85. urodziny Jana Ptaszyna Wróblewskiego. "Jego największą zasługą była popularyzacja dobrego jazzu"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 18:44
- Głównie był to amerykański jazz. Wymienię kilka nazwisk: Sonny Rollins, Gerry Mulligan, Stan Getz i Milles Davis z przyległościami. Także wielcy mistrzowie orkiestry jazzowej. Dla niego partytura orkiestry jazzowej była warsztatem codziennym i to nie tylko od 1968 roku, gdy powstało Studio Jazzowe Polskiego Radia - mówił Tomasz Szachowski w dniu 85. urodzin Jana Ptaszyna Wróblewskiego.
Jan Ptaszyn Wróblewski
Jan Ptaszyn Wróblewski Foto: Shutterstock/wjarek

Posłuchaj
117:40 2021_03_27 15_00_14_PR2_Dwie_do_setki.mp3 85. urodziny Jana Ptaszyna Wróblewskiego (Dwie do setki/Dwójka) 
pap_jan_ptaszyn_wróblewski_1200.jpg
Opowieści Jana Ptaszyna Wróblewskiego, nestora polskiego jazzu

W sobotę (27.03) cały jazzowy świat obchodzi dziś 85. rocznicę urodzin Jana Ptaszyna Wróblewskiego – nestora polskiego jazzu, legendarnego radiowca, mistrza jazzowego saksofonu, który skończył mechanizację rolnictwa.

Sam jubilat mówi o sobie, że z zawodu jest saksofonistą. - Jeszcze kilka innych zawodów przy okazji się przypałętało, ale to są – można powiedzieć – zajęcia pochodne. A jeśli chodzi o saksofon oczywiście interesuje mnie niemal tylko i wyłącznie jazz, aczkolwiek i tu bywały różne odskoki - mówił Jana Ptaszyn Wróblewski w jednym z archiwalnych nagrań, po które sięgnęliśmy w audycji.

Urodziny i... początek lockdownu

W specjalnym wydaniu audycji "Dwie do setki" o legendarnym jazzmanie opowiadali współpracujący z nim artyści: Dorota Miśkiewicz, Andrzej Dąbrowski i Maryla Rodowicz, która śpiewała jego piosenki oraz dziennikarze: Tomaszem Szachowski i Paweł Brodowski.

Naszym pierwszym gościem był Jacek Wróblewski – syn Jana Ptaszyna Wróblewskiego i autorem jego biografii zatytułowanej "Globtroter". Jak przyznał, mimo okrągłego jubileuszu na wielkie świętowanie się nie zanosi: - Dokładnie w dniu urodzin zaczyna się totalny lockdown. Trzeba na siebie uważać, a więc nikt nigdzie nie będzie wychodził i przyjmować nikogo też nie będzie.

Opowieściom naszych gości towarzyszyła muzyka głównego bohatera.

***

Jan Ptaszyn Wróblewski gra na saksofonie tenorowym i barytonowym. W latach 1968–1978 kierował Studiem Jazzowym Polskiego Radia, a już od przeszło pół wieku (!) regularnie stawia się przed radiowym mikrofonem, by prowadzić kultową audycję Trzy Kwadranse Jazzu.

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Roch Siciński i Andrzej Zieliński

Goście: Jacek Wróblewski (syn Jana Ptaszyna Wróblewskiego), Paweł Brodowski (redaktor naczelny "Jazz Forum"), Zbigniew Namysłowski (saksofonista), Andrzej Dąbrowski (perkusista, wokalista), Tomasz Szachowski (dziennikarz Programu 2 Polskiego Radia), Dorota Miśkiewicz (wokalistka)

Data emisji: 27.03.2021

Godzina emisji: 15.00

pg

Czytaj także

Z archiwum Studia Jazzowego Polskiego Radia – część 1

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 00:00
Andrzej Kurylewicz, Włodzimierz Nahorny, Jerzy Milian, Andrzej Trzaskowski i Jan Ptaszyn Wróblewski – to giganci polskiego jazzu lat 60. i 70.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z archiwum Studia Jazzowego Polskiego Radia – część 2

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 00:00
Z nami kolejne wydanie audycji "Między dniem a snem", a w niej dalszy ciąg wspólnego słuchania nagrań, które znalazły się na unikatowym wydawnictwie Polskiego Radia dokumentującym działalność Studia Jazzowego Polskiego Radia kierowanego przez Jana Ptaszyna Wróblewskiego w latach 70. Ponadto pojawiły się nagrania Wojciecha Karolaka i George'a Duke'a.
rozwiń zwiń