Słuchając Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2011 15:04
Koncert na Zamku Ujazdowskim i towarzysząca mu wystawa a także rozmowa o Salonie Plakatu Polskiego.
Audio
  • Rozmowa z Justyną Rekść-Raubo i Andrzejem Strumiłło o projekcie "Słuchając Miłosza"
  • Maria Kurpik i Jacek Szelegejt o Salonie Plakatu w Wilanowie. Rozmaowa Pawła Siwka

W poniedziałkowym "Poranku Dwójki"  zaprosiliśmy do Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie na koncert "Słuchając Miłosza" w ramach VI Lotnej Akademii Kultury. Ideą projektu jest cykl wydarzeń muzyczno-słowno-plastycznych, przedstawiających korzenie sztuki w kontekście współczesnej kultury Europy. W roku 2011 ze szczególnym uwzględnieniem będzie traktowana postać i twórczość Czesława Miłosza w ramach serii pod tytułem "Słuchając Miłosza". Sferze słowa towarzyszyć będzie muzyka i plastyka - będzie to zatem seria interdyscyplinarnych wydarzeń kulturalnych, autorstwa Justyny Rekść-Raubo, prezentujących przede wszystkim twórczość literacką Czesława Miłosza. Zostaną zaprezentowane wybrane utwory pochodzące z tomu "Wiersze ostatnie" Czesława Miłosza. Obok twórczości Patrona pojawi się także poezja Macieja Kazimierza Sarbiewskiego (ur. w 1595 w Sarbiewie koło Płońska, zm. w 1640 w Warszawie) światowej sławy poety neołacińskiego i teoretyka literatury epoki baroku, jezuity, nadwornego kaznodziei Władysława IV, związanego z Warszawą i Wilnem. Recytacje powierzono Krzysztofowi Wakulińskiemu. Muzyka towarzysząca słowu została pieczołowicie dobrana i dedykowana szczególnej obsadzie. Brzmieniowo bowiem będzie przedstawiał instrument królujący w XVI i XVII w. na dworach Europy - violę da gamba, a przeżywającą dziś swój globalny renesans. I właśnie takim oryginalnym historycznym instrumentarium dysponują wykonawcy koncerto-spektaklu: międzynarodowy zespół Brevis Consort założony przez wybitnego litewskiego muzyka średniego pokolenia Dariusa Stabinskasa.

Całości przedsięwzięcia dopełnia sfera plastyczna. Stanowi ją najnowsza wystawa prac Andrzeja Strumiłło inspirowanych i poświęconych ostatniemu cyklowi wierszy Czesława Miłosza. Dwanaście obrazów będzie wyeksponowanych bezpośrednio podczas koncertu. Autor wystawy będzie Gościem specjalnym wieczoru - był też naszym gościem  wspólnie z Justyną Rekść-Raubo.

Mówiliśmy też o wystawie, która chwyta "na gorąco" to, co dzieje się w polskiej sztuce i kulturze – mowa o 15. Salonie Plakatu Polskiego w Muzeum Plakatu w Wilanowie. To cykliczna impreza organizowana w trybie dwuletnim, prezentująca prace polskich grafików zaprojektowane i wydrukowane w ciągu ostatnich dwu lat.

 

"Poranek Dwójki" prowadził Marcin Pesta.

Czytaj także

Pojedynek bokserski z Miłoszem

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2011 10:31
Z jednej strony Jerzy Putrament – zapomniany dziś pisarz, kiedyś partyjny dygnitarz, wileński kolega Miłosza. Z drugiej - popularny już przed wojną poeta, późniejszy noblista. Dzieje ich relacji to zaskakująca, awanturniczo-tragiczna historia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komentarze do Rodzinnej Europy

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011 16:30
Europejska Agora w Krasnogrudzie
rozwiń zwiń