Święto poezji w Krakowie - Festiwal Miłosza i spacer śladami poety

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2024 13:00
- Wydarzeń jest tyle, że nie sposób je zliczyć - mówi Szymon Kloska, kurator krakowskiego Festiwalu Miłosza. Już 30 czerwca, w dniu urodzin poety, rozpocznie się jedno z ważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie Krakowa. Jakie atrakcje przygotowano? 
Prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek (P), kurator Festiwalu Miłosza Szymon Kloska (C) i rzecznik prasowa KBF Katarzyna Jakubowiak (L) podczas konferencji prasowej nt. Festiwalu Miłosza
Prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek (P), kurator Festiwalu Miłosza Szymon Kloska (C) i rzecznik prasowa KBF Katarzyna Jakubowiak (L) podczas konferencji prasowej nt. Festiwalu MiłoszaFoto: Łukasz Gągulski/PAP
  • Z okazji Roku Miłosza wznowione zostaną wybrane książki noblisty, w tym - po raz pierwszy od 1945 roku - tom "Ocalenie", którego tytuł jest jednocześnie hasłem przewodnim tegorocznej odsłony Festiwalu Miłosza.
  • Poetyckie święto wystartuje w rocznicę urodzin poety - 30 czerwca - i zbiegnie się z obchodami Roku Czesława Miłosza.
  • Program 2 Polskiego Radia jest patronem medialnym wydarzenia.

Poetyckie święto rozpocznie się w rocznicę urodzin poety, a sam festiwal zbiegnie się z obchodami Roku Czesława Miłosza. Z tej okazji wznowione zostaną wybrane książki noblisty, w tym - po raz pierwszy od 1945 roku - tom "Ocalenie", którego tytuł jest jednocześnie hasłem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia.

Szlakiem Miłosza

- Miejsc związanych z Czesławem Miłoszem jest sporo. Żelaznym i najbardziej charakterystycznym z nich jest mieszkanie na Bogusławskiego, gdzie Miłosz spędził swoje ostatnie lata. To najbardziej atrakcyjny moment w trakcie całego tego spaceru. Mieszkanie zostało odkupione od spadkobierców i w jednej jego części znajduje się przestrzeń rezydencjalna, a druga jest udostępniona dla zwiedzających - wyjaśnił w Dwójce Szymon Kloska. - Wydarzenia Miłoszowe są zaplanowane przede wszystkim na dzień urodzin poety, który cały jest dedykowany właśnie jego osobie - dodał. 

Goście w Krakowie

Swoją obecność w Krakowie potwierdziły poetki z europejskiej sieci poetyckiej Versopolis: Yolanda Aurora Bohm Ramirez oraz Yolanda Castaño. Festiwal Miłosza dołączył do wspomnianej platformy festiwali poetyckich w ubiegłym roku. Przypomniana też zostanie sylwetka krakowskiego poety - Adama Zagajewskiego.

Czytaj także:

Festiwal Miłosza:

W programie są spotkania autorskie, debaty, czytania performatywne, dyskusje wokół twórczości Czesława Miłosza, Anny Świrszczyńskiej, Adama Zagajewskiego czy Andrzeja Sosnowskiego, a także rozmowy z licznymi polskimi poetami młodego pokolenia. - To najważniejsze wydarzenie Roku Czesława Miłosza - przekonują organizatorzy.

Festiwal Miłosza odbędzie się w terminie 30 czerwca - 7 lipca w Krakowie. Patronuje mu radiowa Dwójka.

Posłuchaj
14:23 festiwal miłosza poranek dwójki.mp3 Święto poezji w Krakowie - Festiwal Miłosza i spacer śladami poety (Poranek Dwójki)

 

Czesław Miłosz:

  • W latach 60. Miłosz wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Tam objął posadę profesora na Wydziale Języków i Literatur Słowiańskich Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.
  • W latach 70. utwory poety zaczęły być tłumaczone na język angielski, a on sam zdobywał coraz większą popularność. W1978 roku otrzymał Międzynarodową Nagrodę Literacką Neustadt, zwaną małym Noblem.
  • "Kiedy dostałem Nagrodę Nobla, to już całkowicie straciłem kontrolę i tylko włosy wydzierałem z głowy, dowiadując się, kim jestem w oczach innych" - pisał Czesław Miłosz po latach w "Autoportrecie przekornym".
  • Poeta otrzymał nagrodę 10 grudnia 1980 roku w Sztokholmie. W tym czasie jego twórczość nie była w Polsce znana - wszystko to z powodu cenzury, która wciąż zabraniała publikować na terenie kraju wierszy Miłosza.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Szymon Kloska (kurator krakowskiego Festiwalu Miłosza)

Data emisji: 18.06.2024

Godz. emisji: 9.30

dz/zch/kormp

Czytaj także

Jerzy Illg: Rok Miłosza będzie pełny wspaniałych wydarzeń

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 11:18
- Festiwal Miłosza zacznie się 30 czerwca i potrwa prawie tydzień. Wznawiamy dwa tomy ważnych esejów ze znakomitymi rekomendacjami. Wstęp do "Ziemi Ulro" napisała Olga Tokarczuk, a do "Zniewolonego umysłu" Timothy Snyder. Będzie też interesująca książka "Czesław Miłosz: A California Life" Cynthii Haven, badaczki z zachodniego wybrzeża USA, która popularyzuje wiedzę o Miłoszu od lat - mówił w Dwójce Jerzy Illg, redaktor naczelny Społecznego Instytutu Wydawniczego "Znak" o planach obchodów Roku Miłosza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poetka Małgorzata Lebda: Czesław Miłosz mówi o prostych rzeczach

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2024 12:00
- Praca w języku Miłosza jest pracą właściwie na filozofii, ale też przecież jest to język, który mówi o prostych rzeczach. Jest taki mój absolutnie ukochany wiersz zatytułowany "Dar", z tomu "Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada" z 1974 roku, i mamy tam opisany moment jakiegoś niesamowitego pogodzenia ze światem - mówiła w Dwójce poetka Małgorzata Lebda.
rozwiń zwiń