ORŁY 2024. 26. edycja Polskich Nagród Filmowych - relacja z gali

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024 12:00
- Bez twórczości nie ma wolności. Wierzę, że to będą bardzo lata dla polskiego filmu i filmowców, nie chodzi tylko o tantiemy. Mój mentor i mistrz Krzysztof Kieślowski powiedział kiedyś: musimy wspierać polski film, niezależnie od tego, czy jest najlepszy na świecie, czy czasem niekoniecznie. Bo polski film to najlepsza promocja naszych wartości. I nikt tego za nas nie zrobi - mówił prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński podczas Gali 26. Orłów - Polskich Nagród Filmowych.
Reżyserka Agnieszka Holland podczas 26. Gali Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2024, 4 marca w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie
Reżyserka Agnieszka Holland podczas 26. Gali Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2024, 4 marca w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w WarszawieFoto: Marcin Obara / PAP
  • "Zielona granica" Agnieszki Holland zdobyła Orła w kategorii najlepszego filmu.
  • Reżyserka odebrała też statuetkę za osiągnięcia życia.
  • Najwięcej, bo sześć statuetek, zdobył film "Kos" Pawła Maślony.
  • W Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się Gala 26. Orłów - Polskich Nagród Filmowych.

"Zielona granica" Agnieszki Holland z nagrodą w kategorii "Najlepszy film"

Szanse na nominacje w 20 kategoriach miało 86 filmów, 70 produkcji dokumentalnych i 21 seriali fabularnych. W kategorii najlepszego filmu nagrodę otrzymała "Zielona granica" w reżyserii Agnieszki Holland. - Wszyscy jesteśmy dumni, że zrobiliśmy film z potrzeby serca, z gniewu, rozpaczy, ale też z nadziei, że możemy tym filmem coś zmienić. Cieszę się, że Akademia przyznała nam za ten film nagrodę - mówił Agnieszka Holland. Reżyserka odebrała też statuetkę za osiągnięcia życia.

 

Czytaj także: 

Nagrodę za Najlepszą reżyserię otrzymał Paweł Maślona za film "Kos"

W imieniu reżysera statuetkę odebrała, i odczytała napisany przez niego list, aktorka Agnieszka Grochowska. - Jeżeli w otrzymywaniu nagród jest coś pretensjonalnego - a przecież jest - to co powiedzieć o pisaniu przemowy za nagrodę, której być może nigdy nie dostanę? Dziękuję całej filmowej ekipie za to, że nasz "Kos" potrafi latać - napisał Paweł Maślona w cytowanym liście.

 

Orła za najlepszą pierwszoplanową rolę męską otrzymał Eryk Kulm za film "Filip"

W imieniu aktora nagrodę na gali w Teatrze Polskim odebrał reżyser Michał Kwieciński, który też odczytał list napisany przez aktora. - Dziękuję Akademii i Michałowi za obdarzenie mnie zaufaniem, że zobaczył we mnie coś, o czym dawno już zapomniałem, że jestem w stanie robić rzeczy trudne i wymagające - Michał Kwieciński cytował list Eryka Kulma.

Czytaj także: 

Najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą stworzyła Magdalena Cielecka w filmie "Lęk"

Aktorka podkreśliła, że statuetka jest dla niej szczególnym wyróżnieniem. Dziękowała swej filmowej siostrze Marcie Nieradkiewicz. - Jest to mój pierwszy Orzeł. Dziękuję bardzo całej wspaniałej ekipie. Marta - jedno skrzydło tego Orła jest twoje - zaznaczyła Magdalena Cielecka.

Statuetkę za najlepsze zdjęcia odebrał Michał Sobociński za film "Filip"

Operator mówił o rodzinnej tradycji zamiłowania do obrazu. - W naszej rodzinie było dużo obserwacji i wrażliwości na piękno, jak oddziałuje na nas przyroda. Mój tata zmarł, gdy miałem 13 lat, nie wyciągnąłem żadnej nauki operatorskiej. Chodzi o wrażliwość. Kiedy przyjeżdżam w nowe miejsce, to oglądam wschody i zachody słońca, patrzę, jak się zachowują ludzie - opowiadał Michał Sobociński.

Posłuchaj
06:00 2024_03_05 08_09_07_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 ORŁY 2024. 26. edycja Polskich Nagród Filmowych - relacja z gali (Poranek Dwójki)

 

Orzeł za najlepszą muzykę trafił do Łukasza "L.U.C.-a" Rostkowskiego za film "Chłopi"

Kompozytor powiedział Polskiemu Radiu, że momentów kryzysowych przy realizacji muzyki do filmu było mnóstwo. - Na przykład, kiedy okazało się, że film jest zlepiony, pomalowany i wiele fragmentów muzyki nie pasuje, bo muzyka jest zbyt kolorowa do kolorowych obrazów, to należało przerobić pięćdziesiąt procent soundtracków do tego filmu - powiedział L.U.C.

Dariusz Jabłoński: polski film to najlepsza promocja naszych wartości

Prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński został powołany na kolejną kadencję. W wystąpieniu mówił m.in. o wolności w sztuce. - Bez twórczości nie ma wolności. Wierzę, że to będą bardzo dobre dwa lata dla polskiego filmu i filmowców, nie chodzi tylko o tantiemy. Zwracamy się do tego Sejmu i Senatu, do tego rządu - przeprowadźmy reformę sektora audiowizualnego, aby był to strategiczny sektor Polski. Mój mentor i mistrz Krzysztof Kieślowski powiedział kiedyś: musimy wspierać polski film, niezależnie od tego, czy jest najlepszy na świecie, czy czasem niekoniecznie. Bo polski film to najlepsza promocja naszych wartości. I nikt tego za nas nie zrobi - przypomniał Dariusz Jabłoński.

Czytaj także: 

Najlepszy dokument to film "Pianoforte" w reżyserii Jakuba Piątka

Najwięcej, bo sześć statuetek, zdobył "Kos". Film Pawła Maślony został nagrodzony w kategoriach: Najlepsza drugoplanowa rola kobieca, Najlepszy dźwięk, Najlepsza charakteryzacja, Najlepsze kostiumy, Najlepszy scenariusz i Najlepsza reżyseria. Najlepszym filmowym serialem fabularnym okazał się "1670" w reżyserii Macieja Buchwalda i Kordiana Kądzieli. W kategorii Najlepszy dokument triumfował film "Pianoforte" w reżyserii Jakuba Piątka. Statuetkę w kategorii Odkrycie roku odebrał Grzegorz Dębowski za reżyserię filmu "Tyle co nic". Nagrodę publiczności otrzymali "Chłopi" w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana.

***

Przygotowała: Małgorzata Wosiek

Data emisji: 5.03.2024

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

IAR / ks / oprac. rk / mo

wmkor

Czytaj także

Orły 2024. Agnieszka Holland z nagrodą za osiągnięcia życia

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 09:17
Orły 2024 wchodzą w decydującą fazę. W czwartek (29 lutego) poznaliśmy pierwszą laureatkę Polskich Nagród Filmowych. Za osiągnięcia życia doceniona została reżyserka Agnieszka Holland. W poniedziałek (4 marca) odbędzie się uroczysta gala, podczas której poznamy wszystkich laureatów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

ORŁY 2024. Statuetki 26. edycji Polskich Nagród Filmowych [LAUREACI]

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 23:30
"Zielona granica” Agnieszki Holland zdobyła nagrodę Orła w kategorii Najlepszy film. Reżyserka odebrała też statuetkę za Osiągnięcia życia. Najwięcej, bo sześć statuetek zdobył film "Kos" Pawła Maślony. W Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się Gala 26. Orłów - Polskich Nagród Filmowych
rozwiń zwiń