami reżysera Andrzeja Munka - mówiła w Dwójce Marzena Bomanowska, dyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi.
rozwiń zwiń