"To ma być przyjemność dla mnie i dla słuchacza". Sulamita Ślubowska przed "Miejscówką"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 11:25
- Chciałam szczególnie, żeby początek pierwszej części Sonaty Brahmsa przeniósł nas troszkę w jakieś przyjemne miejsce, cokolwiek to znaczy dla danej osoby. Akurat w tej "Miejscówce" bardzo się skupiliśmy, żeby nie pokazywać tylko artystów grających, ale też właśnie miejsca, w których pracowaliśmy - mówiła w "Poranku Dwójki" skrzypaczka Sulamita Ślubowska, gospodyni najbliższej odsłony Dwójkowego cyklu koncertów online.
Sulamita Ślubowska to znakomita polska skrzypaczka
Sulamita Ślubowska to znakomita polska skrzypaczkaFoto: Mat. pras./Agata Lidia

Najpierw Miejscówka, potem Konkurs Wieniawskiego

Sulamita Ślubowska jako solistka koncertowała m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej, Podkarpackiej, Dolnośląskiej, Zabrzańskiej, Śląskiej i Staatstheater w Cottbus. Regularnie współpracuje również z {oh!} Orkiestrą Historyczną i Polish Soloists String Orchestra.

Wszystkie utwory, które znalazły się w programie jej koncertu w ramach "Miejscówki z Dwójką", wchodzą w repertuar nadchodzącego 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Sulamita Ślubowska przygotowuje się bowiem do startu w tej rywalizacji.

- Emocje z tym związane cały czas się zmieniają. Górą jest czasami stres, czasem ekscytacja, a czasem znużenie, ponieważ przygotowanie do konkursu o takiej randze, i który wymaga tak wielkiego programu, jest po prostu ogromnym wysiłkiem - przyznała skrzypaczka.

"Uzbrojona" w stradivariusa

Jak zdradziła w rozmowie, w środę w nocy (14.09) wróciła z Londynu ze słynnej pracowni Floriana Leonharda, skąd przywiozła skrzypce Stradivariusa z 1709 roku. Będzie na nich grała podczas Konkursu Wieniawskiego, który startuje już 7 października br. - Od dziś zaczynam się oficjalnie z nimi zapoznawać. Czuję niesamowitą ekscytację i radość, że mogę grać na takim wspaniałym instrumencie - podkreślała Sulamita Ślubowska.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Podczas "Miejscówki z Dwójką" skrzypaczce towarzyszył będzie pianista Grzegorz Skrobiński. W programie koncertu: Johannes Brahms I Sonata na fortepian i skrzypce G-dur op. 78, cz. I. Vivace ma non troppo; Karol Szymanowski - Romans D-dur op. 23; Maurice Ravel - Tzigane.

Na koncert zapraszamy w sobotę (17.09) w godz. 18.30-19.00. Transmisja na antenie, a także w formie wideo na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube radiowej Dwójki.

Posłuchaj
11:02 Poranek Dwójki 15.09.2022 sulamita.mp3 Skrzypaczka Sulamita Ślubowska przed koncertem w ramach "Miejscówki z Dwójką" (Poranek Dwójki) 

Zobacz zapowiedź:

Nagranie zrealizowane w Sali Koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Sulamita Ślubowska (skrzypaczka)

Data emisji: 15.09.2022

Godzina emisji: 9.40

pg


Czytaj także

Dwójkowy recital Piotra Alexewicza [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2022 07:00
Jeden z najzdolniejszych pianistów młodego pokolenia - Piotr Alexewicz - wystąpił ze swoim recitalem w "Miejscówce z Dwójką". To półfinalista ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego, podczas którego przyznana została mu nagroda im. prof. Zbigniewa Drzewieckiego. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo koncertu!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sulamita Ślubowska i skrzypcowa podróż przez style i epoki [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2022 12:00
- Program, który wybrałam na "Miejscówkę z Dwójką", składa się z utworów, których wykonywanie sprawia mi przede wszystkim szczególną przyjemność - zapowiadała swój kameralny występ w Programie 2 Polskiego Radia skrzypaczka Sulamita Ślubowska. Zapraszamy do oglądania!
rozwiń zwiń