Jarosław Gajewski: sztuki Fredry są zawsze aktualne

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 10:00
- Aleksander Fredro był człowiekiem wyjątkowym. Jego dzieła od ponad dwustu lat nie schodzą z naszych scen, chcemy zwrócić uwagę na jedną z najważniejszych postaci polskiej kultury - mówił w Dwójce Jarosław Gajewski, pełniący obowiązki dyrektora Teatru Klasyki Polskiej. "Dożywocie", "Śluby panieńskie" oraz "Zemsta" zostaną wystawione podczas Festiwalu "Fredro w Łazienkach" Teatru Klasyki Polskiej i Muzeum Łazienki Królewskie od 5 do 7 czerwca. 
Jarosław Gajewski
Jarosław GajewskiFoto: Cezary Piwowarski/PR

Cykl Fredrowski do roku 2027

Gościem wtorkowego "Poranka Dwójki" był Jarosław Gajewski, pełniący obowiązki dyrektora Teatru Klasyki Polskiej. - Ustanowienie 2023 Rokiem Fredrowskim miło mnie zaskoczyło, a cykl będzie trwał u nas do 2027, co roku będziemy mieli jedną premierę. To wydarzenie w Łazienkach szumnie nazwaliśmy festiwalem, choć to trzy sztuki, czwartą będziemy prezentować jako premierę w październiku. Chcemy zaakcentować ów zwrot uwagi ku Fredrze, jego dzieła będziemy prezentować w całym kraju - podkreślił rozmówca Pawła Siwka.

Aleksander Fredro - jedna z najważniejszych postaci polskiej kultury

Jarosław Gajewski zaznaczył, że Aleksander Fredro był człowiekiem wyjątkowym. - To nadzwyczajny samouk o wielkiej wrażliwości, poeta, autor ponad 300 wierszy. Przeżył rzeź napoleońską i traumatyczny powrót spod Moskwy, nie chciał brać udziału w powstaniu listopadowym, za co był odżegnywany od czci i wiary. Zaangażował się w różne społeczne przedsięwzięcia, lokalną samorządność, do końca życia był człowiekiem twórczym. Jego dzieła od ponad dwustu lat nie schodzą z naszych scen, chcemy zwrócić uwagę na jedną z najważniejszych postaci polskiej kultury - mówił.

W teatrze ludzie są różni

Gość Dwójki mówił o sposobach podejścia do klasycznych dzieł. - Ludzie rozmaicie myślą, czują i się wyrażają. Ważna jest rzetelność, litera i duch tekstu, autor to ktoś dużo większy od nas i chcemy go zrozumieć. W klasyce ponadczasowe jest to, co mówimy, nigdy nie jest doraźna, a z drugiej strony jest zawsze współczesna. Ma ogromny potencjał przywoływania skojarzeń, nie chodzi o redukowanie jej do jednego wątku - stwierdził Jarosław Gajewski.

Posłuchaj
15:44 2023_05_30 09_35_04_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Jarosław Gajewski: sztuki Fredry są zawsze aktualne (Poranek Dwójki)

 

Uczta dla miłośników teatru

Festiwal, który odbędzie się w Łazienkach Królewskich, to trzydniowa uczta artystyczna dla miłośników teatru z okazji Roku Aleksandra Fredry. Na scenie Teatru Królewskiego oraz w plenerze łazienkowskich ogrodów Teatr Klasyki Polskiej wystawi głośne sztuki mistrza Fredry. Baczny obserwator ludzkich zachowań, władający językiem lepiej niż szablą, od ponad 200 lat bawi i zachwyca swoimi utworami kolejne pokolenia Polaków. Fredrowskie sztuki to pełnokrwiści bohaterowie, magnetyzm serc, spory sąsiedzkie i misterne knowania.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jarosław Gajewski (aktor, reżyser, pedagog, pełniący obowiązki dyrektora Teatru Klasyki Polskiej)

Data emisji: 30.05.2023

Godzina emisji: 9.35

pg/mo

Czytaj także

Aleksander Fredro. "Pozostawił partytury brzmień naszego charakteru narodowego"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2023 06:01
- Rozbawianie ludzi było u niego niczym kostium. Celem było pokazanie wad: zarówno pojedynczych ludzi, jak i całego społeczeństwa - przypominała o funkcji fredrowskiego komizmu prof. Barbara Naganowska. Dzisiaj mija 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Wojtyszko: Aleksander Fredro to więcej niż beztroski humor

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 22:00
- Fredro, jak wszyscy dowcipni ludzie, jest zbudowany nie tylko z samego śmiechu, zgrywy, zabawy. On jest zbudowany z pewnych głębokości - mówił Maciej Wojtyszko, reżyser i pisarz, w pierwszej odsłonie nowego Dwójkowego cyklu poświęconego Aleksandrowi hrabiemu Fredrze.
rozwiń zwiń