"Gdańsk '82. Festiwal, który się nie odbył". Półkowniki w kinie Iluzjon

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 11:15
- Niemal wszystkie filmy, które będziemy pokazywać na festiwalu, początkowo trafiły na półki. W związku z tym staramy się te filmy przypomnieć, żeby pokazać co było niedozwolone i jakie panowały wtedy stosunki - mówiła w "Poranku Dwójki" Kalina Zalewska, dyrektor artystyczna przeglądu "Gdańsk '82. Festiwal, który się nie odbył" w warszawskim kinie Iluzjon.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: materiały prom.

Filmowe ofiary stanu wojennego

W dniach 3-9 września w kinie Iluzjon pokazane zostaną filmy, które po wprowadzeniu stanu wojennego zostały wycofane z dystrybucji i odłożone na półki. Przez lata czekały na premierę lub nie doczekały się jej nigdy.

- Był to fantastyczny okres polskiego kina. Rok 1980 spowodował, że w filmowcach rozmaitego rodzaju narodziła się nadzieja i widać to w ich dziełach zrobionych po 1980 roku. Właśnie te filmy zostały odłożone na półki. Położyło się to bardzo długim cieniem na kariery i reżyserskie, i aktorskie. Powiem tylko, że Bogusław Linda, który znany jest nam wszystkim z "Psów" Pasikowskiego, tak naprawdę był gwiazdą kina lat 80. Pokażemy dwa filmy, w których gra główną rolę i jeden, gdzie jego udział też jest istotny - opowiadała Kalina Zalewska.

"Przesłuchanie" - seans i performatywne czytanie

W kinie Iluzjon zaprezentowane zostaną tytuły, które - według organizatorów - mogłyby tworzyć program Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1982 roku. Przegląd otworzy pokaz filmu "Przesłuchanie" Ryszarda Bugajskiego. Po projekcji odbędzie się performatywne czytanie kolaudacji do tego głośnego filmu.

- Obserwujemy dwie grupy ludzi. Jedna to Zespół Filmowy "X" i przyjaciele tego filmu, którzy widzą w nim tak doskonałe dzieło, że chcą go bronić za wszelką cenę i wprowadzić go do kin. Mimo stanu wojennego. Druga grupa z kolei bardzo radykalnie atakuje film. Jest też i reżyser, który słucha wszystkich argumentów za i przeciw i wypowiada się na sam koniec - tłumaczył Michałem Szcześniakiem, pod którego opieką reżyserską odbędzie się to wydarzenie.

Zapis kolaudacji do "Przesłuchania" porównał on do tekstu dramaturgicznego. – Już samo czytanie budzi wielkie emocje - podkreślał gość Dwójki.


Posłuchaj
15:53 Poranek Dwójki 30.08.2022 gdańsk 82.mp3 Kalina Zalewska i Michał Szcześniak o przeglądzie "Gdańsk '82. Festiwal, który się nie odbył" w kinie Iluzjon (Poranek Dwójki) 

W ramach przeglądu "Gdańsk '82. Festiwal, który się nie odbył" obejrzeć będzie można jeszcze m.in. "Przypadek" Krzysztofa Kieślowskiego czy "Kobietę samotną" Agnieszki Holland. Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z twórcami i debaty.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Kalina Zalewska (dyrektor artystyczna przeglądu "Gdańsk '82. Festiwal, który się nie odbył"), Michał Szcześniak (reżyser filmowy)

Data emisji: 30.08.2022

Godzina emisji: 9.35

pg

Czytaj także

Radu Jude: denerwuje mnie to, że kino nie nadąża

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 21:15
- Najmłodsze pokolenie ma zupełnie inne podejście do obrazu. Może nam się to podobać lub nie, ale tak jest i już tego trendu nie odwrócimy - mówił w Dwójce rumuński reżyser Radu Jude.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Hołd dla Kieślowskiego" na Festiwalu w sudeckim Sokołowsku

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2022 10:00
- Dla mnie Krzysztof Kieślowski to człowiek filozofii dialogu, który uczy nas akceptacji drugiej osoby. Na początku wydaje się nam inna niż my, ale okazuje się, że mamy te same bolączki, marzenia, rozterki. Z jego filozofii zaczerpnęliśmy hasło "Kino Interwencji", chodzi o uważne patrzenie na drugiego człowieka, a to szczególna potrzeba współczesności - mówiła na antenie Dwójki Diana Dąbrowska, dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Hommage à Kieślowski" w Sokołowsku.
rozwiń zwiń