Biennale w Wenecji. "Jestem całkowicie gotowa do realizacji tego projektu"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2024 12:06
- Byłaby to ogromna szkoda dla Polski nie realizować żadnego projektu. Takie rzeczy dzieją się w radykalnych sytuacjach. Dwa lata temu np. kuratorzy Pawilonu Rosyjskiego w Wenecji, ze względu na inwazję ich kraju na Ukrainę zdecydowali, że w takich warunkach sztuka nie może być pokazywana, bo może być użyta jako dodatkowy oręż. Mój projekt jest orężem w tej walce obronnej - mówiła w Dwójce Marta Czyż, kuratorka projektu "Powtarzajcie za mną II".
Marta Czyż
Marta CzyżFoto: Danuta Matloch/MKiDN
  • W konkursie na projekt wystawy, prezentowanej w ramach 60. Międzynarodowej Wystawy Sztuki w Wenecji, "Powtarzajcie za mną II" został najpierw wyłoniony jako rezerwowy.
  • Decyzją ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, podjętą pod koniec grudnia 2023 roku, to właśnie projekt rezerwowy, a nie pierwotnie zwycięska wystawa Ignacego Czwartosa, zostanie wdrożony.
  • "Powtarzajcie za mną II" to projekt zgłoszony przez kuratorkę Martę Czyż z udziałem Open Group (Yuriy Biley, Pavlo Kovach, Anton Varga).

Pod koniec grudnia ogłoszono, że Polskę podczas 60. Międzynarodowej Wystawy Sztuki w Wenecji w 2024 roku reprezentował będzie projekt, początkowo wybrany jako rezerwowy - "Powtarzajcie za mną II". Jest on wynikiem wieloletniej współpracy Marty Czyż i artystów Open Group.

Kilkanaście tygodni przygotowań do Biennale

- Gdy w połowie zeszłego roku zgłosiliśmy się do konkursu, podpisaliśmy takie oświadczenie, że gdyby nasz projekt został wyłoniony jako rezerwowy, jesteśmy gotowi, żeby go realizować. To było duże szczęście, że wchodzimy jako ten projekt rezerwowy, ale jest to też duże zobowiązanie. Zostało nam trzy miesiące z okładem i musimy w tym czasie przygotować projekt - przyznała kuratorka.

Projekt "Powtarzajcie za mną II" jest próbą ukazania okrucieństwa wojny bez użycia drastycznych środków wizualnych. - Jest bardzo symboliczny, bardzo bezprzemocowy, ale mówi też o okrucieństwie wojny. Jest też pewnym gestem solidarności z Ukrainą. Nie wyobrażam więc sobie, żeby miał on nie być wdrożony - podkreślała Marta Czyż.

"Powtarzajcie za mną II" - karaoke przy akompaniamencie wojny

Artyści Open Group sfilmowali cywili, którzy zostali tymczasowo przesiedleni z różnych regionów Ukrainy do obozu dla uchodźców wojennych we Lwowie. Dzielą się oni swoimi wspomnieniami i wiedzą na temat odgłosów wojny. Aby przybliżyć widzom doświadczenie bycia świadkiem wojny w Ukrainie, twórcy wykorzystują formułę karaoke – popularnej rozrywki muzycznej z Japonii. Akompaniamentem nie są jednak znane przeboje, ale wystrzały, kanonady, wycie i eksplozje, a teksty stanowią opisy śmiercionośnej broni.


Posłuchaj
13:26 Poranek Dwójki czyż 10.01.2024.mp3 Rozmowa z Martą Czyż - kuratorką projektu, który będzie reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji (Poranek Dwójki) 

Projekt "Powtarzajcie za mną II" będzie prezentowany w Pawilonie Polskim w ramach 60. Biennale w Wenecji, które rozpocznie się 20 kwietnia br. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Marta Czyż (kuratorka projektu "Powtarzajcie za mną II")

Data emisji: 10.01.2024

Godz. emisji: 9.30

pg/mgc

Czytaj także

"Lot". Jak odczytywać rzeźbę Romana Stańczaka?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 12:16
- To, co mi się podoba w tym projekcie, to jego niesłychana duchowość oraz to, że jest otwarty na bardzo wiele interpretacji. O nadziei, o bezinteresownym wysiłku, o tym, że rzeczy, które wyglądają tak, a nie inaczej, można przemienić, zrobić z nich nowe dzieło, nową jakość - mówiła w Dwójce Hanna Wróblewska, dyrektor Zachęty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biennale w Wenecji. Docenienie wykluczonych czy targowisko próżności?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 18:15
Trwa 59. Biennale Sztuki w Wenecji - największy międzynarodowy przegląd sztuki współczesnej. Doniesienia medialne na temat imprezy podkreślają dominację kobiet, surrealistyczne wątki, brak wystawy w rosyjskim pawilonie i nagrody dla czarnoskórych artystek. - Jednak to jest w tej chwili wielkie targowisko próżności - mówiła w Dwójce prof. Joanna Sosnowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Datament" - architektura wygenerowana z danych w Pawilonie Polskim w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2023 12:09
- Podczas weneckiego Biennale zaprezentujemy rzeźbę, która jest architektonicznym doświadczeniem danych, które zostały zgromadzone globalnie w różnych instytucjach statystycznych. Wygenerowaliśmy z tego pewnego rodzaju architekturę - mówił w "Poranku Dwójki" Jacek Sosnowski, kurator instalacji, która będzie prezentowana w Pawilonie Polskim na 18. Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji.
rozwiń zwiń