Jakie jest Twoje „etnomiejsce”?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2024 18:00
9 lutego 2024 roku świętujemy Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii kulturowej, a także rocznicę powstania Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, które powołano do życia w 1895 r. w salach lwowskiego ratusza. 
Audio
 • Dr Katarzyna Waszczyńska zaprasza na Międzynarodowy Dzień Etnografii 2024
.
.Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

„Dla naszego Towarzystwa Lwów i jego miejski ratusz na zawsze pozostanie ważnym ETNOmiejscem. Tam są nasze początki…” piszą członkowie PTL, zachęcając do podzielenia się z nimi swoim Etnomiejscem. „Jesteśmy ciekawi tego, jakie miejsca są ważne dla Was osobiście, ale też dla reprezentowanych przez Was instytucji. Czy w Waszej miejscowości lub regionie są ciekawe miejsca związane z etnografią, etnologią i antropologią kulturową? Budynki, ulice, skwery, pomniki, kapliczki, ławeczki… Może któreś z nich zostało nazwane imieniem Osoby związanej z ETNOśrodowiskiem?”.


Oskar Kolberg duży.jpg
Oskar Kolberg. Kronikarz polskiego folkloru
W swoich zapiskach utrwalił około 10 tysięcy melodii ludowych. Zdobyte informacje na temat rodzimego folkloru zebrał w znakomitym, liczącym 33 tomy dziele „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce".

Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej jest młodym świętem. Został ogłoszony w 2019 roku, a przyczyniła się do tego ówczesna polityka edukacyjna. Kilka lat temu, przy okazji zmian w nauczaniu wyższym, etnologia, etnografia i antropologia kulturowa zniknęły z wykazu dyscyplin Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Chcąc nie dopuścić do wyparcia ich z naukowej i pozanaukowej świadomości, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze postanowiło ogłosić 9 lutego świętem tych dyscyplin. W tym dniu w 1895 roku w sali ratusza we Lwowie z inicjatywy prof. dr. Antoniego Kaliny powołano Towarzystwo Ludoznawcze, którego spadkobiercą i kontynuatorem jest właśnie PTL.

Wspólne coroczne obchody mają więc sprzyjać solidarności środowiska, dbaniu o dorobek wielu pokoleń etnolożek i etnologów oraz antropolożek i antropologów. Mają także popularyzować ciekawą i niezwykle cenną dla rozwoju społecznego dziedzinę, która – jak żadna inna – wychodzi poza mury uczelni i może przydać się w codziennym życiu. O planach na obchody mówiła dr Katarzyna Waszczyńska  etnografka z PTL.

YouTube, PTL

 

W ponadto w Poranku:

7:50 Pierwsza rocznica śmierci Szewacha Weissa – polityka, dyplomaty. Szewach Weiss przyszedł na świat na terenie obecnej Ukrainy. W czasie drugiej wojny światowej wraz z rodziną był ukrywany przed niemieckimi żołnierzami przez ukraińskie i polskie rodziny. W 2000 roku zyskał światową sławę, gdy jako przewodniczący Rady Jad Waszem gościł papieża Jana Pawła II podczas jego historycznej wizyty w Jerozolimie. Otrzymał odznaczenia Orderu Orła Białego i Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.


Posłuchaj
05:48 _PR2 (mp3) 2024_02_03-07-48-02 szewach.mp3 Wspomnienie Szewacha Weissa

 


nikifor krynica kościół obraz sztuka ludowa sztuka naiwna_1200.jpg
Chcesz wiedzieć więcej o polskich twórcach ludowych?
Poznaj cykl Wielcy Naiwni z wciągającymi gawędami Aleksandra Jackowskiego!

8.20 „Szczerość, prostota, autentyzm. Wspomnienia o Stanisławie Koguciuku” Jagody Barczyńskiej, Katarzyny Kraczoń, Tadeusza Karabowicza, Beaty i Dariusza Mazurków.
Czy znają państwo obrazy pławanickiego Nikifora? Jeżeli nie, to warto sięgnąć po najnowszą publikację Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, poświęconą twórczości Stanisława Koguciuka z Pławanic właśnie. Wydawnictwo zatytułowane jest "Szczerość, prostota, autentyzm. Wspomnienia o Stanisławie Koguciuku". To przede wszystkim album z obrazami, ale i wspomnienia o zmarłym przed 3 laty artyście, wspomnienia między innymi Jagody Barczyńskiej z Muzeum Ziemi Chełmskiej, z którą o malarzu rozmawia Anna Depczyńska.

Posłuchaj
06:19 _PR2 (mp3) 2024_02_03-08-14-52 koguciuk.mp3 „Szczerość, prostota, autentyzm. Wspomnienia o Stanisławie Koguciuku”

 


Stanisław Koguciuk namalował ponad 20 tysięcy obrazów, w publikacji Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi znajdziemy mały wycinek jego twórczości, zaledwie 28 prac. Może to być jednak początek fascynacji jego sztuką, a może i początek kolekcji?


Fragment zabudowy Nikiszowca Fragment zabudowy Nikiszowca

8.35 Familoki to jeden z symboli Górnego Śląska, poza regionem kojarzone są głównie z filmami Kazimierza Kutza czy malarstwem Grupy Janowskiej.
Kamil Iwanicki, Silesianista, badacz Górnego Śląska, od lat interesuje się familokami. Napisał o nich książkę "Familoki. Śląskie mikrokosmosy. Opowieści o mieszkańcach ceglanych domów".
Czym są dla niego familoki? Skąd się wzięły robotnicze osiedla i jak się zmieniły? Rozmowa z Kamilem Iwanickim – autorem książki „Familoki. Śląskie mikrokosmosy”


Familoki. Śląskie mikrokosmosy Familoki. Śląskie mikrokosmosy

Kamil Iwanicki, silesianista mówił, czym są dla niego familoki: - To jest poszukiwanie prawdziwego Śląska, tam można znaleźć jego namiastkę, choć tak naprawdę on już odszedł, choć tam mieszkańcy wciąć godają i można zjeść roladę. Mi zależało, żeby pokazać, że kolonie robotnicze mają dużą wartość i można być dumnym z kultury robotniczej, bo to kultura regionu.

Familok bierze się od niemieckie Familienblock, oznacza robotniczy dom rodzinny. Zwykle kojarzy się z budynkiem z czerwonej cegły z czerwonymi, czasem zielonymi oknami. Mogło się tam pomieścić do kilkudziesięciu rodzin, czyli kilkuset osób. Familoki były budowane przez załady pracy, to były najprostsze budynki, w których lokowano górników, kolejarzy czy hutników, tak aby mieli blisko do zakładu. Na początku XX wieku familoki zaczęły przyjmować różne formy, ale stały się też miejscem kojarzonym z niebezpieczeństwem.

Gdy przemysł zaczął na Górnym Śląsku niszczeć, a mieszkańcy - wyjeżdżać do pracy do Niemiec, i familoki zaczęły upadać. Niektóre z nich w sposób czasem spektakularny udało się zrewitalizować, stworzyć nowe osiedla popularne wśród mieszkańców. Stają się one centrum nowych wspólnot, dawnych wzorów budownictwa, życia. - Te społeczności to największa wartość miejsc - podkreślał autor.

Posłuchaj
07:59 _PR2 (mp3) 2024_02_03-08-35-26 familoki.mp3 „Familoki. Śląskie mikrokosmosy” - rozmowa o książce

 

8.50 W cyklu Pierwsze Kroki: Sztajer

9:10 Od niemal 25 lat jest na scenie, współpracowała z najpopularniejszymi artystami polskiej sceny muzycznej, śpiewała pieśni tradycyjne, tworzy jednak przede wszystkim autorskie, poruszające teksty piosenek, na których wychowały się kolejne pokolenia – mowa o Renacie Przemyk. Artystka nagrała właśnie album z zespołem Dagadana: "Vera to ja". Trwa trasa koncertowa promująca wydawnictwo: artystki już w ten weekend wystąpią w Szwecji, w następnych dniach zagrają m.in. w Łodzi, Warszawie, Gdańsku, Toruniu czy Poznaniu. O płycie, tytułowej Verze oraz o początkach znajomości opowiadały teraz Dana Vynnytska, Daga Gregorowicz i Renata Przemyk.


Posłuchaj
08:17 [i] DAGADANA Vera.mp3 Rozmowa o płycie "Vera to ja"

 


PLAYLISTA

 1. Maria Theresia von Paradis Sicilienne Es-dur Jacqueline du Pré, Gerald Moore
 2. Sutari Chłopacy
 3. HrayBery Kołomyjka od Łówczy
 4. Arooj Aftab Suroor
 5. Le Sieur De Machy Preludium d-moll Josh Lee
 6. Wim Statius Muller Tristeza Louise Bessette
 7. Rafael Rogiński Electron
 8. Wernyhora Na wysokiej połoninie
 9. Kapela z Wilamowic Melodia wilamowicka
 10. Stevens Sufjan Mystery of Love Thibault Cauvin
 11. Sutari Mazurek
 12. Rube Świnie Kawalerowie
 13. Józef Haydn Kwartet smyczkowy G-dur, op. 77 nr 1, IV. Finale – Presto Kodaly Quartet
 14. Renata Przemyk feat. Dagadana Dom
 15. Laima Jansone, Auli Bez Gaisminas Nedzivošu
 16. Francis Bebey Pygmy Love Song
 17. Bela Bartok Trzy węgierskie piesni ludowe z Csík, I. Paw. Rubato Víkingur Ólafsson
 18. Kapela Niwińskich Taniec żydowski od Przysuchy
 19. Debashish Bhattacharya The Sound of the Soul

***


Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 3.02.2024

Godzina emisji: 9.30