Prof. Jan Łukaszewski - podwójny jubileusz i Złoty Medal "Gloria Artis"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2023 12:30
- Jestem poruszony takim znakomitym wyróżnieniem, ale muszę stwierdzić, że moja osoba ma tylko pewien jakiś udział w tych wszystkich osiągnięciach, za który został wręczony medal. Jak wiadomo, dyrygent bez zespołu nie istnieje. Tylko dzięki ludziom, z którymi współpracuje, może coś osiągnąć - mówił w Dwójce prof. Jan Łukaszewski. W miniony piątek (25.08) ceniony dyrygent i pedagog został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Jan Łukaszewski
Jan ŁukaszewskiFoto: Renata Dąbrowska / Polski Chór Kameralny / materiały promocyjne

Od śpiewu do dyrygowania

Od roku 1983 Jan Łukaszewski prowadzi Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, z którym dokonał blisko 700 prawykonań, nagrał kilkaset audycji radiowych i telewizyjnych oraz ponad 80 płyt. Z zespołem tym jest związany od samego początku jego istnienia, tj. od czterdziestu pięciu już lat.

- Zaczynałem jako śpiewak pod kierunkiem mojego brata. Potem byłem jego asystentem, aż wreszcie, gdy mój brat opuścił Polskę, przejąłem kierownictwo i tak do dzisiaj udaje się jakoś szczęśliwie prowadzić ten zespół. Mam nadzieję, że przede mną jeszcze wiele kolejnych lat - wyznał gość "Poranka Dwójki".

Jan Łukaszewski zdradza, jak to się robi

Zdaniem dyrygenta świętującego w tym roku podwójny jubileusz związany z działalnością w Polskim Chórze Kameralnym kluczem do sukcesu jest kochać to, co się robi.

- To musi być pasja. Trzeba też kochać ludzi, w szerokim tego słowa znaczeniu, dla których się poświęcamy; zarówno współpracowników, muzyków, jak i publiczności. Tę ostatnią trzeba szanować i pamiętać, że publiczność ma swoje wymagania. Nie można zlekceważyć żadnego koncertu, choćby najmniejszego - podkreślał prof. Jan Łukaszewski.

Odznaczony Złotym Medalem "Gloria Artis"

Wybitny dyrygent, ceniony pedagog, twórca Międzynarodowego Festiwalu Mozartiana w Gdańsku ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Wśród nich - przyznane w ubiegłym tygodniu jedno z ważniejszych wyróżnień w świecie kultury - Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".


Posłuchaj
17:25 Poranek Dwójki łukaszewski 28.08.2023.mp3 Prof. Jan Łukaszewski o podwójnym jubileuszu i Złotym Medalu "Gloria Artis" (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: prof. Jan Łukaszewski (dyrygent, pedagog, dyrektor artystyczny Polskiego Chóru Kameralnego, organizator życia muzycznego)

Data emisji: 28.08.2023

Godzina emisji: 9.35

mo/pg

Czytaj także

Jan Łukaszewski: w Parku Oliwskim koncertował już syn Mozarta

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 12:00
- Piętnaście lat temu, w Parku Oliwskim, zabrzmiał pierwszy koncert w wykonaniu Orkiestry Kameralnej "Hanseatica" z Gdańska. Pierwszym utworem była serenada Eine Kleine Nachtmusik Wolfganga Amadeusza Mozarta - wspominał początki festiwalu Mozartiana jego założyciel, dyrygent Jan Łukaszewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jubileuszowe spotkanie z prof. Janem Łukaszewskim

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2023 18:00
W 2023 roku Polski Chór Kameralny obchodzi jubileusz 45-lecia swojej działalności artystycznej. W audycji "O wszystkim z kulturą" Andrzej Sułek rozmawiał z prof. Janem Łukaszewskim, dyrektorem i dyrygentem zespołu.
rozwiń zwiń