REKLAMA

"Krab" - nasz świat oczami małego skorupiaka

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 11:23
- Mocną stroną tego filmu jest przyjęcie punktu widzenia zwierzęcia i opowiedzenie historii z jego perspektywy. Wszystkie środki wyrazu, które zastosowaliśmy, żeby ten efekt wzmocnić, czyli ruchy kamery, dobór obiektywów, zaplanowanie ujęć, dźwięk, pozwalają na moment znaleźć się w głowie kraba - mówił w "Poranku Dwójki" Piotr Chmielewski, reżyser krótkometrażowego filmu animowanego pt. "Krab".
Kadr z animacji Krab
Kadr z animacji "Krab"Foto: mat. promocyjne

Debiut, o którym głośno w świecie

Pod koniec stycznia "Krab" otrzymał podwójną nagrodę podczas festiwalu Premiers Plans we Francji. Film Piotra Chmielewskiego docenili zarówno jurorzy (L’Extra Court Award), jak i publiczność (Audience Award). Organizowane we francuskim Angers wydarzenie prezentuje debiuty filmowe europejskich reżyserów.

Bohaterem ponad ośmiominutowego filmu jest morski krab, który żyje w niewoli i strachu, ograniczony przez szklane mury akwarium w restauracyjnej kuchni. Może jedynie obserwować to, co dzieje się wokół niego. 

Niedola morskich stworzeń

- Dla zwierząt w ogóle, a w szczególności dla zwierząt morskich, jesteśmy bardzo brutalni. Mamy naprawdę wyszukane metody zabijania ich, gotowania i przyrządzania. W przypadku zwierząt morskich są to procedury, które zazwyczaj zakładają, że to zwierzę cały czas żyje, jak jest przyrządzane. W przypadku naszego kraba doświadcza on więc strachu przed swoim losem, ale też obserwuje, co dzieje się wokoło - opisywał Piotr Chmielewski.

Jak jednak dodał, jego film nie jest brutalny. – Mam nadzieję, że ta historia jest pokazana subtelnie. Naszą intencją nie było, żeby szokować cierpieniem, tylko żeby przyjąć perspektywę zwierzęcia i przez to budować z nim jakąś więź i empatię - tłumaczył gość Dwójki.


Posłuchaj
11:59 Poranek Dwójki chmielewski 9.02.2023.mp3 Piotr Chmielewski o swoim filmie "Krab" (Poranek Dwójki)

"Krab" zrealizowany jest w technice animacji lalkowej, poklatkowej. - Czasem może się wydawać, że to jest animacja komputerowa albo wręcz film aktorski, ale wynika to z tego, że to, co się dzieje w kuchni, ten plan kuchenny, był stworzony w skali 1:1. To bardzo nietypowe dla animacji lalkowej, zazwyczaj lalki są mniejsze, a także proporcjonalnie mniejsza jest scenografia. My natomiast uznaliśmy, że krab jest tak małym zwierzęciem, że będzie zrobiony jeden do jednego, tak samo jak scenografia wokół niego - opowiadał reżyser.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Piotr Chmielewski (reżyser filmu "Krab")

Data emisji: 9.02.2023

Godzina emisji: 9.35

uk/pg

Czytaj także

Walerian Borowczyk. Reżyser poszukujący wolności

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 05:35
3 lutego 2006 roku zmarł Walerian Borowczyk, plastyk i reżyser. Twórca w Polsce znany z animacji, za granicą zdobył sławę, realizując artystyczne filmy erotyczne w duchu surrealizmu, które skandalizowały i zyskały uznanie krytyki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmos filmowy Wesa Andersona

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2022 05:38
53 lata temu, 1 maja 1969 roku, urodził się amerykański reżyser i scenarzysta filmowy Wes Anderson. Stworzył swój własny, bardzo charakterystyczny język filmowy, którym już na pierwszy rzut oka wyróżnia się z zalewu hollywoodzkich produkcji.
rozwiń zwiń