REKLAMA

Trendy na rynku sztuki. Numizmatyka - narodowy sport Polaków

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 10:00
 - Rok 2022 był rekordowy pod względem wysokości notowań, choć ogólnie sprzedaż na rynku nieznacznie spadła. Warto podkreślić, że sztuka nie jest domeną wyłącznie milionerów - mówiła w "Poranku Dwójki" Weronika Kosmala, analityk rynku aukcyjnego.
Co w minionym roku licytowali Polacy?
Co w minionym roku licytowali Polacy?Foto: Gena Melendrez/shutterstock.com
  • W minionym roku wartość całego rynku aukcyjnego w Polsce przekroczyła 600 mln zł, z czego ponad 480 mln zł wydano na dzieła sztuki.
  • Ponad 20 obrazów wylicytowano za kwoty przekraczające 2 mln zł, a najdroższy kosztował ponad 20 mln zł.
  • Na aukcjach wcale nie królowało jednak malarstwo - aż 60 proc. transakcji przypadło na... rynek numizmatów.

Sztuka nie jest domeną milionerów

Co licytowali Polacy? O tym rozmawialiśmy w poniedziałkowym "Poranku Dwójki", a naszym przewodnikiem po ostatnich trendach na rynku sztuki była analityk rynku aukcyjnego Weronika Kosmala. - Średnią cenę podwyższają najdroższe dzieła sztuki, gdybyśmy nie brali ich pod uwagę, to wtedy zobaczymy prawdziwy rynek. Złudne jest wrażenie, że sztuka jest domeną wyłącznie milionerów - podkreśliła.

Obrót obrazami najbardziej medialny

W raporcie o rynku dzieł sztuki jest zawartych ponad 20 kategorii. - To nie tylko malarstwo współczesne i dawne, ale również antyki, meble, wzornictwo, ceramika, biżuteria. Najbardziej medialny jest obrót obrazami, ale przecież nawet kwota trzydziestu tysięcy złotych za parę porcelanowych figurek jest wymowna. Czasami jest to kwestia chwili i licytacji między osobami, którym dana rzecz się bardzo podoba - opowiadała Weronika Kosmala.

Czytaj też:

Numizmatyka narodowym sportem Polaków

Dodała, że bywają również trendy kreowane sztucznie. - Rynek sztuki od czasu do czasu jest podatny na sugestie grup kolekcjonerów. Motywacje są przeróżne, bardzo klarowne są te na rynku numizmatycznym. Mało o nim mówimy, traktujemy jak medialną niszę, a okazuje się, że wielokrotnie więcej sprzedaje się monet niż dzieł sztuki. To są autentyczne rzeczy o historycznej wartości, niezależnie od ich ceny rynkowej - podkreśliła. 


Posłuchaj
13:38 2023_01_23 09_35_00_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 O trendach na rynku sztuki - numizmatyka to narodowy sport Polaków (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Weronika Kosmala (analityk rynku aukcyjnego)

Data emisji: 23.01.2023

Godzina emisji: 9.35

mo/kor

Czytaj także

Malczewski w Poznaniu - czy sztuka ma sens w czasie wojny

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 18:00
- To niejedyna kolekcja, która jest wystawiana za granicą. Nasze zbiory można zobaczyć w dwóch muzeach w Wilnie, a wystawa w Poznaniu to część planu o szerszym zasięgu. Ukraina potrzebuje poparcia, promocji, sztuka działa także w tym kontekście - mówił w Dwójce Taras Wozniak, dyrektor Lwowskiej Galerii Sztuki. W Muzeum Narodowym w Poznaniu prezentowana jest wystawa "Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Madonna pod jodłami" Lucasa Cranacha zawitała do Gliwic

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 18:00
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych obrazów przedstawiających Maryję z Dzieciątkiem, uznawany za najpiękniejsze przedstawienie w kulturze europejskiej. "Madonna pod jodłami" Lucasa Cranacha starszego zawitała do Gliwic. Wystawie towarzyszy program edukacyjny i oprowadzanie kuratorskie.
rozwiń zwiń