Stanisław Wyspiański - album z najważniejszymi dziełami wszechstronnego artysty

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2023 10:00
- Stanisław Wyspiański poruszał się po wszystkich dziedzinach sztuki, tworzył genialne projekty witrażowe, niestety nie wszystkie były realizowane. Był typografem, reformatorem teatru, a także pasjonatem muzyki - mówiła w Dwójce Magdalena Laskowska, współtwórczyni albumu "Stanisław Wyspiański".
Stanisław Wyspiański, autoportret, 1903, Muzeum Narodowe w Krakowie
Stanisław Wyspiański, autoportret, 1903, Muzeum Narodowe w KrakowieFoto: Domena publiczna/CC0

Stanisław Wyspiański - gwiazda przełomu XIX i XX wieku

Gośćmi audycji byli prof. Lech Majewski i Magdalena Laskowska, z którymi rozmawialiśmy o najważniejszych dziełach artysty i o poświęconym malarzowi albumie "Stanisław Wyspiański". - To jeden z najwybitniejszych polskich artystów, na przełomie XIX i XX wieku był wręcz gwiazdą. Mam nadzieję, że to wydawnictwo trafi do bardzo szerokiej publiczności - powiedziała Magdalena Laskowska, kustoszka Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie

Wszystkie dziedziny sztuki

Mówiła również o nierozerwalnej więzi Wyspiańskiego z Krakowem. - To dwa połączone ze sobą światy, artysta był związany z tym miastem przez całe życie, tylko cztery lata przebywał w Paryżu. Staraliśmy się pokazać charakterystyczne cechy jego wszechstronnej twórczości, poruszał się po wszystkich dziedzinach sztuki. Były to: malarstwo portretowe, pejzażowe, sztuka dekoracyjna, Wyspiański tworzył też genialne projekty witrażowe, niestety nie wszystkie były realizowane. Był typografem, reformatorem teatru, a także pasjonatem muzyki - dodała.

Album jak filmowa opowieść

Lech Majewski zaznaczył, że album poświęcony Wyspiańskiemu jest wyjątkowy. - To jest trochę jak filmowa opowieść, jest interesujące, wszystko ze sobą współgra. Warstwa ilustracyjna jest bardzo bogata, zwiedzający Muzeum Wyspiańskiego w Krakowie nie zobaczą tego wszystkiego, co jest w tej książce - stwierdził.

Posłuchaj
12:12 2023_04_18 09_36_59_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Stanisław Wyspiański - album z najważniejszymi dziełami wszechstronnego artysty (Poranek Dwójki)

 

Ten bogaty materiał ilustracyjny, przedstawiający obrazy, rysunki, grafiki, witraże, dekoracje malarskie i meble, został wpleciony w niezwykle interesujące omówienie życia i twórczości artysty. Album zawiera również szczegółowe kalendarium uzupełnione o fotografie prezentujące Wyspiańskiego oraz członków jego najbliższej rodziny i przyjaciół z lat szkolnych. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Magdalena Laskowska (kustoszka Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, współtwórczyni albumu "Stanisław Wyspiański"), prof. Lech Majewski (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie)

Data emisji: 18.04.2023

Godzina emisji: 9.35

mo

Czytaj także

Z wizytą w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 22:00
W audycji "Rozmowy po zmroku" spotkaliśmy się w przestrzeni krakowskiego Starego Spichlerza z konserwatorką Łucją Skoczeń-Rąpałą i Magdaleną Laskowską - kustoszką Muzeum Stanisława Wyspiańskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dramaty polskie. Wybrał Z. Raszewski". Rafał Węgrzyniak: to bardzo subiektywna lista

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2023 22:00
- Lista najlepszych polskich dramatów Zbigniewa Raszewskiego pochodzi nie z publikacji naukowej, tylko z intymnego dziennika właściwie, który stał się własnością publiczną dopiero po śmierci autora - mówił historyk teatru i krytyk Rafał Węgrzyniak w pierwszej audycji z cyklu "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski".
rozwiń zwiń