XXI Festiwal "Dwa Teatry". Patryk Kencki: to ciekawa formuła

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 12:45
- "Dwa Teatry" są festiwalem, który ukazuje dziwny rodzaj teatru; teatru troszeczkę pośrednio działającego, bo poprzez radio i telewizję. Ale jest to formuła, która wykorzystuje konwencję teatralną przy pomocy nowoczesnych środków. Dla nas – jeżeli patrzymy na tegoroczny program – jest szczególnie interesujący, ze względu na tematykę audycji Dwójki, ponieważ są m.in. wystawienia klasyki polskiej - mówił w "Poranku Dwójki" teatrolog dr Patryk Kencki.
Festiwal Dwa Teatry w Zamościu odbędzie się w tym roku po raz XXI
Festiwal "Dwa Teatry" w Zamościu odbędzie się w tym roku po raz XXIFoto: Cezary Piwowarski/PR

Od piątku 10 czerwca w Zamościu rusza XXI odsłona Festiwalu "Dwa Teatry" - to prawdziwe święto dla miłośników radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej. Relacje z festiwalu można śledzić w radiowej Dwójce, która już od początku będzie z mikrofonem podczas tego niezwykłego wydarzenia.

Spektakle radiowe i telewizyjne

Dr Patryk Kencki zdradził, że jego uwagę zwróciły dwa spektakle: spektakl telewizyjny "Stara kobieta wysiaduje" Tadeusza Różewicza w reżyserii Adama Barańskiego, a także – z teatru radiowego – słuchowisko "Pora gniewu" na podstawie niezatytułowanego i nieukończonego dramatu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w reżyserii Aleksandry Głogowskiej. - Obydwie rzeczy są dosyć ciekawe, choć realizacji nie nazwałbym doskonałymi - mówił gość audycji.

- W ubiegłym roku było stulecie urodzin i Różewicza, i Baczyńskiego. I te dwie realizacje pokazują dwie bardzo różne poetyki, bo są to teksty powstałe w różnym czasie - dodał teatrolog. - "Pora gniewu" powstała około roku 1942 i tekst ten w całości jeszcze nie był wystawiany, więc to była jego prapremiera. Natomiast "Stara kobieta wysiaduje" Różewicza ukazała się w Dialogu w 1968 roku, a rok później miała swoją prapremierę. Zresztą to tekst, który swojego czasu święcił tryumfy na scenach i był okazją do wielu wspaniałych kreacji aktorskich.

Dramat Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Jak podkreślił dr Patryk Kencki, mimo że dramat Krzysztofa Kamila Baczyńskiego jest trudny do wystawienia, to jest tekstem wartościowym. - Widać wyraźne inspiracje Słowackim, Norwidem i Wyspiańskim, zwłaszcza jeśli chodzi o konwencję sceniczną. Wyraźnie widać, że jest to taki teatr Wyspiańskiego – trochę realistyczny, a trochę poetycki.

Gość audycji zwrócił uwagę, że ważnym elementem tego wystawienia jest muzyka. - Na fortepianie grał Việt Trung Nguyễn – świetny zawodowy pianista, który starał się zagrać w sposób amatorski, żeby rzeczywiście to brzmiało, jakby grał sam bohater dramatu. To rzecz na pewno warta wysłuchania - opowiadał dr Patryk Kencki.


Posłuchaj
09:52 Poranek Dwójki 9.06.2022 Dwa teatry.mp3 Patryk Kencki o XXI Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu (Poranek Dwójki)

Tegoroczna rywalizacja 

O Grand Prix tegorocznego festiwalu ubiegać się będzie 19 słuchowisk Polskiego Radia oraz 12 spektakli Teatru Telewizji. Festiwalowa publiczność będzie miała okazję wysłuchać m.in. przygotowanego przez Program 2 Polskiego Radia "Krakusa" Cypriana Kamila Norwida (reż. Dariusz Błaszczyk) oraz obejrzeć "Balladynę" Juliusza Słowackiego w reż. Wojciecha Adamczyka (także w wersji z napisami w języku ukraińskim), która znalazła się wśród konkursowych spektakli Teatru Telewizji.

Posłuchaj słuchowisk nominowanych do tegorocznych nagród Festiwalu "Dwa Teatry"


"Dwa Teatry" - Sponsorzy "Dwa Teatry" - Sponsorzy

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: dr Patryk Kencki (teatrolog)

Data emisji: 9.06.2022

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

Dwójka na XXI Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2022 08:00
To prawdziwe święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej! W Zamościu trwa 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Laureatów poznamy podczas gali już dziś (13 czerwca) na Rynku Wielkim w Zamościu. W tym roku o Grand Prix i liczne nagrody rywalizuje 19 słuchowisk i 12 spektakli telewizyjnych. Relacji z wydarzenia można słuchać w radiowej Dwójce.
rozwiń zwiń