"Łabędzie". Tobiasz Sebastian Berg: ta nominacja to historyczny moment

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2022 11:40
- Po raz pierwszy do nagrody Fedora w kategorii "Edukacja" są nominowani artysta i grupa twórcza z Polski. Jest to jedna z największych nagród, które świadczą o innowacyjności i zmianie we współczesnej operze i balecie. Jest to więc bardzo ważne wyróżnienie - mówił w "Poranku Dwójki" Tobiasz Sebastian Berg, choreograf i reżyser, współtwórca projektu "Łabędzie".
W ramach projektu Łabędzie powstał spektakl z udziałem osób niewidomych i słabowidzących inspirowany najbardziej znanym tytułem z repertuaru klasycznego baletu
W ramach projektu "Łabędzie" powstał spektakl z udziałem osób niewidomych i słabowidzących inspirowany najbardziej znanym tytułem z repertuaru klasycznego baletuFoto: Stock Holm/Shutterstock

Nominacja do nagrody Fedora 2022

Jak czytamy w opisie projektu: "Łabędzie" to działanie artystyczne oparte na partycypacji i integracji, zakładające rozwój osobisty uczestników projektu, dopracowanie i udokumentowanie metody pracy twórczej z osobami z niepełnosprawnością wzroku nad spektaklem teatru tańca, a także przygotowanie instytucji do kontaktu z osobami z ww. niepełnosprawnością.

[źródło: Teatr Wielki w Poznaniu]

Teraz "Łabędzie" mają szansę na prestiżową nagrodę przyznawaną przez istniejącą od 2014 roku organizację Fedora. - Jej celem obecnie jest przede wszystkim promocja projektów otwartych na różnych ludzi, a także innowacji, ekologii i zjawisk, które transformują operę, rozszerzają ten gatunek na nowe propozycje, inne bądź niedostępne wcześniej kompozycje i rozwiązania artystyczne - tłumaczył Tobiasz Sebastian Berg.

Z inspiracji "Jeziorem łabędzim"

W ramach projektu "Łabędzie" choreograf i reżyser poprowadził otwarte warsztaty oparte na technikach teatru tańca. Część warsztatowa poprzedziła stworzenie profesjonalnego spektaklu z udziałem osób niewidomych i słabowidzących inspirowanego najbardziej znanym tytułem z repertuaru klasycznego baletu ze słynną choreografią Mariusa Petipy - "Jeziorem łabędzim". 

Spektakl został wyprodukowany przez Teatr Wielki w Poznaniu, a jego premiera odbyła się 28 października br. - Po raz pierwszy repertuarowo, w pełni produkcyjnie, nie tylko jako projekt społeczny, zapraszamy niewidomych i niedowidzących tancerzy i tancerki do stworzenia baletu, teatru tańca - opowiadał gość Dwójki.


Posłuchaj
10:30 Poranek Dwójki tobiasz berg 16.11.2022.mp3 Tobiasz Sebastian Berg i jego wyjątkowy projekt "Łabędzie" (Poranek Dwójki)

Laureatów nagrody Fedora 2022 poznamy w lutym przyszłego roku.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Tobiasz Sebastian Berg (choreograf i reżyser, współtwórca projektu "Łabędzie" nominowanego do nagrody Fedora 2022)

Data emisji: 16.11.2022

Godzina emisji: 9.40

pg/kor

Czytaj także

Paulina Święcańska: taniec opiera się na wolności

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2022 18:00
- Techniki kontakt improwizacji uczymy się przez doświadczenie. Opiera się ona na wolności oraz ciekawości siebie i naszych tanecznych partnerów. Nie ma tutaj ustalonych kroków, tak jak w tańcu towarzyskim, w ogóle choreografii. Chodzi o świadomość ciała i działanie na jej podstawie - mówiła w Dwójce Paulina Święcańska, choreografka, organizatorka Międzynarodowego Festiwalu Tańca Warsaw CI FLOW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Pastor: taniec klasyczny to żmudna praca, czasami mówimy, że to "rzeźbienie"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 13:15
- W tańcu klasycznym konieczna jest precyzja, a jeżeli mówimy o sylwetce czy warunkach fizycznych, kanony są bardzo wymagające - mówił w "Zapiskach ze współczesności" Krzysztof Pastor, tancerz, choreograf, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego.
rozwiń zwiń