Międzynarodowe premiery na nowej płycie Cracow Duo

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2023 11:37
- Od początku naszej wspólnej działalności z Jankiem bardzo istotnym aspektem jest muzyka współczesna. Współpracujemy z kompozytorami, dokonujemy prawykonań i zamówień. Płyta, która za chwilę się ukaże jest właściwie kolejnym sequelem płyty sprzed prawie dziesięciu lat, na której zawarliśmy część kompozycji pisanych właśnie dla nas - mówił w Dwójce pianista Marek Szlezer z Cracow Duo.
Jan Kalinowski (L) i Marek Szlezer (P), czyli Cracow Duo
Jan Kalinowski (L) i Marek Szlezer (P), czyli Cracow DuoFoto: materiały prom.

Duet przyjaciół z dzieciństwa

Magazyn "The Strad" napisał o nich: Kalinowski i Szlezer, przyjaciele z czasów dzieciństwa, dysponują wyjątkowo naturalnym darem wzajemnego porozumienia, a ich grę cechuje zwracająca uwagę jakość wykonania, która nadaje życie muzyce.

Artystów połączyła nie tylko przyjaźń, lecz także edukacja w Krakowie i Paryżu. Oficjalną nazwę - Cracow Duo - zespół przyjął ponad dwadzieścia lat temu. Muzycy występowali na najbardziej prestiżowych estradach świata. Fascynacja muzyką polską powoduje, że artyści od początku działalności aktywnie włączają się w nurt promocji rodzimej kultury w kraju i zagranicą.

W hołdzie dla współczesnej muzyki i jej twórców

Najnowszy album duetu składa się z utworów, które zostały napisane przez polskich kompozytorów dla obu muzyków i im dedykowane. Większość kompozycji została wykonana premierowo w różnych częściach świata, m.in. w Wiedniu, USA i Korei Południowej.

- Chcieliśmy na tej płycie zawrzeć kompozycje, które w pewien sposób nawiązują do idiomu może nie klasycznego w kompozycji, ale które właśnie w pewnym sensie mają elementy klasyczne, i w zapisie, i w brzmieniu. Stąd też nasz pomysł, żeby podzielić materiał na dwie płyty, żeby kompozycje, które były pisane dla nas nie wchodziły z sobą w konflikt, żeby były dobrze prezentowane - tłumaczył Marek Szlezer.

Posłuchaj
12:11 Poranek Dwójki cracow duo 17.07.2023.mp3 Marek Szlezer i Jan Kalinowski o nowej płycie Cracow Duo (Poranek Dwójki) 

Z powodów produkcyjnych najpierw ukaże się płyta z dopiskiem "vol. 3". Jaki był klucz podziału przygotowanego materiału na dwie osobne części ? - Gdy mamy utwory dla nas napisane, możemy stworzyć album bardzo osobisty, dokonując zarówno doboru tych kompozycji w ramach jednego krążka, ale także układając je w kolejności, która według nas nadała najlepszej narracji tej płycie - podkreślał Jan Kalinowski, wiolonczelista Cracow Duo.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Marek Szlezer i Jan Kalinowski (Cracow Duo)

Data emisji: 17.07.2023

Godz. emisji: 9.35

pg

Czytaj także

Wiolonczelistka Joanna Gutowska i jej płyta z muzyką Kaiji Saariaho

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 10:55
- Co jest bardzo charakterystyczne, to liryka tej muzyki i operowanie barwami - tak wiolonczelistka Joanna Gutowska mówiła o kompozycjach Kaiji Saariaho.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gaude". Michał Sławecki: od razu powiedziałem "róbmy to!"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 18:00
- Ten projekt jest kompletnym pomieszaniem różnych światów. Z innego świata jest Konrad, a z innego ja. Spotkaliśmy się jednak w tym punkcie, który był dla nas w tym momencie najważniejszy; chcieliśmy przedłożyć ponad to wszystko nasze emocje i coś, czego w dzisiejszych czasach chyba najbardziej brakuje, czyli pewnego spokoju i poczucia nadziei - mówił w "Wybieram Dwójkę" śpiewak Michał Sławecki o płycie "Gaude" z muzyką Konrada Kucza.
rozwiń zwiń