Światowy Dzień Baletu. "Tancerze są gotowi"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 11:30
- Czujemy się częścią świata i jest nam bardzo trudno. Tancerze starają się być gotowymi do wyzwań. Jeżeli nie możemy pracować w sali baletowej, to pracujemy w domach. Wiemy, że to potrwa, ale musimy być cierpliwi i pełni optymizmu - mówił na antenie Programu 2 Polskiego Radia choreograf Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/ bezikus

Posłuchaj
16:17 [ PR2]PR2 (mp3) 29 październik 2020 09_28_54.mp3 Rozmowa o tegorocznych obchodach Światowego Dnia Baletu (Poranek Dwójki)

29 października obchodzimy Światowy Dzień Baletu. Co roku to święto było wprowadzeniem publiczności za kulisy, okazją do bliższego zapoznania ze światem baletu. 

Tegoroczny World Ballet Day (29 października) jest szczególny. Zespół Teatru Wielkiego-Opery Narodowej pożegnał wspaniałą primabalerinę Ewę Głowacką, która spoczęła na Powązkach Wojskowych.

Byłaś uosobieniem wdzięku, skromności i delikatności, pokory wobec sztuki, wytrwałości i poczucia obowiązku, serdeczności i osobistego ciepła, słowem – duchowego piękna, które zawsze emanowało wśród nas i ze sceny - czytamy na stronie teatru. - Ewa Była znakomitą tancerką, ale przede wszystkim była bardzo fajną osobą, ciepłą, szczerą i skromną, co nie zawsze idzie w parze z byciem gwiazdą - opowiadał Krzysztof Pastor. - Potrafiła się komunikować z naszymi tancerzami i z dziećmi, które brały udział w przedstawieniu. Będzie nam Ewy bardzo brakowało.

Czytaj więcej:

Z racji pandemii część przedstawień została odwołana. Tancerze oczekują na kolejne informacje o obostrzeniach. Dziś jednak będą świętować razem z publicznością. - Światowy Dzień Baletu to inicjatywa, która polega na tym, żeby zaistnieć w internecie - zaznaczył gość Dwójki. - W tym roku to będą rozmowy z tancerzami online. Będą toczyły się wokół naszego przedstawienia "Śpiąca Królewna", które mamy nadzieję, że pokażemy w listopadzie.

- Spojrzymy wstecz, na nasze przedstawienie "Korsarz", które miało premierę we wrześniu. Pokażemy nagrania z prób ze stycznia tego roku. Tancerze będą rozmawiali również o niespodziewanych sytuacjach - zdradził Krzysztof Pastor.

Wydarzenia z okazji Światowego Dnia Baletu transmitował Teatr Wielki-Opera Narodowa.

Zobacz zapowiedź

Źródło: Teatr Wielki-Opera Narodowa/World Ballet Day 2020 - Światowy Dzień Baletu 2020

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Krzysztof Pastor (dyrektor Polskiego Baletu Narodowego, choreograf)

Data emisji: 29.10.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Loda Halama - przetańczyła życie

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 05:40
13 lipca 1996 roku w Warszawie w wieku 86 lat zmarła słynna tancerka, aktorka i choreografka, Loda Halama. W dwudziestoleciu międzywojennym była niezwykle popularną tancerką kabaretową, primabaleriną Teatru Wielkiego w Warszawie oraz gwiazdą polskiego kina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eva Rubinstein: każdy widzi i czuje inaczej

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 09:00
- To coś innego niż teatr czy balet. Tego nie da się zaplanować w głowie, tego trzeba cały czas szukać. Fotografia czeka na nas wszędzie - mówiła w Polskim Radiu 24 fotograf Eva Rubinstein.
rozwiń zwiń