Biografka Marka Jackowskiego: odkryłam bardzo interesującego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 11:30
- Mam poczucie, że odkryłam człowieka, który zasługiwał na tę biografię. Był bardzo ciekawą osobowością, fascynował się buddyzmem, później radykalnie zainteresował się katolicyzmem. U niego zmieniały się zainteresowania, szukał odpowiedzi w literaturze. Był osobą bardzo osłuchaną i poszukującą, inspirował się mnóstwem rzeczy, miał bardzo otwarty umysł - mówiła w Dwójce Anna Kamińska, autorka książki "Marek Jackowski. Głośniej. Historia twórcy Maanamu".
Marek Jackowski - kompozytor, gitarzysta, lider zespołu Maanam
Marek Jackowski - kompozytor, gitarzysta, lider zespołu MaanamFoto: TVP/PAP/Jan Bogacz
  • Książka Anny Kamińskiej "Marek Jackowski. Głośniej. Historia twórcy Maanamu" to reportersko-biograficzna historia wędrowca - chłopca z warmińskiej wioski.
  • Wyruszył na podbój świata, a jego szlak wiódł przez krakowską Piwnicę pod Baranami, zespoły Anawa i Osjan po gigantyczny sukces z Maanamem, za który przyszło mu jednak zapłacić bardzo wysoką cenę.
  • Autorka o swej książce opowiadała w "Poranku Dwójki".

Anna Kamińska napisała wiele bestsellerowych biografii. - Marka Jackowskiego odnalazłam, pisząc biografię Marka Kotańskiego - mówi w rozmowie z Katarzyną Fortuną.

Anna Kamińska i biografia Marka Jackowskiego

Podkreśliła, że nieznanym rozdziałem było dzieciństwo Marka Jackowskiego. - Jego rodzina i dorastanie w rzeczywistości PGR-u w latach 60. i 70. To jest historia samouka ze skromnej, biednej rodziny spod Olsztyna. Trafia na nauczyciela, który opiekuje się zespołem muzycznym, tak rozpoczyna się jego droga. To dzieciństwo jest trudne, naznaczone nieobecnością ojca, który trafia do więzienia. Matka musi wziąć sprawy w swoje ręce i zaopiekować się Markiem oraz jego siostrą Krystyną, starszą o pięć lat - mówiła pisarka.

Rolą biografki jest odtworzenie losów rodzinnych

Dodała, że musiała dotrzeć do kolegów Marka Jackowskiego ze szkoły podstawowej. - To była duża praca dziennikarsko-reporterska. Jestem zadowolona, że to się udało odtworzyć, gdyż na początku byłam przerażona, nie było nic wiadomo. Rolą biografki jest odtworzenie losów rodzinnych, skądś pochodzimy, coś dziedziczymy po dziadkach i rodzicach. Dla mnie było istotne, aby dowiedzieć się, jakie były te losy rodzinne. Okazały się bardzo ciekawe, naznaczone II wojną światową - opowiadała.

Czytaj też:

Kompozytor i lider jednego z najważniejszych zespołów

- Nikt w rodzinie nie był zawodowym muzykiem, mama potrafiła grać na fortepianie, tata nie miał nic wspólnego z muzyką. Tym bardziej wydało mi się to ciekawe, że jemu udało się stać jednym z najważniejszych powojennych twórców polskiej muzyki rockowej. Był kompozytorem i liderem jednego z najważniejszych zespołów - podkreśliła Anna Kamińska.

O dzieciństwie, młodości, życiu prywatnym, drodze muzycznej i pasji kolekcjonerskiej

Ta biografia jest wyważona, autorka pisze zarówno o dzieciństwie, młodości i życiu prywatnym artysty, jak i o drodze muzycznej i pasji kolekcjonerskiej. - Kora była ikoną, na niej była skupiona uwaga, sama za życia wydawała książki o sobie, mówiła dużo w wywiadach. W takich przypadkach ten materiał jest, a nawet czasami jest go za dużo. Pisanie o osobie, którą chce się wydobyć z cienia, jest pracą bardziej fascynującą. Mamy satysfakcję, że możemy dać czytelnikowi coś zupełnie nowego. Miałam wielu rozmówców i do wielu dokumentów musiałam dotrzeć - zaznaczyła biografka.

Liczne inspiracje i otwarty umysł

- Mam poczucie, że odkryłam człowieka, który zasługiwał na tę biografię. Był bardzo ciekawą osobowością, fascynował się buddyzmem, później radykalnie zainteresował się katolicyzmem. U niego zmieniały się zainteresowania, szukał odpowiedzi w literaturze. Był osobą bardzo osłuchaną i poszukującą, inspirował się mnóstwem rzeczy, miał bardzo otwarty umysł. Eksperymentował w muzyce i życiu, diecie. Obserwowanie tego było interesujące - mówiła Anna Kamińska.

Posłuchaj
06:28 2024_01_11 07_42_02_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Autorka biografii "Marek Jackowski. Głośniej. Historia twórcy Maanamu": odkryłam bardzo interesującego człowieka (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Rozmawiała: Katarzyna Fortuna

Gość: Anna Kamińska (autorka książki "Marek Jackowski. Głośniej. Historia twórcy Maanamu")

Data emisji: 11.01.2024

Godzina emisji: 7.40

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mo/pg

Czytaj także

Piosenki Kory na Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. "Są aktualne pod każdym względem"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 16:30
- Kora miała niebywały talent, śpiewała głównie napisane przez siebie piosenki i jak się ich posłucha kilkukrotnie, można zobaczyć, ile one mają w sobie głębi i że są nadal aktualne pod każdym względem - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Janusz Gast, autor scenariusza i reżyser koncertu Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia "Kora". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kora. Się żyje". Katarzyna Kubisiowska: ta książka na mnie czekała

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 12:47
- Gdy zadzwoniłam do Kamila Sipowicza, wdowca po Korze, to byłam pewna, że taka książka właśnie się pisze. To był rok 2019, Kora zmarła rok wcześniej. Ku mojemu zdziwieniu okazało się, że nie, że ta książka czeka na Katarzynę Kubisiowską - mówiła w "Poranku Dwójki" autorka biografii "Kora. Się żyje".
rozwiń zwiń