Klasyka w teatrze - podsumowania i plany. Klata, Janda, Raźniak

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 13:00
"Sen nocy letniej" (reż. Jan Klata), "Dom otwarty" (reż. Krystyna Janda), "Liryki lozańskie" (reż. Piotr Tomaszuk), "Czarodziejska góra" (reż. Waldemar Raźniak) czy "Dzieje grzechu" (reż. Wojciech Rodak) - to tylko kilka ze spektakli, które już goszczą na deskach polskich teatrów lub pojawią się tam w najbliższych tygodniach. Łączy je to, że oparte są na tekstach z kanonu klasyki i... wszystkie polecane są przez naszego gościa - dr. Patryka Kenckiego.
Woskowy William Szekspir w muzeum Madame Tussauds w Berlinie. Sztuki tego angielskiego dramatopisarza z XVIXVII wieku wciąż są wystawiane przez teatry na całym świecie
Woskowy William Szekspir w muzeum Madame Tussauds w Berlinie. Sztuki tego angielskiego dramatopisarza z XVI/XVII wieku wciąż są wystawiane przez teatry na całym świecieFoto: shutterstock/Massimo Todaro
  • Dr Patryk Kencki na antenie Dwójki dokonał przeglądu teatralnej klasyki, czyli spektakli opartych na tekstach kanonu literatury, które miały swoje premiery w ostatnich miesiącach.
  • Nasz ekspert zapowiedział też kilka widowisk, które będą dostępne dla widzów w ciągu najbliższych tygodni.
  • Wśród zauważonych przez eksperta spektakli są: "Sen nocy letniej" (reż. Jan Klata), "Dom otwarty" (reż. Krystyna Janda), "Liryki lozańskie" (reż. Piotr Tomaszuk), "Czarodziejska góra" (reż. Waldemar Raźniak) czy "Dzieje grzechu" (reż. Wojciech Rodak).

Za nami pierwsze miesiące sezonu teatralnego 2023/2024. Dr Patryk Kencki opowiedział w Dwójce o najciekawszych inscenizacjach tekstów klasycznych, które pojawiły się w ostatnich miesiącach na polskich scenach.

Teatr - premiery sezonu 2023/2024

- Oprócz "Wyzwolenia" Wyspiańskiego w reżyserii Klaty, twórca ten w tym sezonie przygotował też "Sen nocy letniej" w Teatrze Nowym w Poznaniu z Antoniną Choroszczy jako Hipolitą i Tytanią oraz Adamem Machalicą jako Demetriuszem, więc jest to rzecz na pewno warta przywołania - podkreślił nasz gość.

Jak dodał, ciekawą pozycją była też "Odyseja" na podstawie Homera, wyreżyserowana przez Jakuba Roszkowskiego z "wyśmienitą jak zwykle" scenografią Mirka Kaczmarka we Wrocławskim Teatrze Lalek.

- Poza tym odbyła się też premiera między innymi "Sługi dwóch panów" Pawła Paszty - to w teatrze w Elblągu, o którym rzadko mamy okazję mówić. W Łodzi w Teatrze Nowym przygotowano natomiast "Carmen", ale nie jako operę, tylko spektakl inspirowany operą Georges'a Bizeta. Reżyserowała Anna Obszańska i jest to też dosyć ciekawy, wart przywołania spektakl.

Teatr Narodowy w Warszawie i Teatr Telewizji

W Teatrze Narodowym w Warszawie miały miejsce dwie ważne premiery sztuk z kanonu klasyki. - Małgorzata Bogajewska w listopadzie przygotowała "Opowieści Lasku Wiedeńskiego" Ödöna von Horvátha, natomiast Piotr Cieplak wystawił "Czekając na Godota" w wyśmienitej obsadzie, bo z Jerzym Radziwiłowiczem i Mariuszem Benoit, więc aktorami wymarzonym, myślę, do tego typu dramaturgii - podkreślał Patryk Kencki.

Ekspert odnotował też inscenizację klasyki polskiej w Teatrze Telewizji, mianowicie "Dziady. Śladami Adama Mickiewicza" wyreżyserowane przez Jarosława Gajewskiego, Jarosława Kiliana i Magdalenę Małecką-Wippich.

Czytaj także:

Trzy razy Wasowski

Jak dodał Patryk Kencki, ciekawą rzeczą było kilkakrotne w tym sezonie sięganie po twórczość Jerzego Wasowskiego.

- We wrześniu w Teatrze Kubuś w Kielcach przygotowano spektakl "Niemożliwe - Wasowski dzieciom". W Teatrze Niedużym na scenie sopockiego Teatru Atelier wystawiono muzykał "Gołoledź", natomiast trzecią rzeczą wartą tu przywołania jest spektakl "w.a.s.o.w.s.k.i. | FOTOPLASTYKON" przygotowany przez Ewę Konstancję Bułhak w Teatrze Collegium Nobilium - wymieniał Patryk Kencki.

"Hamlet" w Bydgoszczy i Łodzi

Nasz gość zapowiedział też najciekawsze - jego zdaniem - spektakle, które swoje premiery będą miały w najbliższych miesiącach 2024 roku. 26 stycznia w Bydgoszczy będzie można oglądać "Hamleta" Williama Szekspira.

- Czeka nas "Hamlet", i to bardzo interesujący, bo w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego, bardzo przewrotnego i szalenie zdolnego reżysera, więc myślę, że będzie to niebanalne odczytanie - mówił Patryk Kencki. - Swoją drogą, na marginesie wspomnę, że w tym sezonie już przynajmniej jednego "Hamleta" mieliśmy, bo Maciej Gorczyński przygotował dyplom  szkoły filmowej w Łodzi. Także w Teatrze Studyjnym ten "Hamlet" - też ciekawy - jest do zobaczenia.

Teatr Narodowy

Ekspert podkreślił, że z ciekawością śledzi zawsze repertuar teatrów narodowych, które powołane są właśnie do tego, by wystawiać dzieła pochodzące z kanonu literatury.

- Wiemy, że w Teatrze Narodowym czeka nas wystawienie "Króla Leara" Grzegorza Wiśniewskiego, reżysera współpracującego i z tą sceną, i z Teatrem Wybrzeże w ostatnich latach. Z kolei Sławomir Narloch ma wiosną wystawić "Grę snów" Augusta Strindberga w Teatrze Narodowym. Wiemy, że Stary Teatr w Krakowie przygotowuje się do wystawienia "Dziejów grzechu" w reżyserii Wojciecha Rodaka, a także, co szczególnie mnie ciekawi, "Czarodziejskiej góry" w reżyserii samego dyrektora, czyli Waldemara Raźniaka. Znając jego wrażliwość, naprawdę oczekuję niecierpliwie na ten spektakl. Myślę, że rzeczywiście jest to reżyser, który będzie świetny w odczytaniu Manna - zapewnił znawca.

Tomaszuk w Supraślu, Janda w Warszawie

Piotr Kencki poinformował też, że Piotr Tomaszuk, który w Teatrze Wierszalin w Supraślu od lat wystawia utwory Mickiewiczowskie, sięgnął tym razem po "Liryki lozańskie" (premiera - 26 stycznia).

- Z tego co widziałem na stronie teatru, tym razem obsada będzie złożona tylko z aktorek, więc myślę, że będzie to bardzo ciekawy pomysł na wystawienie tego spektaklu - powiedział.

Dzień później (27 stycznia) w Warszawie będzie miała miejsce premiera spektaklu "Dom otwarty" w reżyserii Krystyny Jandy. - To tekst Michała Balickiego, który wydaje się bardzo niedzisiejszym autorem, a jednak trafia jakoś w tych kolejnych latach - mówił Patryk Kencki.


Posłuchaj
11:01 Dwojka_Poranek_Dwojki_Kencki_2024_01_04-08-37-21.mp3 Klasyka w teatrze - podsumowania i plany. Klata, Janda, Raźniak (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: dr Patryk Kencki (teatrolog)

Data emisji: 4.01.2024

Godzina emisji: 8.40

mgc/pg

Czytaj także

Reżyserka: od sensu "Księcia Niezłomnego" dzieli nas kilka barier

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 11:04
- To bardzo trudna materia literacka, ponieważ jest to wiersz, Słowacki przełożył go w bardzo specyficznej dla siebie frazie, w bardzo skomplikowanym języku. To dopiero pierwsza z barier, które dzielą nas od sensu tego tekstu - mówiła w "Poranku Dwójki" Małgorzata Warsicka - reżyserka spektaklu "Książę Niezłomny", który w piątek (2.12) będzie miał premierę w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarosław Gajewski i premiera "Ambasadora" Mrożka. "Wymiar spektaklu jest kosmiczny"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2023 12:00
- W piątą sobotę października gramy "Ambasadora". To jest przedstawienie raczej kameralne, ale wymiar jego jest doprawdy kosmiczny - mówił w Dwójce reżyser i dyrektor Teatru Klasyki Polskiej Jarosław Gajewski. Spektakl przygotowany został na podstawie dramatu Sławomira Mrożka. W roli tytułowej - Andrzej Mastalerz.
rozwiń zwiń