Wystawa "Beyond Form" w Margate. Kobiety przejmują kontrolę

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 12:00
- To są prace, które pokazują kobiety mówiące: "Panowie, posuńcie się!" - tak o wystawie "Beyond Form" mówił w Dwójce korespondent Polskiego Radia Adam Dąbrowski. Ekspozycję można oglądać w Galerii Turner Contemporary w Margate (Anglia) do 6 maja.
Polskie prace w galerii Turner Contemporary w Margate w hrabstwie Kent
Polskie prace w galerii Turner Contemporary w Margate w hrabstwie KentFoto: Fot.: Adam Dąbrowski. Źródło: @adam1dabrowski
  • W brytyjskiej Galerii Turner Contemporary można oglądać wystawę "Beyond Form" pokazującą sztukę pionierek abstrakcjonizmu.
  • Wśród nich pojawiają się polskie artystki, między innymi reprezentantki "polskiej szkoły tkaniny".
  • Prace pokazywane na wystawie powstawały w latach 1950-70.
  • O szerokim kontekście ekspozycji opowiedział w Dwójce nasz korespondent Adam Dąbrowski.

Ekspozycja "Beyond Form" zapowiada nie tylko nowy nurt w sztuce, ale i zmiany społeczne, wśród których na pierwszy plan wysuwa się feminizm.

"Panowie, posuńcie się!"

- Kobiety przejmują kontrolę - tak tę wystawę w nadmorskim Margate w hrabstwie Kent podsumowuje jednym zdaniem kuratorka Flavia Frigeri - mówił w Dwójce Adam Dąbrowski. - Startujemy w ekscytującym momencie historycznym: początek lat 50., wiele rzeczy się zaczyna. Zaczyna się złota era abstrakcji, nadchodzi feminizm. My to już wiemy z perspektywy czasu, ale wtedy jeszcze nic nie jest przesądzone, coś tylko migocze na horyzoncie. Wiele kobiet uznaje, że żeby przestało migotać i żeby pojawiło się na dobre, trzeba wziąć sprawy w swoje ręce. I ta wystawa jest o artystkach, które właśnie biorą sprawy w swoje ręce. To są prace, które pokazują kobiety mówiące: "Panowie, posuńcie się!".

Dłuto w ręku kobiety

Kuratorka ekspozycji Flavia Frigeri tak mówiła o roli kobiet w sztuce w rozmowie z Adamem Dąbrowskim:

- Tradycyjnie to mężczyźni mieli np. kontrolę nad rzeźbiarstwem. To oni posiadali przecież narzędzia, studia, asystentów. Niełatwo jest też rzeźbić w kuchni. To chyba największa lekcja płynąca z tej wystawy, protofeministyczne przesłanie. W tym momencie rzeźba nie była już tylko dla mężczyzn - przekonywała kuratorka.

Czytaj także:

Marisa Merz - mama rzeźbiarka

Przykładem takiej "kuchennej rzeźby" może być pokazywana na wystawie praca Marisy Merz, ulubiona instalacja Flavii Frigeri.

- Autorka montowała cieniutkie paski aluminium, łącząc je zszywaczem ze sklepu za rogiem. Gdy tylko skończyła, wieszała je pod sufitem. To dlatego, że wieczorem potrzebowała stołu, musiała zrobić kolację. Ta praca to praca wisząca, ale właściwie głównie dzięki warunkom, w jakich artystka pracowała. Praca artystyczna, opieka nad dziećmi, dla niej to była żonglerka - podkreśliła kuratorka.

Galeria Turner Contemporary jest malowniczo położona, mieści się na wybrzeżu Galeria Turner Contemporary jest malowniczo położona, mieści się na wybrzeżu

Polska szkoła tkaniny

Na wystawie znalazło się wiele dzieł artystek z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, które mierzyły się nie tylko z patriarchatem, ale i systemem politycznym, który narzucał cenzurę. Ekspozycja zawiera także polskie akcenty - można na niej zobaczyć między innymi prace reprezentantek "polskiej szkoły tkaniny", kluczowej dla współczesnej sztuki włókna. - Polki były pionierkami, to nad Wisłą takich artystek było najwięcej - przyznała Flavia Frigeri.

Wystawę "Beyond Form" można oglądać do 6 maja w Galerii Turner Contemporary w nadmorskim Margate w hrabstwie Kent (Anglia).

Posłuchaj
09:22 Dwojka_Poranek_Dwojki_wystawa_2024_02_07-08-34-42.mp3 Wystawa "Beyond Form" w Margate. Kobiety przejmują kontrolę (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Adam Dąbrowski (korespondent Polskiego Radia)

Data emisji: 7.02.2024

Godzina emisji: 8.35

mgc/mo/wmkor

Czytaj także

Małgorzata Mirga-Tas: głos romskiej kobiety jest ważny

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 10:00
- Nasza społeczność jest wszędzie spora, a odbiór moich prac bardzo mocny. Wielokulturowość jest bardzo istotna, podobnie jak prawo głosu mniejszości - mówiła w Dwójce Małgorzata Mirga-Tas, polsko-romska artystka i aktywistka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biennale w Wenecji. "Jestem całkowicie gotowa do realizacji tego projektu"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2024 12:06
- Byłaby to ogromna szkoda dla Polski nie realizować żadnego projektu. Takie rzeczy dzieją się w radykalnych sytuacjach. Dwa lata temu np. kuratorzy Pawilonu Rosyjskiego w Wenecji, ze względu na inwazję ich kraju na Ukrainę zdecydowali, że w takich warunkach sztuka nie może być pokazywana, bo może być użyta jako dodatkowy oręż. Mój projekt jest orężem w tej walce obronnej - mówiła w Dwójce Marta Czyż, kuratorka projektu "Powtarzajcie za mną II".
rozwiń zwiń