"Najważniejsze to utożsamić się z muzyką". Kevin Kenner o Konkursie Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2023 12:08
- Szymanowski uważał, że muzyka ma siłę zbliżania ludzi do siebie, że jest sztuką inkluzywną i jednoczącą. Wierzył też w to, że nie powinna pozostawać bez związku z tym, co dzieje się na świecie. Żył w trudnych czasach - czasach wojny, agresywnego nacjonalizmu… Tak jak my dziś. Dlatego jego utwory wybrzmiewają obecnie ze zdwojoną siłą - mówił w Dwójce Kevin Kenner, szef jury w kategorii "fortepian" II Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego.
Kevin Kenner
Kevin KennerFoto: Grzesiek Mart/Marcin Saltarski
  • Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego w Katowicach odbywa się co 5 lat.
  • Uczestnicy startują w czterech kategoriach: fortepian, skrzypce, kwartet smyczkowy i głos. Piątą, szczególną kategorią jest konkurs kompozytorski, który rozgrywa się na rok przed konkursem wykonawczym.
  • Przesłuchania w ramach I i II etapu przeprowadzone zostaną w dniach 5-22 września. Dzień później odbędzie się gala finałowa wieńcząca II Konkurs im. K. Szymanowskiego. 

We wtorek (5.09) w Katowicach rozpoczął się II Międzynarodowy Konkurs im. Karola Szymanowskiego. Rywalizacja toczy się w czterech kategoriach: fortepian, skrzypce, kwartet smyczkowy i głos. W pierwszej kolejności przesłuchania rozpoczęli skrzypkowie i pianiści. W tej ostatniej kategorii przewodniczącym jury jest Kevin Kenner.

Zobacz także: II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego w Dwójce.

- Staram się nikomu nie udzielać przed samym występem żadnych rad, to na ogół nie pomaga, tylko przynosi szkodę. Mam jednak w pamięci własne konkursowe zmagania i na tej podstawie mogę powiedzieć, że najważniejsze jest utożsamienie się z muzyką. Odnalezienie w niej siebie. Tak, żeby również słuchacze odkryli na nowo nawet doskonale już sobie znane utwory. To oczywiście ważne w przypadku każdego rodzaju muzyki, ale u Szymanowskiego ten indywidualny pierwiastek ma wyjątkowe znaczenie - podkreślał gość Dwójki.

Szymanowski - drugi po Chopinie

Zdaniem Kevina Kennera muzyka Karola Szymanowskiego wymyka się definicjom. - Fascynuje mnie jego zainteresowanie egzotyką, pozaeuropejskimi wpływami - w tym kulturą arabską. Z pewnością też erotyzm, tak silnie obecny w jego twórczości, jak również odniesienia do mitologii. To naprawdę bardzo złożona osobowość artystyczna. W jego muzyce słychać wpływy zarówno niemieckie, jak i rosyjskie, francuskie czy typowo polskie. To sprawia, że można go postrzegać jako twórcę przede wszystkim europejskiego. W kontekście Polski to był z pewnością najważniejszy kompozytor po Chopinie - przekonywał amerykański pianista.

Nowy system oceniania uczestników konkursu

W II Konkursie im. K. Szymanowskiego obowiązuje nowy system oceniania uczestników, który zakłada także ewaluację samych jurorów. Za pomysłem tym stoi Kevin Kenner.

- Uważam zmianę tego porządku za rodzaj misji, podchodzę do tego z wielkim entuzjazmem. Sądzę, że skorzystają na tym sami jurorzy, którzy być może zyskają precyzyjniejsze narzędzia do tego, by w pełni opisać swoje odczucia związane z danym występem. Obowiązujące dotąd zasady właściwie tylko nas ograniczają. Dlatego uważam, że ich zmiana nie tylko nie spowoduje konfliktów, a wręcz pomoże wyeliminować mnóstwo złych emocji i poczucia krzywdy - stwierdził szef jury w kategorii "fortepian".

Posłuchaj
06:31 Poranek Dwójki kenner 5.09.2023.mp3 Rozmowa z Kevinem Kennerem, szefem jury w kategorii "fortepian" II Międzynarodowego Konkursu im. K. Szymanowskiego (Poranek Dwójki) 

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego organizowany jest przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miastem Katowice, Polskim Radiem, Akademią Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz Towarzystwem Muzycznym im. K. Szymanowskiego w Zakopanem. Partnerem strategicznym Konkursu jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne, a partnerem medialnym - Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

***

Rozmawiała: Monika Zając

Gość: Kevin Kenner (przewodniczący jury w kategorii "fortepian" II Międzynarodowego Konkursu im. K. Szymanowskiego)

Data emisji: 5.09.2023

Godz. emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

pg

Czytaj także

Kevin Kenner: jestem nierozłącznie związany z waszym krajem

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 13:00
- Przyjechałem tu w sierpniu 1980 roku, zamieszkałem w Krakowie i zobaczyłem wydarzenia na ulicach: transparenty z napisem "Solidarność", strajki, kłopoty z żywnością i papierem toaletowym. Tak zaczął się mój romans z Polską - wspominał pierwszą wizytę w Polsce pianista Kevin Kenner, gość audycji Cafe "Muza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Yulianna Avdeeva: z muzyką Chopina pozostanę związana do końca życia

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 20:45
– Mam poczucie, że muzyków, którzy doświadczyli uczestnictwa w Konkursie Chopinowskim – nieważne kiedy i z jakim wynikiem – wiele łączy. Wszyscy przeżywaliśmy to samo, dlatego w pewnym sensie jesteśmy zjednoczeni. Wspólny występ jest więc naprawdę wyjątkowy – mówiła w Dwójce Yulianna Avdeeva, która wraz z czwórką innych pianistów zainaugurowała XVIII Konkurs Chopinowski.
rozwiń zwiń