"Czterdziestolatek" ma już 50 lat. Rafał Dajbor: serial stworzyli Gruza i Toeplitz, duet niesamowity

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2024 12:00
- Kinematografia na dzień dobry go nie przyjęła, więc poszedł do telewizji, stając się jej mistrzem, i przez telewizję powrócił też do kina. Ale przede wszystkim był wielką postacią telewizji, balowicz, imprezowicz - tak o reżyserze serialu "Czterdziestolatek" Jerzym Gruzie mówił gość Dwójki Rafał Dajbor, autor książki "40-latek. Kulisy kultowego serialu".
Andrzej Kopiczyński (P) i Anna Seniuk (L) w serialu Czterdziestolatek
Andrzej Kopiczyński (P) i Anna Seniuk (L) w serialu "Czterdziestolatek"Foto: Witold Rozmysłowicz/PAP
  • Gościem wtorkowego "Poranka Dwójki" (15.04) był Rafał Dajbor, autor książki "40-latek. Kulisy kultowego serialu".
  • Pół wieku temu - w 1974 roku - ruszyły zdjęcia do tej popularnej produkcji.
  • Serial wyreżyserował Jerzy Gruza, scenariusz napisał Krzysztof Teodor Toeplitz, a w rolę tytułową wcielił się Andrzej Kopiczyński.

Zobacz zapis wideo rozmowy:

(Dwójka - Program 2 Polskiego Radia/YouTube)

Aktualny czas obfituje w rocznice związane ze słynnym telewizyjnym "Czterdziestolatkiem". W tym roku mija 50 lat od rozpoczęcia zdjęć, 16 maja 2025 roku będziemy obchodzić 50. rocznicę premiery, a wczoraj (15.04) swoje 90. urodziny świętował Andrzej Kopiczyński.

Wykonawca roli został dobrany przez Gruzję fenomenalnie - przyznał Rafał Dajbor.

Czytaj także:

Gruza i Toeplitz, duet doskonały

Powstanie serialu zawdzięczamy dwóm osobom. To reżyser Jerzy Gruza oraz scenarzysta Krzysztof Teodor Toeplitz. Jak stwierdził nasz gość, duet ten był niesamowity, stanowił połączenie ognia i wody, choć prywatnie obaj twórcy się przyjaźnili.

Jerzy Gruza to był bon vivantenfant terrible (fr. człowiek lubiący zabawę oraz okropne dziecko, człowiek łamiący reguły - red.). Był to człowiek, który ukończył szkołę filmową, jak sam mówił, jako bumelant i leń. Kinematografia na dzień dobry go nie przyjęła, więc poszedł do telewizji, stając się jej mistrzem, i przez telewizję powrócił też do kina. Ale przede wszystkim był wielką postacią telewizji, balowicz imprezowicz - podkreślał Rafał Dajbor.

Zobacz fragment serialu:

Silni różnicami

Jak dodał, Krzysztof Teodor Toeplitz był publicystą, scenarzystą i krytykiem filmowym, człowiekiem o wielkim poczuciu humoru i powikłanym życiu. - Ale na jego pogrzebie Piotr Szulkin powiedział, że dla Krzysztofa zawsze 2 plus 2 było 4, co Jerzy Gruza skomentował: tak było, co jest wspaniałe dla publicysty, a zabójcze dla artysty - mówił nasz gość. - Myślę, że ten ich duet był silny różnicami - dodał.

W swojej najnowszej publikacji Rafał Dajbor przedstawia czytelnikom kulisy powstawania serialu i próbuje dotrzeć do źródeł jego kultowego statusu, a także zrozumieć wpływ jednej z ulubionych komedii obyczajowych Polaków na kulturę popularną.


Posłuchaj
14:37 Dwojka_Poranek_Dwojki_Czterdziestolatek_2024_04_16-09-35-19.mp3 "Czterdziestolatek" ma już 50 lat (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Rafał Dajbor (autor książki "40-latek. Kulisy kultowego serialu")

Data emisji: 16.04.2024

Godzina emisji: 9.35

mgc/wmkor

Czytaj także

Kim naprawdę był "Tulipan"?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 17:00
Zanim ktokolwiek usłyszał o oszuście z Tindera, po Polsce grasował "Tulipan", a serial o nim oglądało 19 milionów widzów. W nadmorskich kurortach uwodził turystki z Zachodu. Kim był naprawdę i co sprawiło, że do dziś pozostaje najsłynniejszym polskim casanovą?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Będziemy mieszkać razem". Reżyser: ten serial jest o odwadze do niesienia pomocy [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2024 12:09
- Jest to bardzo ekstremalna sytuacja, w której wszyscy się znaleźliśmy. Oczywiste jest to, że pojawiają się różne postawy, różne wątpliwości i trudności z tym związane. Natomiast najważniejsze jest to, żeby próbować patrzeć poza te rzeczy, które mogą nas dzielić, i szukać przede wszystkim tego, co nas łączy - mówił w Dwójce Tadeusz Łysiak, współreżyser serialu "Będziemy mieszkać razem".
rozwiń zwiń