Hina Maeda: będę chciała jak najczęściej sięgać po muzykę polską

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 10:29
- W pierwszej chwili się zdziwiłam, a potem poczułam się po prostu bardzo szczęśliwa. Natomiast zdziwienie było ogromne - mówiła Hina Maeda po ogłoszeniu wyników 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Zdobywczynią I nagrody została 20-letnia reprezentantka Japonii.
- Teraz pragnę chyba tylko grać. Nie mam na razie innych marzeń - mówiła Hina Maeda po zwycięstwie w 16. Konkursie Wieniawskiego
- Teraz pragnę chyba tylko grać. Nie mam na razie innych marzeń - mówiła Hina Maeda po zwycięstwie w 16. Konkursie WieniawskiegoFoto: L.Zadoń_Fresh Frame/materiały pras.

Wieniawski i Brahms na finał

Swój finałowy występ Hina Maeda miała w czwartek (20.10), czyli ostatniego dnia Konkursu Wieniawskiego. W drodze po zwycięstwo wykonała m.in. Koncert skrzypcowy D-dur Brahmsa z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

- To jedna z moich ulubionych kompozycji, szczególnie ta ostatnia, taneczna część. Już sam finał i możliwość zagrania go z orkiestrą to były ogromne emocje - podkreślała po swoim występie artystka.

Hina Maeda odbiera gratulacje od jury Hina Maeda odbiera gratulacje od jury

Drugim utworem w programie czwartkowego występu Hiny Maedy był II Koncert skrzypcowy d-moll Wieniawskiego. - Muzyka Wieniawskiego towarzyszy mi w zasadzie od lat. Już kiedy po raz pierwszy usłyszałam jego utwory, a byłam wtedy dzieckiem, od razu się w nich zakochałam. Nie ukrywam jednak, że to dzięki temu Konkursowi poznałam muzykę Karola Szymanowskiego. Teraz zrobię wszystko, by jak najczęściej wykonywać w ramach koncertów muzykę polską, nie tylko tych dwóch kompozytorów - zapewniała zdobywczyni I nagrody.

Hina Maeda po zwycięstwie w Konkursie:

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

Niekwestionowane zwycięstwo Japonki

W czasie 16. Konkursu Wieniawskiego Hina Maeda podbiła serca zarówno publiczności, jak i jurorów. - Myślę, że jest to osobowość pełna muzyki. Tam nie ma ani jednego nieważnego dźwięku, bo liczy się muzyka. Wszystkie dźwięki łączą się w słowa, zdania, w emocje, które one wyrażają. A przecież po to jesteśmy muzykami, żeby przekazywać te emocje, żeby móc wzruszać i radować nasze dusze - podkreślała Agnieszka Duczmal, przedstawicielka jury.

Zobacz: Wyniki 16. Konkursu Wieniawskiego

Drugie miejsce w rywalizacji młodych skrzypków i skrzypaczek zajęła Meruert Karmenova (Kazachstan), a trzecie Qingzhu Weng (Chiny). Jury przyznało także trzy równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je pozostali finaliści: Hana Chang, Jane Hyeonjin Cho i Dayoon You.

Zobacz ogłoszenie wyników:

[YouTube Wieniawski Society]

Wszystkich laureatów będzie można usłyszeć w piątek (21.10) podczas koncertu galowego. Transmisja na antenie Dwójki i w formie wideo na stronie internetowej Programu 2 Polskiego Radia.

Posłuchaj
03:29 Poranek Dwójki konkurs 21.10.2022.mp3 Hina Maeda, Agnieszka Duczmal i Daniel Stabrawa po ogłoszeniu wyników 16. Konkursu Wieniawskiego (Poranek Dwójki) 
Laureaci 16. Konkursu Wieniawskiego Laureaci 16. Konkursu Wieniawskiego

***

Przygotowali: Monika Zając i Karol Furtak

Goście: Hina Maeda (laureatka I nagrody 16. Konkursu Wieniawskiego), Agnieszka Duczmal i Daniel Stabrawa (jurorzy 16. Konkursu Wieniawskiego)

Data emisji: 21.10.2022

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

pg/kor

Czytaj także

Trasa koncertowa laureatów 16. Konkursu Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022 08:57
60 koncertów, w 20 krajach, 5 kontynentów. Tak w liczbach zapowiada się trasa koncertowa laureatów 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Hina Maeda wszystkich nas odmieniła"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022 21:35
- Nagle poczułam się przeszczęśliwa, że dzieje się to, co słyszymy - mówiła po występie reprezentantki Japonii Magdalena Łoś. - Byłem uskrzydlony - dodał Andrzej Sułek po wysłuchaniu II Koncertu skrzypcowego d-moll, op. 22 Henryka Wieniawskiego w jej wykonaniu. W Poznaniu zakończyły się przesłuchania etapu finałowego 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znamy zwycięzców XVI Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 00:10
Zdobywczynią I nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego została Hina Maeda (Japonia). Drugie miejsce zajęła Meruert Karmenova (Kazachstan), a trzecie Qingzhu Weng (Chiny). 
rozwiń zwiń