Festiwal Auksodrone w Tychach. "U podstaw stoi różnorodność"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 12:00
- Marek Moś specjalizuje się w bardzo różnych projektach - od muzyki współczesnej, przez tradycyjnie pojmowaną klasykę, aż po duże eksperymenty z twórcami muzyki elektroakustycznej czy elektronicznej. To wszystko znajdzie się również w programie tegorocznego festiwalu - tak o tyskim Auksodrone mówił w "Poranku Dwójki" jego kurator Filip Berkowicz.
Auksodrone - plakat festiwalu
Auksodrone - plakat festiwalu Foto: Screen/Facebook Auksodrone
  • W terminie 7-9 października w Tychach odbędzie się festiwal Auksodrone
  • Organizatorem i promotorem wydarzenia jest AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia - jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie
  • Program wydarzenia obfituje w premiery utworów stworzonych na specjalne zamówienie festiwalu

W najbliższym czasie Tychy wybrzmią niezwykle różnorodną muzyką. Od 7 do 9 października tamtejszą Mediatekę wypełnią dźwięki festiwalu Auksodrone.

Orkiestra, która zagra wszystko

Wydarzenie organizowane jest przez AUKSO Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.

- U podstaw tego przedsięwzięcia stała różnorodność, gdyż wydaje mi się, że nie ma drugiej takiej orkiestry w naszym kraju, która na pytanie: "Co możecie zagrać?" odpowie: "Wszystko" - przekonywał Filip Berkowicz.

Współczesna opera "Baśń o Sercu"

W bogatym programie festiwalu znalazła się m.in. premiera opery "Baśń o Sercu" z librettem napisanym przez Radka Raka na podstawie własnej powieści "Baśń o wężowym sercu". Za kompozycję odpowiada Alek Nowak, to już kolejna opera przygotowana przez niego na specjalne zamówienie organizatorów festiwalu (w ubiegłych edycjach za libretto odpowiadał Szczepan Twardoch).

W tym roku kompozytor postawił na nowe środki muzyczne. - Po raz pierwszy pojawia się chór, znakomita Camerata Silesia przygotowana przez Annę Szostak, oraz jeden jedyny solista - tym razem będzie to Adam Strug - wyjaśniał Filip Berkowicz. - Towarzyszyć im będzie oczywiście Orkiestra AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia, z której z kolei wyciągnięte są poszczególne głosy, które bardzo charakterystycznie będą imitowały muzykę ludową. Za instrumentami perkusyjnymi stanie fenomenalny Hubert Zemler - podsumował.

Muzyczne premiery

Program wydarzenia wypełnią również projekty orkiestrowe z najwybitniejszymi artystami sceny klasycznej, jazzowej i elektronicznej.

Podczas festiwalu będzie także obchodzone 100-lecie urodzin Xenakisa, w programie jest również premiera stworzonych specjalnie na festiwal kompozycji autorstwa Wacława Zimpla, Kuby Więcka i Huberta Zemlera, a także warsztaty prowadzone przez Małe Instrumenty.

Program 2 Polskiego Radia jest współorganizatorem festiwalu Auksodrone, a część wydarzeń będzie retransmitowana na naszej antenie w listopadzie.

Posłuchaj
14:36 Dwojka Poranek Dwójki aukso 2022_10_05-09-32-09.mp3 Festiwal Auksodrone w Tychach. "U podstaw stoi różnorodność" (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Filip Berkowicz (kurator festiwalu Auksodrone)

Data emisji: 5.10.2022

Godzina emisji: 9.30

mg/kor

Czytaj także

Jesień to nie tylko melancholia [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 12:00
Waldemar Malicki tym razem zaprosił na pierwsze jesienne, a co za tym idzie - jednak trochę melancholijne spotkanie ze słuchaczami Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witold Lutosławski: dla kogoś z mojej generacji Szymanowski był rodzajem idola

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 13:30
Z okazji 140. rocznicy urodzin Karola Szymanowskiego, jednego z największych polskich kompozytorów, w audycji przywołujemy postać twórcy. Sięgamy do zasobów Archiwum Polskiego Radia. - Ukazanie się Szymanowskiego zawsze było bardzo wzruszające - wspominał w 1977 roku Jerzy Waldorff. - Bo poza świadomością, że się widzi tak wielkiego artystę i kompozytora, dochodziło jeszcze oczarowanie jego osobą.
rozwiń zwiń