Jarosław Gajewski: "Vatzlav" to jeden z najważniejszych tekstów Mrożka

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 10:48
- Od ponad 20 lat "Vatzlav" jest nieobecny na polskich scenach, postanowiliśmy go przypomnieć. Jest to tekst o zarazie, o zdradzie rozumu i o jakiejś nadrzędnej wartości, która kieruje człowiekiem i pozwala mu przetrwać. Nie jest nią ani rozum, ani polityka, ani wyobrażenia o sprawiedliwości - mówił w "Poranku Dwójki" Jarosław Gajewski, dyrektor Teatru Klasyki Polskiej.
Jarosław Gajewski
Jarosław GajewskiFoto: Leszek Szymański/PAP

"Vatzlav" Mrożka w Teatrze Klasyki Polskiej

Dramat Sławomira Mrożka, napisany w 1968 roku, nawiązuje formą do osiemnastowiecznej powiastki filozoficznej lub moralitetu i jest opowieścią o dojrzewaniu do odpowiedzialności. Jego tytułowy bohater - "rozbity niewolnik, niewolny rozbitek" - jest początkowo postacią wprawdzie zabawną, ale skłonną do kłamstw, manipulacji i wykorzystywania innych dla osiągnięcia własnych celów. W toku akcji przechodzi jednak głęboką przemianę wewnętrzną - czytamy na stronie Teatru Klasyki Polskiej.

Szczegóły w rozmowie z Jarosławem Gajewskim - reżyserem spektaklu "Vatzlav" oraz dyrektorem działającej od marca instytucji.


Posłuchaj
16:28 Poranek Dwójki gajewski 13.07.2023.mp3 Jarosław Gajewski o spektaklu "Vatzlav" i działalności Teatru Klasyki Polskiej (Poranek Dwójki) 

"Vatzlav" w realizacji Teatru Klasyki Polskiej pokazywany będzie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie w najbliższy weekend (15-16.07).

Plakat spektaklu "Vatzlav" Plakat spektaklu "Vatzlav"

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jarosław Gajewski (dyrektor Teatru Klasyki Polskiej i reżyser spektaklu "Vatzlav")

Data emisji: 13.07.2023

Godz. emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Sławomir Mrożek: nie chciałem być pisarzem [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2023 05:40
- Dzięki opowiadaniom i dramatom stałem się sławny i było mi w Polsce coraz lepiej - mówił Mrożek o latach przed wyjazdem z kraju. - A jednak cała nędza tej rzeczywistości ukazała mi się bardzo bezpośrednio. Gdy zupełnie zerwałem z Polską Ludową, przyniosło mi to kolosalną ulgę. 29 czerwca wspominamy 93. rocznicę urodzin tego wybitnego dramatopisarza, prozaika, satyryka, eseisty i rysownika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Listy Mrożka i Czapskiego. "Różniło ich wszystko"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2023 16:59
- Pierwszy list, który publikujemy, pochodzi ze stycznia 1964 roku. Wiemy, że były wcześniejsze listy, bo obaj panowie odnoszą się do nich nawet w tych pierwszych listach, które znalazły się w książce - mówił w "Wybieram Dwójkę" Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego. Premiera książki "Listy 1964-1988 Sławomir Mrożek, Józef Czapski" 28 czerwca.
rozwiń zwiń