Polskie Radio

ORŁY 2024. Statuetki 26. edycji Polskich Nagród Filmowych [LAUREACI]

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 23:30
"Zielona granica” Agnieszki Holland zdobyła nagrodę Orła w kategorii Najlepszy film. Reżyserka odebrała też statuetkę za Osiągnięcia życia. Najwięcej, bo sześć statuetek zdobył film "Kos" Pawła Maślony. W Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się Gala 26. Orłów - Polskich Nagród Filmowych
Reżyserka Agnieszka Holland (w środku) i operator Michał Sobociński (drugi z lewej) podczas 26. Gali Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2024, 4 marca 2024 roku w Teatrze Polskim w Warszawie.
Reżyserka Agnieszka Holland (w środku) i operator Michał Sobociński (drugi z lewej) podczas 26. Gali Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2024, 4 marca 2024 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Foto: PAP / Marcin Obara

"Zielona granica" Agnieszki Holland zdobyła nagrodę Orła w kategorii Najlepszy film. Reżyserka odebrała też statuetkę za Osiągnięcia ŻyciaLaureatka po otrzymaniu nagród powiedziała, że - obowiązkiem filmowców jest robienie dobrych filmów. Uczciwych, odważnych, najlepszych jakie mogą robić, jednocześnie to jest nasz zawód - wyjaśniała Agnieszka Holland. 

 

Czytaj także: 

Orła za Najlepszą pierwszoplanową rolę męską otrzymał Eryk Kulm za film "Filip". W imieniu aktora nagrodę na gali w Teatrze Polskim odebrał reżyser Michał Kwieciński, który powiedział, że rola Eryka Kulma była wybitna: - Eryk dostał nagrodę po raz pierwszy, wydaje mi się, że jest to docenienie roli absolutnie, w moim odczuciu, wybitnej” - mówił Michał Kwieciński. Dodał, że nagrody mobilizują twórców do tego, "żeby udowodnić, że są coś warci, ponad to, za co byli nominowani"

Najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą stworzyła Magdalena Cielecka w filmie "Lęk", która podkreśliła, że statuetka jest dla niej szczególnym wyróżnieniem. "Jest to mój pierwszy Orzeł. Bardzo się z niego cieszę, w momencie, kiedy ogłaszana jest ta kategoria, jest takie poczucie, że może to się nie dzieje naprawdę" - wyjaśniała aktorka. 

Czytaj także:

Orły za najlepsze role drugoplanowe trafiły do: Tomasza Schuchardta za rolę w filmie "Doppelgänger. Sobowtór" i Agnieszki Grochowskiej za kreację aktorską w filmie "Kos". Aktorka przyznała, że nagroda jest wyróżnieniem dla całego zespołu, który oddziaływał na jej rolę. - Bardzo miłe jest poczucie, że się dało radę i że się coś osiągnęło. Ale prawda jest taka, że człowiek nigdy tego nie robi sam. I żeby to wszystko mogło się dalej toczyć, to jest potrzebna miłość, szacunek, wsparcie i poczucie humoru innych - powiedziała Agnieszka Grochowska. 

Statuetkę za Najlepsze zdjęcia odebrał Michał Sobociński za film "Filip". Operator powiedział, że tradycja zamiłowania do obrazu jest rodzinna. - W naszej rodzinie nie mówiło się o lampach i nie chodziło się w blendach na obiad. Tylko tata kupił mi gitarę, wspólnie gotowaliśmy, jeździliśmy na Mazury. Było bardzo dużo obserwacji, wrażliwości na piękno, jak oddziałuje przyroda - mówił Michał Sobociński. Dodał, że jak miał trzynaście lat zmarł jego ojciec, więc nie zdążył wyciągnąć żadnej nauki operatorskiej, ale nauczył się wrażliwości, że kiedy przyjeżdża w nowe miejsca, to ogląda wschody i zachody słońca, ludzi, co jedzą, jak się zachowują, jaki mają kolor skóry

Orzeł za najlepszą muzykę trafił do Łukasza "L.U.C-a" Rostkowskiego za film "Chłopi". Kompozytor powiedział Polskiemu Radiu, że momentów kryzysowych przy realizacji muzyki do filmu było mnóstwo. - Na przykład, kiedy okazało się, że film jest zlepiony, pomalowany i wiele fragmentów muzyki nie pasuje, bo muzyka jest zbyt kolorowa do kolorowych obrazów, to należało przerobić pięćdziesiąt procent soundtrack’ów do tego filmu - przypomniał "L.U.C.". 

Czytaj także: 

Najwięcej, bo sześć statuetek zdobył "Kos". Film Pawła Maślony został nagrodzony w kategoriach: Najlepsza drugoplanowa rola kobieca, Najlepszy dźwięk, Najlepsza charakteryzacja, Najlepsze kostiumy, Najlepszy scenariusz i Najlepsza reżyseria. Najlepszym filmowym serialem fabularnym okazał się "1670" w reżyserii Macieja Buchwalda i Kordiana Kądzieli. W kategorii Najlepszy dokument triumfował film "Pianoforte" w reżyserii Jakuba Piątka. Statuetkę w kategorii Odkrycie roku odebrał Grzegorz Dębowski za reżyserię filmu "Tyle co nic". Nagrodę publiczności otrzymali "Chłopi" w reżyserii DK Welchman i Hugha Welchmana.

Czytaj także: 

 

IAR / ks / oprac. rk 

Czytaj także

Reżyser filmu "Kos": za Kościuszką stoi dobra do opowiadania historia

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2024 08:41
- Jak już zacząłem poznawać historię Kościuszki, to poczułem żal do naszego systemu edukacji, że w ogóle nikt nawet nie spróbował przybliżyć tej postaci. A za Kościuszką stoi naprawdę fascynująca historia, taka przygodowa, dobra do opowiadania - mówił w Dwójce Paweł Maślona, reżyser filmu "Kos".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Pacek o filmie "Kos": kostiumowe kino zemsty

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2024 13:20
Występował w serialach "Gry rodzinne", "Sexify" i "Lipowo", teraz można go oglądać na dużym ekranie w najnowszym filmie Pawła Maślony. - Jestem ogromnym fanem filmu "Kos". I jako aktor, i jako widz - mówi Piotr Pacek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Holland laureatką nagrody Orła za osiągnięcia życia

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 18:49
– Ta nagroda jest naszym podziękowaniem dla kogoś, kogo cenimy najbardziej – mówił prezydent Polskiej Akademii Filmowej, Dariusz Jabłoński, ogłaszając przyznanie Orła za osiągnięcia życia Agnieszce Holland. Reżyserka odbierze go podczas gali wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły w najbliższy poniedziałek, 4 marca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orły 2024. Agnieszka Holland z nagrodą za osiągnięcia życia

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 09:17
Orły 2024 wchodzą w decydującą fazę. W czwartek (29 lutego) poznaliśmy pierwszą laureatkę Polskich Nagród Filmowych. Za osiągnięcia życia doceniona została reżyserka Agnieszka Holland. W poniedziałek (4 marca) odbędzie się uroczysta gala, podczas której poznamy wszystkich laureatów. 
rozwiń zwiń