Michał Aftyka Quintet - debiutanci, którzy już wiedzą, że nagrają kolejną płytę

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 12:49
- "Frukstrakt" nie znaczy zupełnie nic, ale dla mnie jest to o tyle interesujące, że ja raczej staram się podchodzić do życia w sposób logiczny. Każdego dnia nagle przychodzi ten moment, że udajemy się spać, i którejś nocy przyśniło mi się właśnie to słowo - mówił w "Poranku Dwójki" kontrabasista Michał Aftyka o debiutanckiej płycie swojego jazzowego kwintetu pt. "Frukstrakt".
Michał Aftyka opowiadał w Dwójce m.in. o debiutanckiej płycie swojego kwintetu pt. Frukstrakt
Michał Aftyka opowiadał w Dwójce m.in. o debiutanckiej płycie swojego kwintetu pt. "Frukstrakt"Foto: Marcin Gadomski/PAP
  • Michał Aftyka to laureat programu "Jazzowy debiut fonograficzny" prowadzonego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
  • Płyta "Frukstrakt" Michał Aftyka Quintet to konsekwencja tego sukcesu.
  • W momencie premiery debiutanckiej płyty zespołu wiadomo już, że ukaże się także drugi krążek tego jazzowego kwintetu.

Album "Frukstrakt" - jak czytamy na stronie wydawnictwa - obejmuje zarówno doświadczenie głęboko osobiste, jak i generacyjne doświadczenie wspólnotowe. Pełna wigoru narracja, często inicjowana kolektywnie, wiedzie słuchacza w świat czujnej jazzowej kameralistyki, skrzącej się rozkołysaną i tajemniczą melodyką. Improwizacje nie są nazbyt skomplikowane, są przy tym zaskakująco melodyjne, emocjonalne i zawsze wartościowe artystycznie.

Dobra passa Michał Aftyka Quintet

Ten rok zapisze się w historii Michał Aftyka Quintet z jeszcze jednego powodu. Oprócz zaliczenia fonograficznego debiutu zespół został także laureatem głównej nagrody w konkursie muzyki improwizowanej "Współbrzmienia", który w tym roku po raz pierwszy zorganizowała Fundacja "Most the Most". 

Rywalizacja była ostra, na konkurs napłynęło ponad 150 zgłoszeń, a całość podzielona była aż na 5 etapów. - To był chyba najlepiej zorganizowany konkurs jazzowy, na jakim byłem. Fundacja wybrała fantastyczne miejsce przesłuchań koncertowych, czyli warszawski klub Jassmine. Samo wykonywanie muzyki w tym miejscu i słuchanie innych zespołów było przyjemnością. Nasza wygrana cieszy tym bardziej, że na tak dobrym konkursie, i organizacyjnie, i wykonawczo, chyba nigdy nie byłem - podkreślał Michał Aftyka.

Druga płyta już na horyzoncie

W jury konkursu "Współbrzmienia" zasiadali m.in. Dorota Miśkiewicz, Marek Napiórkowski czy Bartek Wąsik. W nagrodę Michał Aftyka Quintet m.in. będzie mógł... nagrać płytę, już drugą w swojej dyskografii. - No nie można lepiej. Dla zespołu to największy napęd do dalszego działania - cieszył się gość Dwójki.

Posłuchaj
14:06 Poranek Dwójki aftyka 3.11.2023.mp3 Michał Aftyka o płycie "Frukstrakt" i zwycięstwie w konkursie "Współbrzmienia" (Poranek Dwójki)

Michał Aftyka Quintet - Frukstrakt (okładka płyty) Michał Aftyka Quintet - Frukstrakt (okładka płyty) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Michał Aftyka (kontrabasista jazzowy, bandleader)

Data emisji: 3.11.2023

Godz. emisji: 9.35

pg

Czytaj także

"Ascetic". Mateusz Rybicki: od początku miałem wielką miłość do tradycji jazzu

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 10:40
- Kilka lat temu mieszkałem przez rok w Berlinie. Eksplorowałem tamtejszą scenę muzyki improwizowanej, będąc samemu jej aktywnym członkiem. Pod koniec tego pobytu pozmieniały się u mnie duchowo pewne sprawy i miałem potrzebę pójścia trochę w drugą stronę; tworzenia muzyki, która będzie dawała pewne ukojenie, będzie formą kontemplacji - mówił w Dwójce Mateusz Rybicki, lider grupy Ascetic, która wydała właśnie debiutancką płytę pt. "Ascetic".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Duet Skalpel, czyli Igor Pudło, Marcin Cichy i jazz na gramofonach

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2023 14:00
Jazz można grać na saksofonie. Czasami nawet na trzech na raz. Można grać jazz na fortepianie - czasami nawet jednocześnie trzymając trąbkę. Można śpiewać, można jazz tańczyć. A jak się gra jazz na gramofonach? O tym mówili goście Andrzeja Zielińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Byłam, jestem, będę". Martyna Sabak z apteki na scenę

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 13:00
- Solowa Martyna Sabak zaczyna się dopiero teraz. Na początku była farmacja i studia, które zupełnie nie prowadziły mnie w tę stronę - mówiła w Dwójce Martyna Sabak - wokalistka, która właśnie wydała swój debiutancki album pt. "Byłam, jestem, będę". Płyta ta zawiera wyłącznie autorskie teksty oraz nowe jazzowe i soulowe kompozycje.
rozwiń zwiń