"W tej twarzy szukam Boga" - o wystawie "Osoba i twarz" w Muzeum Polaków Ratujących Żydów

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 11:00
- Spotkanie objawia się przede wszystkim w wejrzeniu twarzą w twarz, jeśli chcę się naprawdę głęboko spotkać, muszę spojrzeć głęboko w jego twarz, a on w moją. Kapturski idzie jeszcze dalej. Powie: ja w tej twarzy szukam Boga - mówił o wystawie prac Artura Kapturskiego "Osoba i twarz" Roman Graczyk z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. 
Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej
Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w MarkowejFoto: Agencja Wschód / Forum
  • W Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej od 27 stycznia będzie można zobaczyć wystawę prac Artura Kapturskiego "Osoba i twarz".
  • Inspiracją do stworzenia wystawy była poruszająca wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau.
  • W zamyśle ekspozycji i jej realizacji artysta sięga do filozofii dialogu i spotkania.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej w marcu tego roku obchodzić będzie siódme urodziny. Wpisuje się w muzealny krajobraz Polski i odgrywa w nim ważną rolę. Przed pandemią (2019 rok) odwiedziło je przeszło 30 tysięcy osób. Po dwóch latach izolacji statystyki gości znów są obiecujące - blisko 20 tys. zwiedzających w 2022 roku. 

Fotografie Wilhelma Brassy

W placówce od 27 stycznia będzie prezentowana wystawa prac Artura Kapturskiego "Osoba i twarz". Inspiracją do jej stworzenia była poruszająca wizyta artysty w Muzeum Auschwitz-Birkenau. - Zobaczył tam fotografie Wilhelma Brassy, to był więzień obozu zatrudniony w charakterze fotografa dokumentalisty - opowiadał Roman Graczyk. - Kapturski zainteresował się tymi zdjęciami i zaczął je przetwarzać, malować na nowo, ale jakby inaczej. 

Przywrócić twarz

Zamysłem komendantury obozu było fotografowanie więźniów w celach uprzedmiotowiania ich. Tymczasem wystawa w Markowej zmierza w odwrotnym kierunku. - W zamyśle Kapturskiego jest upodmiotowienie, uczynienie ich na nowo osobą - tłumaczył nasz gość. - Ktoś, kto był numerem statystycznym, w tym wypadku numerem obozowym wytatuowanym na przedramieniu i tylko tyle, ktoś taki nazywa się. Ma imię, nazwisko, jest konkretną osobą, która ma swoje życie, historię, twarz, marzenia.

Być jak Stanisława Leszczyńska – śladami "anioła z Auschwitz" [POSŁUCHAJ]>>>>>

Jak podkreślił nasz rozmówca, Artur Kapturski w zamyśle ekspozycji i jej realizacji sięga do filozofii dialogu i spotkania, do Edyty Stein, ks. Tischnera i Emmanuela Levinasa.

Auschwitz-Birkenau - serwis specjalny>>>>>

Wystawa zostanie otwarta 27 stycznia. Można ją zwiedzać do 10 grudnia br. w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Przypomnijmy, że 27 stycznia będziemy obchodzić 78. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz. 


Posłuchaj
15:04 Poranek Dwójki Muzeum 24 styczeń 2023 09_36_33.mp3 Zaproszenie na wystawę "Osoba i twarz" w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Roman Graczyk (pełnomocnik dyrektora ds. programowych i rozwoju Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej)

Data emisji: 24.01.2023

Godzina emisji: 9.35

uk/kor

Czytaj także

Zbrodnia w Ciepielowie: Polacy zamordowani za pomoc Żydom

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 15:00
Wydarzenia sprzed 80 lat stały się punktem wyjścia do rozmowy o historiach Polaków i Żydów, którym przyszło mierzyć się z niemieckim okupantem. 6 grudnia 1942 roku do Ciepielowa Starego, na obrzeżach województwa radomskiego, wjechał niemiecki oddział, który zaczął wyciągać z chałup i sukcesywnie mordować polskie rodziny, które ukrywały swoich żydowskich sąsiadów. Zginęły wtedy łącznie 34 osoby, m.in. dwie rodziny Kosiorów, rodzina Kowalskich i Skoczylasów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ratowali Żydów. Papież zatwierdził dekret o beatyfikacji rodziny Ulmów

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 14:25
Papież Franciszek wyraził zgodę na wydanie dekretu o męczeństwie rodziny Ulmów, która została zamordowana przez Niemców za ukrywanie Żydów. Rodzina Ulmów symbolizuje postawę tych Polaków, którzy zginęli z rąk Niemców za niesienie w czasie okupacji pomocy Żydom. 
rozwiń zwiń