Ku słońcu, z kolędą na ustach

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2024 05:00
Tradycyjne melodie, tańce i zabawy ludowe, opowieść o zmieniających się porach roku oraz łączących nas korzeniach, a przede wszystkim – kolędy. 7 stycznia zapraszamy na koncert „Cztery domy słońca. Zima/Wiosna” w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie!
Audio
  • Kaja i Janusz Prusinowscy zapraszają na koncert "Cztery domy słońca: Zima i Wiosna"
Pocztówka z 1934 roku przedstawiająca Trzech Króli, zmierzających za Gwiazdą Betlejemską do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa. Źródło: PolonaDomena publiczna
Pocztówka z 1934 roku przedstawiająca Trzech Króli, zmierzających za Gwiazdą Betlejemską do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa. Źródło: Polona/Domena publiczna Foto: Polona/Domena publiczna

Zagrają i zaśpiewają na nim Kaja i Janusz Prusinowscy oraz Muzykancka Kompania Dziecięca i Przyjaciele. Wydarzenie promuje ich album zatytułowany „Cztery domy słońca. Zima/Wiosna”, który ukazał się w naszej serii „Źródełko” poświęconej najmłodszym słuchaczom muzyki tradycyjnej.

Dokładnie w dniu święta Trzech Króli, w przeddzień koncertu promującego I album „Cztery domu słońca…” porozmawialiśmy o nim z naszymi barwnymi kolędnikami – Kają i Januszem Prusinowskimi. 


Koncert premierowy.png
Od rodzin dla rodzin. Muzykancka Kompania gra "Cztery Domy Słońca: Zima i Wiosna"

- Myśląc o czterech domach słońca, czterech płytach na cztery pory roku, ja myślałem o czymś takim, że polska tradycja jest pełna doświadczenia relacji z przyrodą, doświadczenia relacji z czasem, który robi koła, zakręca, wraca, przechodzi przez cykl, i przez stulecia w tym właśnie wychowywał się człowiek. Szczególnie doświadczenie zmian pór roku, światła kolorów, organiczność życia człowieka jest moim zdaniem kluczową rzeczą do opowiedzenia teraz, w XXI wieku, o tym jest tradycja i kolędowanie. I w tym od małego uczestniczą dzieci, bo kultura tradycyjna jest kulturą uczestnictwa od małego - tłumaczył Janusz Prusinowski.

Przez wiele lat artyści zebrali ogromny zbiór materiału dotyczącego tego tematu. Dołączyli do tego jeszcze jeden ważny aspekt - przyjaźni. - My mamy piątkę dzieci, nasi przyjaciele mają swoje gromadki - i myśmy chcieli to towarzystwo, zanim ono się nam wyrwie, zachęcić póki możemy do czegoś wspólnego. Rodzina Niwińskich, Burdalckich, Bikontów, Koźlakiewiczów, całe to towarzystwo od lat 4 do bodaj 16 udało nam się namówić. Gdy dzieci razem się bawią, wygłupiają, to właśnie to tworzy tradycję - mówiła Kaja Prusinowska

OGLĄDAJ I SŁUCHAJ - NIEDZIELA, 7 STYCZNIA 2024 O GODZ. 12 W POLSKIM RADIU DZIECIOM!

Kaja Prusinowska podczas koncertu "Rodzinne Kolędowanie" Kaja Prusinowska podczas koncertu "Rodzinne Kolędowanie"

A ponadto w folkowym Poranku: 

7:50 – Tradycje kolędnicze Podbabiogórza, czyli okolic Suchej Beskidzkiej. Spotykamy się z góralami babiogórskimi Staszkiem i Wojtkiem Kubasiakami z kapeli Susko Muzyka, którzy z pieczołowitością pielęgnują lokalne zwyczaje. I składają życzenia! Z muzykantami rozmawia Magdalena Zbylut-Wiśniewska.


Posłuchaj
06:50 _PR2 (mp3) 2024_01_06-07-50-37 koledowanie.mp3 Górale babiogórscy kolędują (Poranek Dwójki)

 

9:10 – Kierunek studiów podyplomowych w zakresie polskiej muzyki tradycyjnej udało się otworzyć przed sześcioma laty w katowickiej Akademii Muzycznej. Na 13 i 14 stycznia zaplanowano dni otwarte kierunku. Muzyka tradycyjna od lat ma swe stałe miejsce w strukturach akademickich krajów skandynawskich czy Węgier, przez długi czas jednak brakowało jej w programach uczelni muzycznych w Polsce. Kierunek studiów podyplomowych w zakresie polskiej muzyki tradycyjnej udało się otworzyć przed sześcioma laty w katowickiej Akademii Muzycznej. O dniach otwartych kierunku w Katowicach, ich przebiegu, a także o programie studiów opowiadają wykładowcy – Paweł Płaskoń oraz Iga Fedak, od których nauczyć można się tańca i gry na lirze korbowej.


Posłuchaj
06:27 _PR2 (mp3) 2024_01_06-09-13-53 katowice.mp3 Z Igą Fedak i Pawłem Płaskoniem o dniach otwartych kierunku Polska Muzyka Tradycyjna w katowickiej Akademii Muzycznej rozmawia Łucja Siedlik (Poranek Dwójki)

 

 9:20 – Kapela „Hraybery” - Fundacja „Muzyka zakorzeniona” pod koniec ubiegłego roku wydała płytę polsko-ukraińskiej kapeli „Hraybery”. „Karczma” – taki tytuł nosi album – pokazuje muzyczny świat z polsko-ukraińskiego pogranicza. Kapela gra muzykę do tańca, przywracając nieco zapomniane melodie – kozaki, kołomyjki, mazurki, polki, walce, zrekonstruowane na podstawie archiwalnych źródeł: nut oraz nagrań audio. Melodie te zostały zebrane przez ukraińskich i polskich badaczy w dorzeczu Sanu oraz innych częściach Galicji wschodniej. O płycie Marianie Kril opowiedzieli muzycy kapeli „Hraybery” Agata Weber, Maksym Nakonieczny i Serhij Postolnikow. Posłuchać kapeli „Hraybery” można będzie 12-go stycznia w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej w Warszawie.


Posłuchaj
07:28 _PR2 (mp3) 2024_01_06-09-24-02 hraybery.mp3 Rozmowa z kapelą HrayBery (Poranek Dwójki)

 

 

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 5.01.2024

Godzina emisji: 9.30