Z wizytą w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 22:00
W audycji "Rozmowy po zmroku" spotkaliśmy się w przestrzeni krakowskiego Starego Spichlerza z konserwatorką Łucją Skoczeń-Rąpałą i Magdaleną Laskowską - kustoszką Muzeum Stanisława Wyspiańskiego.
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie mieścić się w Ośrodku Kultury Europejskiej Europeum, dawnym Starym Spichlerzu
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie mieścić się w Ośrodku Kultury Europejskiej "Europeum", dawnym Starym SpichlerzuFoto: Agnes Kantaruk/Shutterstock

Był jednym z najbardziej wszechstronnych artystów w historii polskiej sztuki. Trudno zdecydować, co w naszej świadomości kulturowej zapisało się silniej – jego wybitne dramaty czy może najsłynniejsze obrazy?

Mowa o Stanisławie Wyspiańskim – poecie, dramaturgu, malarzu, rysowniku, grafiku, twórcy mebli i witraży.

W krakowskim muzeum jego imienia otwarto niedawno drugą odsłonę wystawy stałej. Znalazły się na niej słynne obrazy, takie jak "Poranek nad Wawelem" czy "Polonia", ale także ołówkowe szkice w młodzieńczych notesach, paryskie studia kredką i węglem, tuszowe winiety...

Większość z tych prac to dzieła o wyjątkowej wrażliwości, zwłaszcza na światło – takie, które mogą być prezentowane zwiedzającym tylko przez ograniczony czas.

O tym, jak należy chronić to, co pozostawił po sobie artysta, i dlaczego mamy do czynienia z dziełami wyjątkowo narażonymi na niszczące działanie czasu, w przestrzeni Starego Spichlerza rozmawialiśmy z konserwatorką Łucją Skoczeń-Rąpałą i kustoszką Muzeum Stanisława Wyspiańskiego – Magdaleną Laskowską.


Posłuchaj
29:34 2023_03_21 21_30_29_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Z wizytą w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

ProwadziłaMonika Zając

Data emisji: 21.03.2023

Godz. emisji: 21.30

pg

Czytaj także

"Wesele" Wyspiańskiego z pogranicza snu i jawy

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 05:45
- Żądnym sensacji mieszkańcom Krakowa oferowała ta sztuka galerię powszechnie znanych współczesnych postaci ze świata kultury, bo inspiracją dramatu był spektakl prawdziwie z życia wzięty - mówił w Polskim Radiu dr Janusz Osica, historyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rydel się żeni! Najsłynniejsze polskie wesele

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 05:55
123 lata temu, po ślubie poety Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny w kościele Mariackim w Krakowie, para młoda wraz z gośćmi udała się do Bronowic Małych, by wziąć udział w wydarzeniu, które przeszło do legendy polskiej literatury.
rozwiń zwiń