"Otwarty Jazdów" - Rotacyjny Dom Kultury dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 10:00
- To jest właściwie takie utopijne miejsce w centrum Warszawy, obok ulicy Wiejskiej. W 27 drewnianych domkach zbudowanych w 1945 roku funkcjonuje miejska wioska. Ludzie chcą tworzyć tę przestrzeń w zupełnie inny, oddolny sposób, wspólnie decydować o jej przyszłości. Partnerstwo Otwarty Jazdów to zrzeszenie 26 organizacji, które od 10 lat tworzą oddolne centrum kultury - mówiła Anna Woźniak-Biriukova z sekretariatu Rotacyjnego Domu Kultury Śródmieście na Osiedlu Jazdów.
Rotacyjny Dom Kultury. Warszawa, Osiedle Jazdów, drewniany domek fiński z 1945 roku
Rotacyjny Dom Kultury. Warszawa, Osiedle Jazdów, drewniany domek fiński z 1945 rokuFoto: Marek Bazak/East News
  • Inicjatywa Otwarty Jazdów to nietuzinkowe zjawisko, które od dziesięciu lat zrzesza mieszkańców osiedla domków fińskich oraz wiele organizacji pozarządowych.
  • Do działającego na terenie tej enklawy Rotacyjnego Domu Kultury można nadsyłać projekty rezydencji artystycznych.
  • Nabór projektów rezydencji w ramach Domu Kultury Śródmieście trwa do 7 lutego. 
  • Z pracowniczkami stowarzyszenia "Otwarty Jazdów" spotkał się Jan Kanty Zienko.

Otwarty Jazdów to miejska wioska w centrum Warszawy. Zrzeszonych w nim jest 26 organizacji, które od 10 lat tworzą oddolne centrum kultury.

Sołectwo odpowiedzialne za wiejską gminę w mieście

Tu na Jazdowie jesteśmy nazywane sołectwem, czyli jesteśmy odpowiedzialne za opiekę, kontrolę w tej całej gminie wiejskiej, którą tutaj tworzymy - mówiła Gabriela Stępniak, koordynatorka wolontariatu.

Nabór projektów rezydencji trwa do 7 lutego

Nabór projektów rezydencji w ramach Domu Kultury Śródmieście trwa do 7 lutego. - Każdy może zgłosić swój pomysł, zachęcamy artystki i artystów do zgłoszeń - podkreśliła Anna Woźniak-Biriukova.

Posłuchaj
05:38 2024_02_06 08_09_19_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 "Otwarty Jazdów" - Rotacyjny Dom Kultury dla wszystkich (Poranek Dwójki)

Rotacyjny Dom Kultury Śródmieście dostępny dla osób z niepełnosprawnościami

- Rotacyjny Dom Kultury Śródmieście ma siedzibę na Osiedlu Jazdów i jest jedynym domkiem, który jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. To ważne również w kontekście projektów, które mogą zostać złożone w trakcie tego naboru. Jeśli ktoś czuje, że to byłaby dla niego przeszkoda, to u nas tej bariery architektonicznej nie ma - zapewniła Gabriela Stępniak.

Wiele wystaw i różne warsztaty

- Miał tutaj miejsce festiwal uczenia niezręczności, tzw. FUN. Było to wydarzenie dla osób debiutujących w różnych dziedzinach, tych, którzy chcieli pierwszy raz spróbować swoich sił w recytacji, graniu na perkusji i innych aktywnościach. Oprócz tego zawsze w Rotacyjnym Domu Kultury Śródmieście jest bardzo wiele wystaw, które trwają tydzień, dwa, miesiąc. Dodatkowo są różne warsztaty - mówiła.

Centrum wytchnienia - świeże powietrze, hodowla warzyw i owoców

Anna Woźniak-Biriukova mówiła o planach rozwoju inicjatywy. - Chcemy stworzyć centrum wytchnienia dla osób, które chciałyby pooddychać świeżym powietrzem, skorzystać z kąpieli leśnych przy muzyce, wyhodować warzywa i owoce - powiedziała. - Już tworzymy największą zieloną enklawę w Warszawie. "Zawsze będzie Jazdów" to hasło z naszych 10. urodzin - dodała Gabriela Stępniak.

Osiedle Jazdów - zabytkowa kolonia 27 drewnianych domków fińskich

To architektoniczna i społeczna perła stolicy. Cicha, zielona enklawa relaksu w samym centrum Warszawy. Historia Osiedla Jazdów sięga końca II wojny światowej. Domki fińskie, sprowadzone do Warszawy w 1945 roku, służyły za mieszkania pracownikom Biura Odbudowy Stolicy. Dziś Osiedle jest największym oddolnym centrum edukacji i kultury w Polsce, dobrem wspólnym wszystkich mieszkańców i mieszkanek Warszawy.

***

Rozmawiał: Jan Kanty Zienko

Goście: Anna Woźniak-Biriukova i Gabriela Stępniak (stowarzyszenie "Otwarty Jazdów")

Data emisji: 6.02.2024

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mo/pg/kormp

Czytaj także

Rozwój społeczeństwa obywatelskiego: organizacje pozarządowe i wolontariat

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 10:30
Tuż przed ogłoszeniem przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego konkursu "First to help" dla wolontariuszy pomagających uchodźcom z Ukrainy, w "Klubie Trójki" Arkadiusz Gołębiewski i jego goście rozmawiali o strategii powoływania, prowadzenia, ale i wspierania działań stowarzyszeń, fundacji budujących oddolnie społeczeństwo obywatelskie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sieć Młodych Liderek. Społeczność, która wspiera aktywne kobiety

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2023 13:01
Sieć Młodych Liderek powstała, żeby wspierać ambitne kobiety. - Chcemy sprawić, żeby młode dziewczyny nie bały się próbować podejmować różnych wyzwań i też zachęcały swoje rówieśniczki do działania - mówi założycielka organizacji Amelia Krysiak.
rozwiń zwiń