Jak być chrześcijaninem i dobrym obywatelem?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 17:48
W piątek rozmawialiśmy o roli chrześcijan w budowie społeczeństwa obywatelskiego oraz o pewnej książce.
Audio
  • Rozmowa z arcybiskupem Henrykiem Muszyńskim o IX Zjeździe Gnieźnieńskim
  • Rozmowa z Krzysztofem Meyerem
IX Zjazd Gnieźnieński - fragment afisza
IX Zjazd Gnieźnieński - fragment afiszaFoto: materiały promocyjne

W piątkowym "Poranku Dwójki" zapowiadaliśmy IX Zjazd Gnieźnieński. Jego tematem będzie rola i miejsce chrześcijan w budowie społeczeństwa obywatelskiego. Poruszone zostaną kwestie zaangażowania ludzi wierzących w budowanie dobra wspólnego oraz ich odpowiedzialność za kształt życia społecznego i publicznego. O zjeździe opowiedzieli Zbigniew Nosowski - przewodniczący Komisji Programowej oraz Przemysław Goławski - dziennikarz redakcji katolickiej Polskiego Radia oraz gość specjalny - arcybiskup Henryk Muszyński.

Marcin Baniak rozmawiał z Krzysztofem Meyerem o jego książce "Mistrzowie i przyjaciele". To opis świata i ludzi, z którymi zetknął się kompozytor podczas swojej kariery artystycznej. Znajdą się wśród nich tak znamienite postaci jak Nadia Boulanger czy Dymitr Szostakowicz, ale także już nieco zapomniani pedagodzy, bez których nie byłoby wielu pokoleń muzyków i twórców, jak Józef Mikulski, Maria Fieldorf czy Halina Ekierówna, o których pamięć, dzięki narracji Meyera, zostaje przywrócona.

Polecamy nasza Płytę Tygodnia - "Bruno Walter. Wczesne nagrania". Album wydany z okazji przypadającej w tym roku 50. rocznicy śmierci wielkiego dyrygenta, obejmujący rejestracje z lat 1934-1946.

Poza tym w "Poranku": Słowo na dzień - refleksje ks. Ignacego Bokwy, Kalendarium, piosenka z rekomendacją Macieja Małeckiego, przegląd prasy oraz wiadomości i zaproszenia na imprezy kulturalne.

Program prowadzi Marcin Pesta.

16 marca (piątek)Czytaj także

Chrobry z Ottonem grają w kości...

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 10:00
Wojna wywiadów, polityka, racje stanu, manipulacja informacją, średniowieczne public relations... Elżbieta Cherezińska w swojej historycznej powieści przywraca do życia dawnych władców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literacka intryga Bolesława Chrobrego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 10:00
Wojna wywiadów, polityka, racje stanu, manipulacja informacją, średniowieczne public relations... Elżbieta Cherezińska w swojej historycznej powieści przywraca do życia dawnych władców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kierunek: Gniezno!

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2012 15:00
16 marca rozpocznie się IX Zjazd Gnieźnieński skoncentrowany wokół miejsca i roli chrześcijan w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego Europy. Odbywa się on pod patronatem i z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kościół potrzebuje skutecznego PR-u?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 16:10
- Kościół potrzebuje dobrej komunikacji – mówi dr Monika Przybysz z Istytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW. – Tak, by przekaz dotarł do wszystkich, którzy tego chcą: wierzących, niewierzących i tych, którzy wierzyli, ale odeszli.
rozwiń zwiń