Gala i Koncert Laureatów Konkursu Wieniawskiego [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 00:30
Za nami koncert galowy XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Transmisję można było śledzić na antenie Dwójki i w formie wideo na stronach internetowych Programu 2 Polskiego Radia. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo! 
Konkurs Wieniawskiego 2022
Konkurs Wieniawskiego 2022Foto: Mat. pras.

ZOBACZ WIDEO: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Konkursu - Wieniawski Society 


16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego rozpoczął się 7 października o godz. 19.00 w jednej z najpiękniejszych sal koncertowych Europy - Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

Od 8 października 31 uczestników, wyłonionych z ponad 200 muzyków z całego świata, współzawodniczyło o zakwalifikowanie się do kolejnych etapów Konkursu.

W I etapie zmagań uczestnicy zaprezentowali się w szerokim repertuarze - od sonat i partit Bacha, przez sonatę Beethovena, kaprysy Paganiniego, po kompozycje patrona konkursu, Henryka Wieniawskiego. W dniach 12-16.10 odbył się II etap rywalizacji. Najpierw, przez dwa dni, uczestnicy zaprezentowali się w recitalach z akompaniamentem fortepianu, podczas których zagrali m.in. sonaty skrzypcowe i utwory Karola Szymanowskiego.

Natomiast w drugiej części II etapu wykonywali Sinfonię Concertante Es-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta, razem z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz i altowiolistami: Michałem Bryłą, Katarzyną Budnik i Ryszardem Groblewskim.

W programie przesłuchań III etapu znalazły się: Koncert skrzypcowy D-dur, op. 61 L. van Beethovena, I Koncert skrzypcowy fis-moll, op. 14 oraz II Koncert skrzypcowy d-moll, op. 22 H. Wieniawskiego, Koncert skrzypcowy D-dur, op. 77 J. Brahmsa.

Jury w składzie: Augustin Dumay - przewodniczący, Daniel Stabrawa - wiceprzewodniczący, Agnieszka Duczmal, Barnabás Kelemen, René Koering, Grzegorz Kotów, Bartłomiej Nizioł, Mariusz Patyra, Miguel da Silva, Jian Wang, Christopher Warren-Green przyznało następujące nagrody:

I nagroda - Hina Maeda (Japonia)

II nagroda - Meruert Karmenova (Kazachstan)

III nagroda - Qingzhu Weng (Chiny)

Patronem medialnym konkursu jest Polskie Radio.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie. Oddaje hołd wirtuozowi i kompozytorowi Henrykowi Wieniawskiemu. Po raz pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie, wówczas inicjatorem spotkań skrzypków był Adam Wieniawski, bratanek Henryka, a organizatorem - Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Kolejne edycje miały się odbywać co pięć lat, plany te pokrzyżowała jednak II wojna światowa. Po raz drugi konkurs odbył się dopiero po 17 latach w Poznaniu. W późniejszym okresie konkursy odbywały się już regularnie, co pięć lat - w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z powodu pandemii tegoroczny konkurs odbędzie się po sześcioletniej przerwie.

Czytaj także

"Gramy dla solistów". Łukasz Borowicz o Konkursie Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022 17:04
- Dla Filharmonii Poznańskiej każdy solista jest potencjalnie tym wygranym. Gramy na pierwsze miejsce z każdym i nie mamy żadnego faworyta - mówił w Dwójce maestro Łukasz Borowicz, który wraz z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej będzie towarzyszył uczestnikom III etapu 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Występ Meruert Karmenovej był bardzo nierówny"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2022 21:00
- Zaczynała tak pewnie, że myślałem, że ona po prostu wygra to wszystko jedną ręką. Tymczasem finał był wstrząsający momentami. Zresztą w drugiej części też były momenty, gdy mijała się z orkiestrą - tak o występie Meruert Karmenovej na Konkursie Wieniawskiego mówił Jacek Hawryluk.
rozwiń zwiń