"78 i co nieco wincyj". Henryk Talar: aktor bardziej niż siebie powinien lubić widza

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2024 11:55
- Ten tekst jest wypowiadany nie tylko w imieniu aktora, ale także w imieniu widza. Widz jest tutaj równorzędny z aktorem. Właściwie Stary Aktor monologuje z widzem, mimo że widz nie jest ani nazwany, ani pokazany - mówił w Dwójce Henryk Talar o monodramie "78 i co nieco wincyj". Sztuka jest debiutem dramaturgicznym córki aktora - Zuzanny Talar-Sulowskiej.
Stary Aktor z monodramu 78 i co nieco wincyj to Henryk Talar
Stary Aktor z monodramu "78 i co nieco wincyj" to Henryk TalarFoto: Rafał Guz/PAP
  • "78 i co nieco wincyj" to monodram, który Zuzanna Talar-Sulowska napisała z myślą o swoim ojcu Henryku Talarze. Aktor jest także bohaterem tekstu.
  • W niedzielę (14.01) w ramach cyklu "Goście w Polskim" odbędzie się czytanie sztuki w Teatrze Polskim im. A. Szyfmana w Warszawie.
  • Radiową wersję tekstu przygotował także Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Bohaterem sztuki "78 i co nieco wincyj" jest "Stary Aktor". W miarę rozwoju akcji możemy się jednak przekonać, że spektakl nie jest o starości ani jedynie o zawodzie aktora. Jest dygresyjną opowieścią o życiu przez duże "Ż".

"78 i co nieco wincyj" - Zuzanna Talar-Sulowska o Henryku Talarze

- To nie jest pierwszy tekst, który pisałam z myślą o tacie, natomiast zwykle w sferze marzeń pozostawało to, by w tym zagrał. Tym razem jest to mój teatralny debiut, do tej pory pisałam teksty radiowe - wyznała Zuzanna Talar-Sulowska.

Jak tłumaczyła autorka, jej monodram powstał z uczucia braku. - Jako świadek wyrosłam ze starego, dobrego teatru. Ja to widziałam, przysłuchiwałam się rozmowom. Gdy byłam mała, oczywiście nie doceniałam tego. Natomiast to się dzisiaj odzywa, ja się o to upominam. Robię to jako widz, nie jako córka, nie jako dramaturg - podkreślała.

Monodram i słuchowisko

"78 i co nieco wincyj" czeka jeszcze na swoją premierę sceniczną, a tymczasem okazuje się, że gotowa jest już wersja radiowa sztuki Zuzanny Talar-Sulowskiej.

- To jest tekst na około 2 godziny, a Janusz Kukuła zrobił wersję 40-minutową. Doszedłem więc do wniosku, że jest to tekst, który można różnie interpretować. Janusz Kukuła wybrał drażliwy temat do interpretacji: aktor, który lubi siebie. W sztuce Zuzi tego nie ma. Tam jest aktor zwierzający się, ale nie ma on swojego stempla osobowości - zauważył Henryk Talar.


Posłuchaj
15:18 Poranek Dwójki talar 9.01.2024.mp3 Zuzanna Talar-Sulowska i Henryk Talar o monodramie "78 i co nieco wincyj" (Poranek Dwójki) 

W najbliższą niedzielę (14.01) w ramach cyklu "Goście w Polskim" w Teatrze Polskim im. A. Szyfmana w Warszawie odbędzie się czytanie sztuki "78 i co nieco wincyj".

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Zuzanna Talar-Sulowska (autorka sztuk i słuchowisk, scenarzystka), Henryk Talar (aktor)

Data emisji: 9.01.2024

Godz. emisji: 9.35

pg

Czytaj także

Henryk Talar: wciąż mam w sobie małego chłopca

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 09:00
Człowiek ten urodził się w najdłuższej wsi w Polsce i być może właśnie tam, siedząc na parapecie okna babci, zakiełkowało w nim wielkie marzenie, aby zostać aktorem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henryk Talar. Od elektryka do aktora pierwszoplanowego

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2023 05:45
25 czerwca 1945 roku urodził się Henryk Talar, aktor teatralny i filmowy. Był wiodącym aktorem najwybitniejszych przedstawień między innymi Macieja Prusa czy Izabelli Cywińskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Dwa Teatry. Spotkania w synagodze - Henryk Talar [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 17:30
Żeby mówić, muszę mieć człowieka, któremu patrzę w oczy. Cóż znaczy aktor bez publiczności, bez ekipy i trzeciego oka, którym jest reżyser? - takie pytania zadaje wybitny aktor Henryk Talar. Zapraszamy do oglądania wideo ze spotkania z artystą, które odbyło się w zamojskiej synagodze, w ramach Festiwalu Dwa Teatry 2021.
rozwiń zwiń