REKLAMA

Michał Duda o planach Muzeum Architektury we Wrocławiu. "Chcemy być inkluzywni"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 12:00
- Nasza instytucja ma ważną robotę, nie tylko w zakresie dziedzictwa, jego zabezpieczania, badania i promowania, ale również kształtowania dojrzałego głosu na temat naszego otoczenia - mówił w Dwójce historyk sztuki, badacz i krytyk architektury Michał Duda, powołany na nowego dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Wrocław
WrocławFoto: shutterstock

Michał Duda nowym dyrektorem Muzeum Architektury

Muzeum Architektury we Wrocławiu jest jedyną instytucją muzealną w Polsce, która w całości została poświęcona historii architektury oraz architekturze współczesnej. Jej nowym dyrektorem - trzecim w 57-letniej historii placówki - został Michał Duda. "To on zawiózł wrocławski Manhattan do Nowego Jorku, a PRL-owskie ośrodki wypoczynkowe do Dubaju" - czytamy na profilu Muzeum.

- Muzeum Architektury jest jedyną tego rodzaju instytucją w Polsce, a w zasadzie jedną z niewielu w Europie - podkreślił gość audycji. - Jesteśmy ewenementem i jesteśmy z tego bardzo dumni.

Nowe plany i wizje instytucji

Nowy dyrektor instytucji zdradził, że nie tylko ma zamiar czerpać z dziedzictwa swoich poprzedników – Olgierda Czernera i Jerzego Ilkosza - ale także myśleć o pewnych przeobrażeniach w muzeum.

- To dziedzictwo naszej instytucji zapisuje się na wielu płaszczyznach. Tą najważniejszą jest oczywiście zespół, który był budowany przez lata i składa się ze świetnych specjalistów. I druga rzecz, również bardzo ważna, to niezwykła kolekcja. Dotyczy nie tylko samego Wrocławia, chociaż ten zbiór jest największy i najcenniejszy. Jego rdzeniem jest dokumentacja projektowa niemal wszystkich budynków, które powstały w tym mieście od XIX wieku do 1945 roku, ale i później, ponieważ sukcesywnie jest rozbudowywana. I z tego naszego źródła tożsamości instytucjonalnej będziemy czerpać.

Muzeum Architektury - miejsce dla każdego

Muzeum Architektury we Wrocławiu planuje również trafiać do szerszej publiczności ze swoimi wystawami oraz wydarzeniami. - Nasze muzeum wypracowało sobie nieprawdopodobną rangę supereksperckiej instytucji, a przez to nieco zamkniętej na publiczność. Chociaż architektura w opinii publicznej stała się modna, to my przez tę ekspercką koturnowość byliśmy odlegli od zainteresowań wrocławian i gości naszego miasta - zwrócił uwagę Michał Duda.

- Chcielibyśmy to odczarować i być bardziej inkluzywni, zapraszać na wystawy i wykłady, ale po to, by rozmawiać o architekturze - dodał dyrektor Muzeum. - Bo rozmowa o architekturze i rozbudzanie zainteresowania naszym otoczeniem jest superważne z punktu widzenia kształtowania naszej przyszłości. To kształtowanie gustów, przy czym nienachalne, to jedno z naszych zadań. Raczej widzimy siebie jako "rozbudzacza" ciekawości, a to nie jest proste zadanie.


Posłuchaj
18:52 Poranek Dwójki 13.09.2022 główny.mp3 Michał Duda o planach Muzeum Architektury we Wrocławiu (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Michał Duda (dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu)

Data emisji: 13.09.2022

Godzina emisji: 9.30

am

Czytaj także

Stanisław Witkiewicz – nie tylko ojciec Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2022 05:40
Chociaż jego syn Stanisław Ignacy znacząco przerósł ojca, to nie należy pomijać osiągnięć Stanisława Witkiewicza. Był znakomitym malarzem i krytykiem sztuki, a przede wszystkim popularyzatorem Tatr i twórcą charakterystycznego w polskiej architekturze stylu zakopiańskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Art déco: przełom w designie i myśleniu o pięknie

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2022 14:15
Zgeometryzowane formy, nadawanie piękna przedmiotom użytkowym, żywa kolorystyka i drogie materiały – to główne cechy stylu art déco. Jego nazwa wywodzi się od francuskiego art (sztuka) i décoratif (dekoracyjny). Art déco rozpowszechnione w latach 1919-1939 do dzisiaj ma wielką grupę wielbicieli.
rozwiń zwiń