III Festiwal Czango w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2022 08:40
Święto polskich i węgierskich domów tańca rozpocznie się 13 października w Gdańsku, a następnie przeniesie się do Torunia. Muzyka węgierskich Csangów jest wyjątkowa, ponieważ łączy rytmy bałkańskie czy żydowskie z melodiami średniowiecznymi.
Audio
III Festiwal Czango w Polsce
III Festiwal Czango w PolsceFoto: mat. promocyjne

„W tym roku wymiar karpacki jest jeszcze bardziej bogaty”, mówiła organizatorka, Joanna Mieszkowicz. Rozmach 3 edycji festiwalu bazuje na największych gwiazdach csango, nie tylko muzycznych! Goście tegorocznego festiwalu to przedstawiciele ludu Csangów

- To niesamowite święto Domów Tańca! Poza osobami z regionów, gdzie odbywa się festiwal, przybędą także goście z Podkarpacia, Małopolski – Galicji. Zapowiadają się też osoby z Poznania, Wrocławia, Olsztyna. Reprezentacja będzie naprawdę szeroka.


fly bird fly_1200.jpg
Przeczytaj:
"Fly Bird, Fly" - o węgierskim ruchu Domów Tańca oczami brytyjskiego dziennikarza

 

Taniec, potańcówki, śpiew, warsztaty i zajęcia dla dzieci – to wszystko zawarte jest w programie Festiwalu Czango.

- Warsztaty nazywamy przekornie „antywarsztatami”. Zależy nam bardziej na doświadczaniu kultury niż techniczne podchodzenie do różnych elementów – mówiła Mieszkowicz.

Należy dbać o krąg

W csango nie trzeba partnera. Ani partnerki. Należy za to dbać o koło, choć to nie jedyna figura, z którą spotkamy się w tańcu Csangów.

- Nie zamykamy się na jednego partnera. Są tańce w liniach, elementy kroków w parach, po kole. Choć kroki są proste, rytmy bywają bardzo szybkie. Ale na każdej potańcówce tańce będą prowadzone przez nauczycieli. Nie trzeba się martwić, wystarczy wczuć się w klimat! – zachęcała Joanna Mieszkowicz.

Czango jest eko

Organizatorzy – na czele z Joanną Mieszkowicz, edukatorką ekologiczną – zwracają uwagę na świadome podejście do konsumpcjonizmu. „Minimalizm w konsumpcji, w codziennym działaniu, przyczynia się do rozwoju duchowego, uwagi na drugą istotę” – tłumaczyła Mieszkowicz. Na doświadczenie wspólnoty wpływa także muzyka na żywo, brak nagłośnienia i przytulne otoczenie.

Możliwość doświadczenia piękna przyrody  to wisienka na festiwalowym torcie – na zakończenie uczestnicy mogą łodziami flisackimi spłynąć rzeką do Parku Etnograficznego w Nieszawce.

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Materiał: Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Data emisji: 8.10.2022

Godzina emisji: 8.10


Czytaj także

O inspiracjach dla środowiska tańca tradycyjnego

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 16:05
We środę w Radziejowicach k. Warszawy zakończył się I Konwent Tańca Tradycyjnego. Spotkanie było organizowane przez Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego, która działa przy Narodowym Instytucie Muzyki i Tańca. Było to spotkanie ogólnopolskich przedstawicieli kultury tradycyjnej, pracujących nad ożywianiem i odradzaniem tradycyjnych muzyki i tańca.
rozwiń zwiń