Najcenniejsza moneta na polskim rynku trafi na aukcję. Cena wywoławcza: 2 mln zł

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2023 11:44
Już za kilka dni, 16 września, unikatowe 50 dukatów Zygmunta III Wazy trafi na aukcję jako najrzadsza i najcenniejsza moneta na polskim rynku. - Jej cena wywoławcza wynosi 2 mln zł. To ogromna kwota jak na polski rynek numizmatów - mówi Weronika Kosmala, analityk rynku aukcyjnego.
Kolekcjonowanie monet może być dobrą inwestycją
Kolekcjonowanie monet może być dobrą inwestycjąFoto: shutterstock.com/Yannick Morelli
  • 16 września na aukcję trafi 50 dukatów Zygmunta III Wazy. To najrzadsza i najcenniejsza moneta na polskim rynku.
  • W 2018 roku inna moneta wybita tymi samymi stemplami co 50-dukatówka pojawiła się na aukcji w Nowym Jorku i osiągnęła cenę około 8 mln zł.
  • Aukcja 50 dukatów Zygmunta III Wazy odbędzie się w Warszawie.

Przed nami najgłośniejsze aukcje

Końcówka roku to najgorętszy czas na rynku dzieł sztuki i antyków. To właśnie wtedy pojawia się najwięcej możliwości na zdobycie prawdziwych skarbów.

- Statystyczne dane pokazują, że trzeci kwartał na rynku aukcyjnym odpowiada za większość obrotu w roku. To jest niesamowita dominacja nad pozostałymi miesiącami. Zwykle jest tak, że istotnie jesienią ten sezon zaczyna się bardzo rozwijać, rozkręcać. Wszyscy zaczynają zapowiadać najgłośniejsze aukcje, najbardziej sensacyjne, legendarne pozycje zdarzają się właśnie na aukcjach wrześniowych, październikowych, a później już grudniowych - wyjaśnia Weronika Kosmala.

50 dukatów warte miliony złotych

Nasz gość wyjaśnia, że na rynku sztuki najgłośniejsze aukcje przypadają na grudzień i to właśnie wtedy domy aukcyjne spodziewają się rekordów. Z kolei na rynku numizmatycznym szczyt popularności przypada na wrzesień.

16 września pojawi się możliwość wylicytowania najrzadszej i najcenniejszej monety na polskim rynku. Chodzi o unikatowe 50 dukatów Zygmunta III Wazy.

- Warto zaznaczyć, że inna moneta wybita tymi samymi stemplami co 50 dukatów licytowana była w 2018 roku w Nowym Jorku i jej równowartość wyniosła około 8 mln zł, w związku z czym mamy do czynienia z pewnego rodzaju historycznymi skarbami, obiektami, na które kolekcjonerzy zgłaszają popyt nie tylko w Polsce. Zygmunt III Waza to jest nasza światowa marka - zauważa Weronika Kosmala.

Czytaj także:

Sky is the limit

Jak dodaje, na nowojorskiej aukcji licytowana była moneta o nominale 100 dukatów. - Tutaj mamy 50 dukatów. Wbrew pozorom ona jest jeszcze rzadsza, bo to też zależy od tego, ile monet zachowało się, ile jest dostępnych w światowych zbiorach muzealnych. Natomiast jeszcze ostatnio, w ubiegłym roku, licytowane było 80 dukatów, również w Nowym Jorku, i tam cena przekroczyła 4 miliony złotych. Sądzimy, że teraz do 8 milionów prawdopodobnie nie dojdzie, ale "sky is the limit" - stwierdza nasz gość.

Aukcja 50 dukatów Zygmunta III Wazy odbędzie się w Warszawie 16 września.


Posłuchaj
16:49 Dwojka_Poranek_Dwojki_moneta_2023_09_13-09-30-54.mp3 Najcenniejsza moneta na polskim rynku trafi na aukcję (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Weronika Kosmala (analityk rynku aukcyjnego)

Data emisji: 13.09.2023

Godzina emisji: 9.30

mgc/pg

Czytaj także

Polski rynek dzieł sztuki ma się dobrze. W tym roku padł aukcyjny rekord

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 10:01
Polski rynek dzieł sztuki kontynuuje wieloletni trend wzrostowy. Po danych z zeszłego roku widać, że pandemia nie odstraszyła kupców, którzy chętnie brali udział w aukcjach. Ten rok także zapowiada się udanie. Świadczyć o tym może choćby to, że w marcu padł rekord jeśli chodzi o wartość dzieła, sprzedanego na polskiej aukcji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wzrosła kwota sprzedaży dzieł sztuki i antyków. Najnowsze dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 11:11
Wartość sprzedaży dzieł sztuki i antyków w 2022 roku wzrosła o 10,1 procent w ujęciu rok do roku do 650,7 mln zł - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń