Robert Kostro: budowa Muzeum Historii Polski jest już na ostatniej prostej

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2023 10:00
- Przestrzeń wystaw czasowych praktycznie jest już kompletna. W większości miejsc prace polegają na drobnych uzupełnieniach, poprawkach, ostatnich szlifach. Największym wyzwaniem jest to, czy te wszystkie urządzenia zadziałają. Za dwa tygodnie zaczniemy je testować, podobnie jak różne systemy bezpieczeństwa - mówił w Dwójce Robert Kostro, dyrektor powstającego Muzeum Historii Polski.
Budowa Muzeum Historii Polski w Warszawie
Budowa Muzeum Historii Polski w WarszawieFoto: Paweł Siwek/PR2
  • W "Poranku Dwójki" przenieśliśmy się do powstającego Muzeum Historii Polski, które ma zostać otwarte 28 września.
  • Naszym przewodnikiem był dyrektor tej instytucji Robert Kostro.

Ogromna radość i satysfakcja

Odwiedziliśmy wykończone już pomieszczenia, zajrzeliśmy do przestrzeni ekspozycji czasowych, opowiedzieliśmy też o otwieranych już we wrześniu wnętrzach, unikatowych eksponatach i planowanych wydarzeniach. - To ogromna radość i satysfakcja. Sama budowa trwa około pięciu lat, przygotowania jeszcze dłużej. Zobaczenie tego na własne oczy, dotykanie wykończonych już przestrzeni to niesamowite przeżycie i wspaniałe wrażenie - podkreślił Robert Kostro

Audytorium na 580 miejsc

Mówił o przestrzeni, która będzie do dyspozycji już od września. - To będzie największa przestrzeń wystawy czasowej, a na montaż jeszcze większej ekspozycji stałej musimy poczekać ponad dwa lata. Oprócz miejsca wystaw czasowych mamy tutaj również audytorium na 580 miejsc, to wspaniała sala z dobrą akustyką. Oprócz historycznych konferencji będziemy mogli również organizować życie kulturalne. Zawarliśmy wstępną umowę z Sinfonią Iuventus, która ma mieć u nas regularne koncerty. Mam nadzieję, że znajdziemy swoje ważne miejsce na koncertowej mapie Warszawy - powiedział rozmówca Pawła Siwka.

Posłuchaj
12:01 2023_07_24 09_34_55_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Robert Kostro: budowa Muzeum Historii Polski jest już na ostatniej prostej (Poranek Dwójki)

 

Otwarcie zaplanowane na 28 września

Muzeum Historii Polski ma zostać otwarte 28 września. - Przestrzeń wystaw czasowych praktycznie jest już kompletna. W większości miejsc prace polegają już na drobnych uzupełnieniach, poprawkach, ostatnich szlifach. Największym wyzwaniem jest to, czy te wszystkie urządzenia zadziałają. Za dwa tygodnie zaczniemy je testować, podobnie jak różne systemy bezpieczeństwa - mówił Robert Kostro, nasz przewodnik podczas radiowego spaceru po powstającym w Warszawie Muzeum Historii Polski.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski)

Data emisji: 24.07.2023

Godzina emisji: 9.35

pg/mo


Czytaj także

Kurator wystawy: Łukaszowcy byli w kontrze do nurtów bardziej awangardowych

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 19:00
- Łukaszowcy to bardziej potoczna nazwa Bractwa św. Łukasza. Wzięła się ona stąd, że św. Łukasz jest patronem artystów malarzy. Studenci i młodzi absolwenci warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych postanowili nie tracić ze sobą kontaktu, wzajemnie się wspierać i założyli w 1925 roku grupę artystyczną - mówił w "Wybieram Dwójkę" Konrad Pyzel, współkurator wystawy "Łukaszowcy. Wielki powrót".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kurator wystawy "Powstali 1863-64": walczono o wolność, równość i braterstwo

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2023 17:22
- Ludzie, którzy wzięli udział w powstaniu styczniowym, którzy walczyli w tym najdłuższym zrywie wyzwoleńczym w historii Polski, marzyli o wolności; o wolności rozumianej dwojako. Przede wszystkim o wolności politycznej, ale także o wolności od tego, co było wcześniej w Polsce, od nierówności społecznych - mówił w Dwójce Sebastian Pawlina, kurator wystawy "Powstali 1863-64" przygotowanej przez Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń