"Nawrócony" - najnowsza premiera Teatru Klasyki Polskiej. "Bolesław Prus wyprzedził swoją epokę"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2024 10:00
- Twórczość Bolesława Prusa jest dowodem na to, że składamy się nie tylko z rozumu. Prus wskazuje tropy do środka, do głębi nas, widzi i opisuje to, czego sami nie chcemy widzieć. Lektura jego dzieł może dużo nauczyć nas o współczesnym życiu. Jego wrażliwość świadczy o tym, że potrafił nie tylko widzieć cierpienie i nędzę, ale również im zaradzić dowcipnymi felietonami i przejmującymi grozą opowiadaniami - mówił w Dwójce Piotr Gralak, reżyser spektaklu "Nawrócony".
Główną rolę Łukasza w spektaklu Nawrócony kreuje Sławomir Orzechowski
Główną rolę Łukasza w spektaklu "Nawrócony" kreuje Sławomir OrzechowskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2
  • W audycji rozmawialiśmy o najnowszej premierze warszawskiego Teatru Klasyki Polskiej, która odbędzie się 20 stycznia.
  • Gościem "Poranka Dwójki" był Piotr Gralak - reżyser spektaklu "Nawrócony".
  • Przedstawienie ze Sławomirem Orzechowskim w roli głównej oparte zostało na opowiadaniach Bolesława Prusa: "Opowiastki cmentarne" oraz "Nawrócony".

Opowiadanie "Nawrócony" - rodzaj podwójnego przekazu

Jak czytamy w opisie spektaklu, utwory te powstały w 1875 i 1881 roku, kiedy to autor miał odpowiednio 28 i 34 lata i pracował jako dziennikarz prasowy, opisujący krzywdy i absurdy życia ówczesnej Warszawy. - Opowiadanie "Nawrócony" zelektryzowało mnie rodzajem podwójnego przekazu. Z jednej strony jest to moralizująca, dowcipnie napisana opowieść. Z drugiej strony od razu zobaczyłem głębię postaci, można powiedzieć, że psychoanalityczną. W samym zapisie dialogu i tzw. podtekście widać ogromną samowiedzę Prusa i wiedzę o ludziach, wśród których żył - podkreślił Piotr Gralak.

Bolesław Prus wyprzedził swoją epokę

Dodał, że o Prusie myśli nie jako o pisarzu epoki pozytywizmu czy modernizmu. - Bardziej o pisarzu, który wyprzedził swoją epokę, wchodząc w to, co w XX wieku nazywaliśmy odmiennymi stanami świadomości. Baśniowość, którą zaproponował w "Nawróconym", opowieść o piekle, doświadczenie śmierci klinicznej, rzeczywistość snu - z tego wszystkiego możemy dowiedzieć się bardzo wiele o tym, czego o sobie na co dzień nie chcemy wiedzieć - powiedział gość Dwójki.

Czytaj też:

Składamy się nie tylko z rozumu

- Twórczość Bolesława Prusa jest dowodem na to, że składamy się nie tylko z rozumu. Prus wskazuje tropy do środka, do głębi nas, widzi i opisuje to, czego sami nie chcemy widzieć. Lektura jego dzieł może dużo nauczyć nas o współczesnym życiu. Jego wrażliwość świadczy o tym, że potrafił nie tylko widzieć cierpienie i nędzę, ale również im zaradzić dowcipnymi felietonami i przejmującymi grozą opowiadaniami - stwierdził rozmówca Pawła Siwka.

Osobowy sąd ostateczny

Główny bohater spektaklu to starszy człowiek, który jest właścicielem kamienicy. - Całe życie skupiony był na gromadzeniu, krótko mówiąc to człowiek chciwy. Zdarza mu się koszmarny sen, w którym trafia do piekła. Obserwuje siebie z drugiej strony, z zewnątrz. Scena w piekle jest skonstruowana jak proces sądowy, to chwilami przypomina osobowy sąd ostateczny - opisywał Piotr Gralak

Ten piętnujący ton przemienia w opowiadaniach w baśniową konwencję, w ramach której ukryte intencje niespodziewanie się demaskują, a niesprawiedliwość skutkuje nadprzyrodzoną interwencją. Co ciekawe, Prus "Pozytywista" sięga do konwencji snu, wyprzedzając tym swoją epokę i wprowadzając czytelników w zawiłości umysłu ludzkiego - piszą organizatorzy.

Oprócz Sławomira Orzechowskiego na scenie pojawią się Gizella Bortel, Aurelia Sobczak, Michał Barczak, Michał Jarmicki, Bartosz Turzyński oraz Maciej Wyczański.


Posłuchaj
13:26 2024_01_15 09_31_23_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 "Nawrócony" - najnowsza premiera Teatru Klasyki Polskiej. "Bolesław Prus wyprzedził swoją epokę" (Poranek Dwójki)

 


Główną rolę nawróconego Łukasza kreuje Sławomir Orzechowski Główną rolę nawróconego Łukasza kreuje Sławomir Orzechowski

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Piotr Gralak (reżyser)

Data emisji: 15.01.2024

Godzina emisji: 9.30

mgc/mg/mo

Czytaj także

Jarosław Gajewski: "Vatzlav" to jeden z najważniejszych tekstów Mrożka

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 10:48
- Od ponad 20 lat "Vatzlav" jest nieobecny na polskich scenach, postanowiliśmy go przypomnieć. Jest to tekst o zarazie, o zdradzie rozumu i o jakiejś nadrzędnej wartości, która kieruje człowiekiem i pozwala mu przetrwać. Nie jest nią ani rozum, ani polityka, ani wyobrażenia o sprawiedliwości - mówił w "Poranku Dwójki" Jarosław Gajewski, dyrektor Teatru Klasyki Polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klasyka w teatrze - podsumowania i plany. Klata, Janda, Raźniak

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 13:00
"Sen nocy letniej" (reż. Jan Klata), "Dom otwarty" (reż. Krystyna Janda), "Liryki lozańskie" (reż. Piotr Tomaszuk), "Czarodziejska góra" (reż. Waldemar Raźniak) czy "Dzieje grzechu" (reż. Wojciech Rodak) - to tylko kilka ze spektakli, które już goszczą na deskach polskich teatrów lub pojawią się tam w najbliższych tygodniach. Łączy je to, że oparte są na tekstach z kanonu klasyki i... wszystkie polecane są przez naszego gościa - dr. Patryka Kenckiego.
rozwiń zwiń