"Astronomia i księgi". Kurator: "De revolutionibus" Kopernika to dzieło matematyczne

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2024 14:13
- Ta wystawa jest zupełnie wyjątkowa. W Poznaniu nie mieliśmy dotąd okazji zobaczyć wszystkich trzech wydań najsłynniejszego dzieła Mikołaja Kopernika pt. "De revolutionibus" - mówił w Dwójce Piotr Pokora, kurator wystawy "Astronomia i księgi" w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu.
Trzon wystawy prezentowanej w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu stanowi dzieło De revolutionibus Mikołaja Kopernika
Trzon wystawy prezentowanej w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu stanowi dzieło "De revolutionibus" Mikołaja KopernikaFoto: materiały prom.
  • Poznańska wystawa "Astronomia i księgi. Wokół »De revolutionibus« Mikołaja Kopernika" wieńczy Rok Kopernika, ustanowiony w związku z 550. rocznicą urodzin najsłynniejszego polskiego astronoma.
  • W Bibliotece Raczyńskich można oglądać blisko 30 dzieł astronomicznych, pochodzących z kolekcji specjalnej tejże, a także z Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Biblioteki Uniwersyteckiej i Biblioteki Kórnickiej.
  • Ekspozycja będzie czynna do 11 marca br.

Trzon wystawy stanowi dzieło "De revolutionibus" Mikołaja Kopernika. W Bibliotece Raczyńskich prezentowane są wszystkie trzy jego wydania. 

"Mikołaj Kopernik nieustannie wymaga przypominania"

- Nie zapominajmy, że "De revolutionibus" jest dziełem matematycznym. To w zupełnie innym świetle stawia dorobek badań wszechświata Kopernika. Myślę, że jego postać nieustannie wymaga przypominania. To nasz wielki rodak. Nie chcę robić z niego postaci z brązu, ale na pewno był nieprzeciętnym intelektualistą - podkreślał Piotr Pokora.

Rzadko prezentowane arcydzieła astronomów

Ekspozycję uzupełniają inne bezcenne dzieła astronomiczne, na co dzień przeważnie trzymane w magazynach różnych poznańskich bibliotek. - Oprócz tego jest tutaj francuski globus z końca XVIII wieku, wypożyczony z Muzeum Narodowego w Poznaniu. Również jest to zupełnie wyjątkowy obiekt, pięknie zachowany i po konserwacji. A na wejściu wita nas XIX-wieczny portret Mikołaja Kopernika wypożyczony ze zbiorów zamkowych w Kórniku - wymieniał kurator wystawy. 


Posłuchaj
04:14 Poranek Dwójki astronomia i księgi 27.02.mp3 Rozmowa z Piotrem Pokorą, kuratorem wystawy "Astronomia i księgi" w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu (Poranek Dwójki) 

Wystawę "Astronomia i księgi. Wokół »De revolutionibus« Mikołaja Kopernika" oglądać można w Galerii Atanazego Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Wydarzenie wieńczące Rok Kopernika potrwa do 11 marca br.

***

Rozmawiał: Jacek Butlewski 

Gość: Piotr Pokora (kurator wystawy "Astronomia i księgi" w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu)

Data emisji: 27.02.2024

Godzina emisji: 7.35

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

pg/mo/mpkor


Czytaj także

"Kopernik i jego świat". Kurator wystawy: to może być zaskoczenie, jak wiele o nim nie wiemy

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2023 17:04
- Mamy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, więc początkowo założeniem było uhonorowanie wielkiego astronoma. Na piedestale było zaprezentowanie publiczności sławnego płótna Matejki, które rzadko kiedy pokazywane jest publicznie. Wokół tego nagle zaczęła dobudowywać się narracja scenariuszowa, która sprawiła, że ciekawie byłoby nadbudować tę wystawę okresem XV i XVI wieku. Tej doby rzemiosła i rozwoju cywilizacyjnego - mówił w Dwójce Norbert Haliński, kurator wystawy "Kopernik i jego świat".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"De revolutionibus" - rękopis Mikołaja Kopernika i jego tajemnice

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 20:30
Ma 213 stron zapisanych odręcznym, starannym pismem po łacinie. Słynny astronom pisał to dzieło niemal 30 lat. - Rękopis jest zapisany ręką Mikołaja Kopernika i do końca życia był jego własnością - mówi Michał Kłosiński, kustosz i kierownik działu Dom Mikołaja Kopernika w Muzeum Okręgowym w Toruniu.
rozwiń zwiń