Architektura a kryzysy

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 11:25
- Architektura także przyczynia się do powstawania kryzysu klimatycznego. Zależy nam na tym, żeby przedstawić wielowymiarowość jej tworzenia - mówiła w "Poranku Dwójki" Magda Maciąg, architektka i kuratorka Święta Architektury, które rozpoczyna się dziś (4.08) w Warszawie.
W nowoczesnych budynkach możemy znaleźć panele fotowoltaiczne i ogrody na dachu
W nowoczesnych budynkach możemy znaleźć panele fotowoltaiczne i ogrody na dachuFoto: shutterstock/Craig Russell

Wiele ważnych pytań

Jaka jest rola architektów wobec światowych współczesnych problemów - kryzysów migracyjnych i globalnego ocieplenia? Jaką przyszłość ma polskie budownictwo? Czy można budować tanio i ekologicznie? Jak projektować, by nie szkodzić? To tylko kilka tematów debat i spotkań zaplanowanych w ramach warszawskiego Święta Architektury. W audycji opowiadały o nim Magda Maciąg i Marta Wójcicka, kuratorki wydarzenia.

Kierunek: zmiana

Warszawskie Święto Architektury to w tym roku czterodniowy finisaż wystawy "Plany na przyszłość | LAB". Wydarzenie stawia wiele pytań o przestrzeń m.in. stolicy. - Warszawa będzie się zmieniała razem z kierunkiem, w jakim idzie świat - zaznaczyła Magda Maciąg. - Mówimy tu głównie o zmianach klimatycznych i tego dotykamy na wystawie.

60 projektów z 45 pracowni

Ekspozycja znajduje się w pawilonie Zodiak przy pasażu "Wiecha". gdzie można zobaczyć ponad 60 nowych projektów dla stolicy autorstwa 45 pracowni architektonicznych.

W programie Święta Architektury, wieńczącego wystawę, zaplanowano debaty, warsztaty – także dla dzieci. - Będzie można z tektury zbudować sobie meble i zabrać do domu - zapowiadała Marta Wójcicka. 

Architektura w służbie ludziom

Zajęcia z najmłodszymi nie wyczerpują bogatej gamy propozycji organizatorów. - Mamy odpowiedzi na kryzys klimatyczny, na kryzys humanitarny, ekonomiczny. Zbiór debat jest tematycznie bardzo szeroki - wymieniała Magda Maciąg. - Architekci są potrzebni w sytuacjach kryzysowych i znajdują rozwiązania, które naprawdę służą ludziom. To chcemy pokazać - dodała Marta Wójcicka.

Czytaj także:

Wystawę można oglądać w pawilonie Zodiak przy pasażu "Wiecha", a debaty będą się odbywać w pałacu Zamoyskich przy ul. Foksal 2 do 7 sierpnia.

Posłuchaj
12:19 poranek Dwójki 4 sierpień 2022 09_27_10.mp3 Zaproszenie na warszawskie Święto Architektury (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Magda Maciąg i Marta Wójcicka (kuratorki Święta Architektury)

Data emisji: 4.08.2022

Godzina emisji: 9.35

Czytaj także

Sztuka według studentów - wystawy w Warszawie, Łodzi i Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 13:03
Na ASP w Krakowie wystawa (un)Welcome, "Sztuczki" w stołecznej Akademii Sztuk Pięknych czy mistrzowie złotnictwa w Łodzi? Polecamy wystawy, które warto zobaczyć
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leon Krier: głoszenie śmierci kultury tradycyjnej to intelektualna zbrodnia

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 20:00
- Używamy terminu Nowa Tradycyjna Architektura w opozycji do modernizmu, który po II wojnie światowej zdominował myślenie o projektowaniu budynków i planowaniu miast. Dziś wielu osobom wydaje się wręcz, że modernizm jest czymś naturalnym, ale moim zdaniem to nieprawda - mówił w radiowej Dwójce Leon Krier, szwajcarski architekt, urbanista i teoretyk architektury.
rozwiń zwiń